Месечната помощ за деца с един жив родител да се предоставя в пари или под формата на социални инвестиции, независимо от дохода на семейството.
Тази поправка в Закона за семейните помощи за деца, внесен от Цветан Костов и група народни представители, приеха на първо четене народните представители от бюджетната комисия.
Загубата на родител е трагично обстоятелство, което освен неблагоприятно въздействие върху детската психика, нерядко е съпроводено от финансови сътресения за семейството, е мнението на депутатите. Целта на предлаганото отпадане на изискването за максимален доход при предоставяне на месечна помощ за деца с един жив родител е както подкрепа за такива семейства, така и условия за по-добър живот за тези деца.
Народните представители приеха и текста на законопроект на Закона за семейните помощи за деца, който се отнася до същата материя. С цел постигане на равноправие между всички деца се предлага и месечна помощ да продължи да се дава до навършване на 18-годишна възраст в случаите, когато преди навършването й детето е завършило средното си образование. Това са случаи на талантливи деца, които завършват по-рано средното си образование. По този начин детето няма да бъде лишено от подкрепа, поради факта, че се е справило по-бързо с учебния процес.
Депутатите смятат, че еднократната целева помощ се предоставя в пари и/или под формата на социални инвестиции, независимо от дохода на семейството за: деца с трайни увреждания; деца, които се отглеждат от един жив родител и деца, настанени в семейства на роднини и близки и приемни семейства по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
Промените са подчинени на принципа, че най-добрата среда за детето е семейната среда, независимо дали детето се отглежда от двамата си родители или само от един родител. Трудностите при отглеждане на детето, когато единият от родителите е починал, са по-големи не само за родителя, който полага грижите, но и за самото дете.
Финансовата отговорност за издръжката на детето също е по-голяма за родителя, тъй като доходите на семейството се формират само чрез неговия принос. В тази връзка се предлага премахване на доходния тест за получаване на семейни помощи за деца, които се отглеждат от един жив родител. Обвързва се предоставянето на помощите с грижите за детето, като право има родителя, който се грижи за детето.
Друга съществена промяна е отпадането на доходния тест за получаване на целева помощ за първокласници и за децата с трайни увреждания. Всички останали помощи и към настоящия момент са без доходен тест за децата с трайни увреждания. С оглед важността на включването на децата с трайни увреждания в общообразователния процес това допълнително облекчение за техните семейства е изключително важно. Предлага се законът да влезе в сила от 1 януари 2013 година. /БГНЕС
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.