Много родители мечтаят за деца и по-специално за близнаци или тризнаци и според статистките през последните 10 години процентът им се е увеличил значително. Как се получават и има ли рецепта за тях?
Съществуват няколко вида близнаци, но най-разпространените са монозиготните и дизиготните. Дизиготните се получават от две различни яйцеклетки, които са оплодени едновременно. Това са всъщност разнояйчните близнаци, те могат да бъдат с различен или с еднакъв пол и се различават както външно, така и генетично. Има жени, в чието тяло ежемесечно узряват не една, а няколко яйцеклетки, това е предпоставка именно за зачеването на разнояйчни близнаци.
Честотата на подобни случаи зависи от няколко фактора, например от възрастта и етноса на майката. Според статистиките, най-често се случва при чернокожите майки, а най-рядко в Азия.
При жените на възраст между 35 и 39 години случаите на близнаци са два пъти повече, отколкото при по-младите майки. Просто в тази възраст по хормонални причини много по-често се случва да зрее повече от една яйцеклетка.
Много често се чува и теорията за наследствената предразположеност. Не е точно установено, дали гените имат пръст в тази работа, но много учени смятат, че предразположеността у жената да зреят повече яйцеклетки едновременно е наследствена. По тази причина смятат, че появата на дизиготни близнаци се предава от поколение на поколение.
Друга, със сигурност доказана причина за появата на близнаци, е лечението от безплодие.
То включва хормонална стимулация или оплождане ин витро, което много често води до многоплодна бременност. Над 35% от случаите на близнаци са в следствие именно от приема на препарати, които стимулират зреенето на няколко яйцеклетки едновременно.
Ето и още няколко фактора, които се счита, че предразполагат или пречат за появата на бременност с дизиготни близнаци:
Смятана на сезоните
Смята се, че продължителността на деня може да повлияе на работата на хормона, стимулиращ фоликулите. В някои страни от северното полукълбо, където има по-дълги летни дни, например в северната част на Финландия или Япония, дизиготните близнаци са често явление и по-големия процент от тях се раждат през юли.
Хранене
Недохранването понижава възможността да се появят на бял свят дизиготни близнаци. Изчислено е, че по време на икономически кризи и войни процентът им спада значително. В страните из Африка, където гладът е масово явление, високият процент на родени близнаци се обяснява с преобладаването на един или два хранителни продукта, като например картофите, които действат стимулиращо на ключовият хормон.
Околната среда
Съдържанието на токсични вещества във водата, въздуха, почвата и съответно храната нарушава правилната работа на човешката полова система, уврежда спермата и потиска зреенето на яйцеклетките. Има обаче и данни, че някои замърсители имат естрогеноподобен ефект, тъй като в райони с високо съдържание на полихлоридни вещества числото на дизиготните близнаци е по-високо от обичайното.
Монозиготните близнаци се появяват, когато една яйцеклетка, в ранен стадий на развитие, по неизвестни причини, се разделя на две части.
Така се получават еднояйчните близнаци. Те винаги са от един и същи пол, имат идентичен набор от гени, еднаква кръвна група и си изключително сходни на външен вид. За разлика от дизоготните близнаци, при монозиготните не се наблюдава разлика в числеността им според нацията или възрастовата група.
Има и други видове близнаци, като например сиамските. Това за монозиготни близнаци, които не са се отделили напълно един от друг в ембрионалния стадии на развитие.
По тази причина имат общи части и понякога и вътрешни органи. Понякога е възможно да бъдат разделени лесно с операция, но понякога е невъзможно, всичко зависи от степента на срастване. Има примери на много подобни двойки, които не са разделени, но въпреки това са се адаптирали чудесно към живота, а здравословно нямат сериозни проблеми.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.