Да родиш след тридесетте

• от

Както вече вероятно си чувала – старите тридесет години са новите двадесет. Наистина активният живот на жените, свързан с кариера, семейство и деца, вече съвсем нормално се приема, че започва след тридесетата година, че даже и по-нататък.
Да родиш след тридесетте

Да родиш след тридесетте

Както вече вероятно си чувала – старите тридесет години са новите двадесет.

Наистина активният живот на жените, свързан с кариера, семейство и деца, вече съвсем нормално се приема, че започва след тридесетата година, че даже и по-нататък. За щастие вече не те наричат възрастна първескиня по родилните домове и не те гледат с провинциална насмешка и съжаление ако си бременна и прехвърлила тези години.

Всъщност да родиш на тази възраст и да създадеш семейство си има много предимства, както и някои недостатъци.

Хубавото е, че имаш възможността и времето да експериментираш в много области, да намериш своето място в професионално отношение и да си изградиш вкус и критерии на базата на опит, за да избереш правилния бъдещ татко.

Много жени смятат, че тридесетте години са идеалното време да станат майки, вече се чувстват по-самоуверени и способни да се справят с това предизвикателство.

Ако и ти си в тази група жени, трябва да знаеш, че експертите препоръчват да побързаш, защото възможностите за зачеване в началото на тридесетте са в пъти по-големи, отколкото в края. Така че, с една дума не се бави, особено ако искаш повече от едно дете.

Така или иначе бременността, на каквато и да е възраст, носи както много позитиви, така и известни рискове.

Без да имаме претенциите, че сме обхванали всички за и против, изброяваме ти някои от най-утвърдените:

ЗА

  • В много отношения е по-добре да станеш майка след като навлезеш в тридесетата декада. Най-вероятно на тази възраст и ти и партньорът ти имате по-добри доходи и възможности да осигурите добър дом на детето. Вече си намерила своя път в професионално отношение, утвърдила си се и можеш спокойно да си позволиш годините на майчинство.
  • Финансовите специалисти съветват да използваш рационално деветте месеца бременност и ако физическото ти състояние го позволява, да не пропускаш бизнес срещи, конференции и събития свързани с професионалното ти развитие. По време на самото майчинство също можеш да си позволиш да посещаваш подобни форуми, за да си в час с всичко случващо се в твоята област и за да поддържаш връзка с колегите си. За щастие в България хората започнаха да мислят много по-отворено в това отношение и изобщо няма да е неуместно ако си слушател на конференция с кърмаче в слинга или кенгуруто.
  • Според психолозите пък, предимствата на тридесет годишните майки е, че те са много по-спокойни и уверени родители. На тази възраст жените вече са съзрели емоционално, знаят какво искат и как да го постигнат. В този смисъл майките на тази възраст са по-спокойни, имат повече информация и са наясно с възможностите си.
  • Жените на тази възраст вече са избрали и са решили кой ще е бащата на децата им. През изминалите години най-вероятно са се случили успешни и неуспешни връзки, на базата на тях може по-трезво да се прецени кой е истинският избор. А и не случайно според много статистики браковете на тази възраст са много по-трайни, в сравнение с тези сключени на двадесет и...

ПРОТИВ

Монетата както винаги има две страни. Тук не е сигурно точно кое е ези или тура, но все пак за да добиеш реална преценка и да решиш ще трябва да вземеш под внимание и тез аргументи.

  • Почти всички учени са на мнение, че шансовете за зачеване намаляват силно след тридесетте и особено след 35-та година на жената. През втората година на тридесетте се увеличава и рискът от синдром на Даун и други болести, именно затова лекарите препоръчват да се прави амниоцентеза и фетална морфология. Така или иначе ние си знаем, че забременяването, износването и раждането са по-благоприятни на по-млада възраст.
  • От гледна точка на силите и физическите възможности, на по-млада възраст кръстът е по-здрав и ненатоварен. А носенето на едно поотраснало тичащо човече в комбинация с домакинска работа и други задължения, се отразява по-изтощаващо на по-зрелия организъм.
  • С напредване на възрастта се увеличава рискът от спонтанен аборт и извънматочна бременност. Жените, очакващи първо дете на възраст 35 и нагоре, много по-често претърпяват секцио по медицински причини.
  • Любопитното е, че на възраст между 35 и 39 години се увеличава шанса да имаш близнаци. За някои жени това е страхотна новина, но за други е по-скоро огромно притеснение. Шансът се увеличава тъй като обикновено тялото произвежда една яйцеклетка при цикъл, но с напредване на годините нивото на хормонът стимулиращ фоликулите се увеличава. Когато е налице подобна хормонална промяна, често се случва тялото да произведе не една, а две или повече яйцеклетки, което увеличава шансовете за близнаци.
  • Има и чисто психологически аргумент против. Когато родиш детето си млада просто ще му се радваш по-дълго. Ще бъдеш по-близо до неговата възраст и ще можете да се забавлявате заедно много по-лесно и естествено.
  • - Някои жени вече са усетили вкуса от успеха в кариерата и са на високи позиции. Именно затова не биха искали да прекъснат процеса. Ако родиш като по-млада, даречем като студентка, детето ти вече ще е отраснало, когато си на тридесет и ще можеш спокойно да се отдадеш на кариерата си.

Вероятно списъкът може да се продължи и още, но така или иначе изборът си остава лично твой. Най-важното от всичко е да си намерила достойния татко и да имаш вътрешното убеждение, че искаш дете. Останалото са подробности.