Децата и лекарствата

• от 1

Темата за децата и лекарствата предизвиква множество въпроси не само у родителите, но и сред обществото:

Темата за децата и лекарствата предизвиква множество въпроси не само у родителите, но и сред обществото:

Кои медикаменти са безопасни за детския организъм и кои могат да му навредят? Нужен ли са антибиотици или да се доверим на бабините илачи? И не на последно място – как да накараме детето да приема лекарства, когато не иска?

За щастие, специалистите са намерили решение за всичко. Предлагаме ви няколко полезни съвета, с които ще сложите край на противоречията за децата и лекарствата. 

Децата обичат да ги черпите с апетитни лакомства, но могат да ви обявят същинска война, когато им давате лекарства. Търпението и на най-грижовния родител може да бъде поставено на изпитание като прибавим факта, че деликатният детски оргазнизъм не може да бъде лекуван като възрастния. Преди обаче да започнете да измисляте хитрини, с които да подлъжете малчугана да си изпие лекарството, разберете малко повече за правилата на медикаментозно лечение при децата.

На първо място трябва да знаете, че на различните възрасти организмът усвоява лекарствата различно. Т.е лекарство, предназначено за възрастен човек, може да има необратими последици върху малчугана. Дори едно обикновено хапче против главоболие е способно да предизвика нежелани странични ефекти у детето, а в някои случаи дори да прикрие същинското заболяване (или симптомите за него) и така да забави правилното лечение.

В повечето случаи, парацетамолът (в подходяща доза) е ефективно средство за облекчаване на болка и висока температура. Той обаче не е подходящ за деца под 6-годишна възраст. Ибупрофенът (или Нурофенът за деца) е алтернатива за най-малките пациенти, но не и ако страдат от астма. Аспирин никога не трябва да се дава на деца под 16 години, освен ако не е изрично предписан от лекар.

Информирайте лекаря за други медикаменти, приемани от малчугана, както и за скорошни или настоящи здравословни проблеми.

Четете внимателно указанията в листовката и следвайте точно препоръките на доктора. Обърнете внимание на начина, по който реагира на лекарството детският организъм и незабавно информирайте лекаря, ако се появят неочаквани или нови симптоми.

Никога не се правете на лекари. Не удвоявайте дозата на лекарството, само защото ви се струва, че състоянието на детето се влошава. Ако имате някакви съмнения, консултирайте се с педиатъра. Иначе изпълнявайте точната дозировка в точното време, съобразена с възрастта на детето.

Децата често страдат от инфекциозни заболявания. Ако са предизвикани от вирус, се препоръчва домашно лечение и се очаква естественото преминаване на болестта (тъй като вирусите на са податливи на антибиотично лечение). Но при бактериални инфекции се предписват антибиотици. Заедно с тях обаче детето трябва да приема голямо количество витамини, тъй като този вид медикаменти са пагубни за имунната система.

Как да накарате детето да пие лекарствата си, когато не иска?

Как да накарате детето да пие лекарствата си, когато не иска?

Странно е как децата могат да се наслаждават на най-ужасните сладки, но отказват да преглътнат лекарство с далеч по-апетитен вкус. Затова на родителите им е необходима голяма изобретателност в подхода на „поднасяне” на медикаменти на малчуганите.

Ето няколко идеи:

Когато е възможно, предпочитайте течната дозировка пред таблетките, както и лекарства с вкус, който детето харесва. Добра алтернатива са и таблетките с форма на животни, от които детето да може само да си избира.

Опитайте да смесите лекарството с някаква много сладка храна (например мед или плодов сироп). Ако е под формата на таблетка го стрийте на прах, за да се разтвори по-добре и да остане незабележимо за детските очи (освен това така детето ще го преглътне по-лесно).

При много малки деца можете да смесите лекарството с кърма или адаптирано мляко. Другият вариант е да използвате спринцовка, която да насочите към вътрешната страна на бузката, за да избегнете задавянето.

Опитайте психологически метод – покажете на детето лекарството и му обяснете, че е специално и не може да се пие от всеки. Любопитството на мъника ще надделее.

Позволявайте на детето да усеща, че има някаква власт над приема на лекарства. Например му предоставяйте право на избор кога да го взема (веднага след ставане или като си измие зъбките) или кое да бъде първо (розовото или бялото). Вие също можете да си вземете витамини, които да пиете заедно с мъника – така той ще бъде спокоен и ще усеща съпричастност.

Ако лекарството им неприятен вкус, детето ще се съпротивлява още по-упорито. Затова можете да го замаскирате с кисело мляко или пък да приготвите чаша плодов сок, който да му подадете, за да преглътне. Не приемайте обаче, че всички медикаменти могат да се разтварят в течност или в храна (някои стават неефективни, а други трябва да се приемат самостоятелно). Консултирайте се с лекаря.

Подходът към детето в моментите, когато му давате лекарството, също е много важен. Бъдете ведри, усмихнати и подканващи. Нямате представа колко предразполагащо действа вашето вълнение на малчугана. Ако пък му обещаете и награда, успехът е почти гарантиран.

И накрая, колкото и упорито да е детето в отказа си да приема лекарства, запазете спокойствие и не го насилвайте. Опитайте отново след половин час и в краен случай използвайте ултиматума, че ще го заведете при лекаря да му даде лекарството.