Когато лятото е в разгара си, температурните стойности са високи. И не може да не обмисляш варианти, как да създадеш комфорт у дома и най-вече в детската стая.
Разбрала си, че обривите по ръчичките на мъничето са точно от жегите. Освен това то и не спи спокойно, като най-вероятната причина за това са отново горещините.
Как да разхладиш въздуха, поне у дома?
21 градуса са достатъчни.
Това, което ще срещнеш навсякъде като описание е, че оптималната температура в помещението, в което се намира мъничето, е добре да бъде около 20-22 градуса. Някои родители може би считат, че при такава температура на детето ще му е хладно. Но не забравяйте, че мъниците са много по-активни от нас възрастните – те постоянно се движат, бягат, скачат.
Освен това обменът на веществата при децата е много по-интензивен и се съпровожда с изработването на по-голямо количество топлина. Тези характеристики именно правят и по-трудното понасяне на горещото време от страна на малчовците.
Когато термометърът у дома показва над 30 градуса?
Какво да правиш,обаче в жегите, когато у дома температурата е около и над 30 градуса? Как от една страна да предпазиш детето от прегряване, а от друга да не го простудиш? Ето и нашите основни препоръки:
- В горещите дни нека малкото бъде в най-прохладната стая у дома;
- Обличай детето в дрехи от естествени материи;
- Избери светли щори за прозорците – те не привличат топлината и предпазват стаята от нагряване;
.
..И още...
Свикнали сме с удобствата, които технологиите ни предлагат, но доколко удачно е температурата в помещението да бъде поддържана от климатик или вентилатор?
Вентилаторът е подходящ за разхлаждане, тъй като с него температурата в стаята се понижава с няколко градуса и това е достатъчно, за да се диша по-леко. Но, разбира се, детето не бива да стои непосредствено до уреда, от една страна, за да не попада директно под по-хладния въздух, от друга – заради мерките за безопасност. Знаеш, че малкият любопитко се впечатлява от новите неща и може да реши, че иска да пипне перките, които, въпреки че са зад защитна решетка, могат да бъдат опасни за малките пръстчета.
Климатикът все повече навлиза в бита ни. Той се оказва твърде предпочитан и в студа, и в горещината. Споровете за това дали е полезен или вреден, най-вече за децата, продължават. Но като цяло, според специалистите, климатикът не носи вреда, ако се използва правилно. Така че, той може да бъде поставен и в детската стая, при разумно разположение и режим на ползване. А това ще рече: детското легло, както и организираният кът за игра да не бъдат срещу или под климатика.
Тъй като по правило, при работа на уреда циркулацията на въздуха е достатъчно висока и за това температурата е с 3-5 градуса по-ниска пред него, отколкото в другите зони на стаята. Най-добре е той да бъде поставен успоредно на детското креватче в срещуположния ъгъл на стаята.
Регулярното почистване на климатика е задължително. Често пъти в горещината, връщайки се у дома, се стремим колкото може по-бързо да почувстваме прохладата. И затова включваме климатика на пълна скорост и бързо постигаме температура от 16 градуса, примерно.
Именно в такива случаи е възможно не само детето, но и ние да се разболеем.
Температурата навън и в стаята у дома не бива да е с разлика по-голяма от 10 градуса. За това не се препоръчва рязкото охлаждане на помещението.
В леката кола
Естествено, през лятото обичаме да пътешестваме. А когато сме с малко дете, най-удобно ни е в личния ни автомобил. За да се чувстваме комфортно и тук, добре е да спазваме някои основни правила.
- По възможност пътувайте в сутрешните часове или привечер, когато слънцето не грее на пълни обороти;
- Хубаво е ако колата има климатик – препоръчва се в големите горещини.
- Важното е да не насочваш струята въздух към малкото;
- Разликата в температурата в колата и навън не бива да е много голяма;
- Няколко минути преди да излезете от колата, изключете климатика. За това време детският организъм ще успее да се адаптира към обкръжаващата го среда.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.