Да родиш с дула

• от

В България вече може да раждаш с дула. Макар и бавно, все повече болници допускат родилката да бъде придружена от дула, която да я подкрепя и да помага през целия родилен процес, а и след това.

В България вече може да раждаш с дула. Макар и бавно, все повече болници допускат родилката да бъде придружена от дула, която да я подкрепя и да помага през целия родилен процес, а и след това.

Една от тях се казва Олга Дукат, сертифицирана дула и инструктор за подготовка за раждането към международната организация Childbirth International, съдружник в Център „Естествени идеи”, създател на сайта www.doula.bg, майка на Андрей (6 год.) и на Александър (3 год.), в очакване на третото си дете.

Какво е дула?

Дулата е професионален асистент, който подкрепя жената по време на раждането. От гръцки думата doula се превежда като помощница. Дулата е човек, когото родилката познава и който е до нея по време на раждането, за да се грижи за нейното спокойствие и комфорт. Най-общо казано работата на дулата включва емоционална подкрепа, помощ за справянето с болката и за комуникацията с медицинския персонал. Нито един от тези елементи разбира се не е задължителен, а може да се включат и други неща, когато има нужда. Смисълът от присъствието на дула е жената да има по-позитивно преживяване с по-малко стрес.

Защо реши да станеш такава?

Не мога да кажа, че съм си избрала професията дула, по-скоро тя ме намери. Исках да се сертифицирам за инструктор за подготовка за раждането. Тогава, преди около две години, в България много малко се знаеше за това какво е дула. Когато видях, че има комбинирани курсове за инструктор и дула си помислих “Голяма екзотика е за България! Едва ли някога ще практикувам като дула, но пък е много интересно какво включва обучението”.

Любопитството надделя и се записах. В точния момент, когато завършвах обучението, съдбата ме срещна смайки, които искаха да имат такъв човек до себе си по време на раждането. А след като усетих на практика какво е да бъдеш дула, вече нямаше мърдане! Влюбих се безвъзвратно в тази професия, по-точно призвание. По време на моите собствени две раждания определено имах нужда от дула, дори без да го съзнавам.

Първият път, когато все още не знаех какво предстои, имах нужда от някой, който да отговори на въпросите ми, без да се притеснявам, че ще му досадя, който да ми обясни това, което се случва във всеки един момент, да ми представи обективно моите алтернативи. Уви, персоналът на болницата нямаше времето и желанието да отговори на моите нужди. Бях оставена сама да се справям със своята болка и с хилядите въпроси и притеснения, които вълнуват всяка млада майка.

С втората ми бременност вече знаех какво предстои, но това по никакъв начин не ме караше да се чувствам по-спокойна, вярата ми в медицинската система беше сериозно подкопана. Тогава имах огромна нужда да имам до себе си човек, който да вярва, че ще се справя, да ме подкрепя и да разбира желанията ми. Нещата щяха да са много по-различни, ако имах дула.

Къде и как протече обучението ти?

Моето обучение към Childbirth International за дула и инструктор за подготовка за раждането продължи повече от година, беше изцяло он-лайн, защото тогава нямаше обучения за дули в България. Включваше първо голяма част за физиологията на раждането, самия процес, медицинските интервенции и т.н.

Имаше изпити за всеки един раздел. Трябваше да се прочетат доста книги и да се напишат резюмета за всяка книга. След това имаше част посветена на комуникацията – как да комуникираш с жените и с медицинския персонал – за тази част имаше изпит под формата на есе. Отделна част имаше за уменията на дулата и накрая трябваше да присъствам на две раждания и да напиша за тях, за да приключи сертификацията ми.

За инструктор за подготовка за раждането се учи доста повече – там освен всичко изборено има отделен учебник за умението да преподаваш, по който доста задачи трябва да се напишат и предадат и се четат допълнителни книги. През цялото време имаше прикрепен треньор към мен, който ми даваше обратна връзка и ме насочваше.

При мен това он-лайн обучение добре се допълни с предишния ми опит от посещения на конференции и практически семинари в чужбина, организиране на конференции и т.н.

Лекарите разбират ли твоята роля? Как те приемат те в държавните болници?

Понеже медицината е една от най-консервативните области, много лекари и акушерки все още не разбират каква е ролята на дулата и се притесняват, че тя ще започне да се бърка в тяхната работа. Не биха искали някой да им пречи в този напрегнат момент.

За сега имам опит главно с лекари от частните болници, с които успяваме да си сътрудничим много добре. Те самите споделят, че виждат ползите от присъствието на дула.

Ние сме в процес на преговори и с държавни болници – още не сме говорили с всички, но засега тези, с които сме говорили, са положително настроени към идеята. Като цяло в големите болници е по-трудно, но ще може да се каже със сигурност едва след като се случи първото раждане с дула в държавна болница, за момента още няма такова.

Какво е нужно да се промени по отношение на родилния процес в АГ-та?

Въпросът е сложен – има много различни гледни точки и не може да се отговори еднозначно. Мен много ме натъжава медикализирането на процеса на раждането и растящият процент цезарови сечения.

Смятам, че трябва да се работи в посока на изграждане на положителна нагласа към този процес, да се набляга на ползите от естественото раждане, винаги когато то е възможно. Световната Здравна Организация препоръчва подходът на медицинския персонал към раждането да бъде изчаквателен т.е. интервенции и процедури да се предприемат само когато има изрични медицински показания за тях.

Много е важно също да се работи върху ефективната комуникация между бъдещите родители и медицинския персонал в посока продължителност на здравните грижи, по-индивидуален подход, сближаване на позициите. Определено комуникацията е голям проблем в момента.

Консултираш ли бременните относно хранене и движение? Каква е връзката им с раждането?

Доundefinedброто хранене и физическата ативност през бременността имат огромно значение. Раждането, освен всичко друго е сериозно физическо натоварване и ако през бременността жената пренебрегва физическата си форма, не се движи достатъчно и не внимава как се храни, вероятността то да бъде непоносимо изпитание за нея става доста голяма.

Последните изследвания показват, че плодът може да страда ако има недостиг на хранителни вещества при майката. Здравословното хранене помага на организма на майката да се справи с предизвикателствата, на които е подложен, подобрява еластичността на тъканите и може да предотврати редица усложнения.

Физическите упражнения помагат на тялото да се снабдява с кислород, което е важно за майката и бебето, подобряват циркулацията на кръвта, повишават тонуса и силата на мускулите, издръжливостта, настроението и самооценката.

При общуването с бъдещите майки им давам общи насоки за здравословно хранене и движение, препоръчвам им и някои по-специфични упражнения за тонизиране на тазовото дъно и подпомагане на оптималното фетално предлежание. В по-спефифични ситуации или ако жената има по-специални нужди, разбира се, ги насочвам към специалисти.

Какво се очаква от дулата по време на раждането?

Дулата може да прави няколко неща, в зависимост от нуждите на родилката. През цялото време й оказва емоционална подкрепа, окуражава я и я успокоява, ако има нужда. Помага й да се справи с болката с помощта на различни немедикаментозни методи – дулите прилагат различни техники като масаж, техники за дишане, релаксация, визуализации, Ребозо техники със специални шалове, акупресура, топли и студени компреси, душ или вана, музика, заемане на различни пози, които да улеснят максимално процеса. Някои дули носят със себе си ароматни масла, както и някои хомеопатични лекарства (след като са се посъветвали с хомеопат) и капки на д-р Бах, които също имат обезболяващо действие и подпомагат процеса.

Дулата обяснява на бъдещата майка всичко, което се случва и й помага да комуникира ефективно с медицинския персонал. Отговаря и на въпросите на бащата – често бащите също имат нужда от подрепа. Добрата дула е чувствителна към нуждите на родилката – способна е да стои настрана,  когато жената има нужда от лично пространство, а също така не й натрапва своите виждания за раждането.

Дулата не е медицинско лице и е там за да допълни, а не да измести ролята на акушерката или на лекаря. Тя не предлага клинична грижа, не прави прегледи, не проследява сърдечната честота на плода, не взима медицински решения. Когато дулата разбира добре своята роля, тя не се намесва в работата и не се конфронтира с медициския екип, а по-скоро дипломатично защитава интересите на родилката и работи за сближаването на позициите. Когато се налагат медицински интервенции, дулата не участва във взимането на решения – изборът се прави от родилката след като лекарят подробно й е обяснил какво е състоянието й и това на плода, какви предимства и рискове крият определената процедура и т.н. Дулата може да помага за тези обяснения, но не участва в решението.

С какви методи спомагаш за намаляване на болката и стреса при раждането?

ДулаМного е индивидуално, нагаждам се изцяло към нуждите на майките. Понякога всичко, което е нужно, е да бъда там, да й държа ръката и да повтарям, че всичко ще бъде наред. Напомням им да дишат и да се отпускат максимално, помагам да заемат удобна поза. Старая се да създам приятна и спокойна атмосфера на усамотение.

При някои майки много помагат масажите и топлите компреси, докато други изобщо не искат да бъдат докосвани. Убедила съм се, че музиката може да бъде много ефективно средство за облекчаване на болката и стреса. Често използвам ароматерапия, бахова терапия и хомеопатия, разбира се винаги след консултация със специалист.

Адекватна ли е помощта при кърмене в болниците?

За съжаление не винаги. Все още в някои болници съществува практиката новороденото да се отделя от майката в първите часове след раждането, които са много важен период за началото на кърменето.

През това време бебетата се захранват с адаптирано мляко. Понякога въпреки доброто желание на персонала, времето и човешкия ресурс просто не достигат, за да се обърне индивидуално внимание на всяка майка.

Доброволните консултанти по кърмене биха могли да компенсират тази празнота.

От какво зависи успешния старт в кърменето?

Както раждането, така и кърменето е естествен, до голяма степен инстинктивен процес. В повечето случаи откликването на нуждите на бебето, ранният контакт, правилното поставяне на гърда и честото кърмене са напълно достатъчни.

В някои по-специфични ситуации са нужни малко повече търпение, подкрепа и окуражаване. В съвременните условия наблюдаваме, че успехът на кърменето до голяма степен зависи от правилната информация, която майката своевременно да получи, и от съветите и подрепата на хората около нея.

На какво те научи опита ти до сега?

Опитът ме научи да бъда по-умерена във възгледите си. Осъзнах, че наистина няма универсално решение, което да е подходящо всички.

Затова се старая да разглеждам всеки случай индивидуално. Сега вече много повече разбирам не само чувствата на майките, но и перспективата на медицинския персонал.