Умора, липса на витамини, снижен имунитет – всичко това като че ли ни пречи да се насладим истински на пробуждането на природата и дългоочакваното слънце.
Именно през пролетта най-ярко се проявяват „слабите места“ на организма. Преди всичко зачестяват простудните и острите респираторни заболявания (ОРЗ). И най-уязвими са децата, чийто имунитет все още не е формиран. Но това не означава, че не можем да ги предпазим. А за целта е нужно именно да укрепим защитните им сили – ето как.
Правилен режим
Доброто разпределение на деня на детето (бодърстване, сън, хранене, занимания) способства за нормалното функциониране на организма. И най-здравият човек може да настине и да се разболее, но правилният режим ще помогне на малкото да бъде по-устойчиво към различни „неприятели“.
- През пролетта, със затоплянето на времето, увеличи времетраенето на разходките навън. Свежият въздух, активните игри, новите впечатления ще се отразят здравословно и на детето, и на теб.
- Не пренебрегвай съня - малкото човече расте и като спи. 2-годишното дете например трябва да спи около 12 часа на денонощие, като поне 2 часа се падат на следобедния сън през деня.
- Ако преди заспиване детето капризничи, хленчи или е превъзбудено, това означава, че е преуморено. В такъв случай опитай да съкратиш времето на бодърстването поне с половин час. Ако пък трудно заспива, то тогава действай обратно – увеличи времето за игри и занимания. Ако се съобразиш с индивидуалните му особености и спазваш създадения режим на спане и почивка, то детето ще се чувства спокойно и в добро настроение.
- Има моменти, в които детето променя навиците си. Ако е болно, то спи повече от обичайното. А през топлите месеци спи по-малко, тъй като повечето време е навън и преживяванията са много по-интересни и разнообразни. В това няма нищо страшно - подобни временни изменения са бързо преодолими.
Своевременно закаляване
За да бъде детето устойчиво към простудните и острите респираторни заболявания, от значение е и закаляването.
- Използвай природните дадености (слънце, въздух, вода) за закаляващи процедури, които ще укрепят имунитета и ще донесат повече здраве. Това не означава, че детето никога няма да се разболее, но ако се случи, всичко ще премине много по-бързи и по-лесно. Закаляването може да започне във всяка една възраст. Но колкото по-рано, толкова по-добре. И непременно след консултация с педиатър.
- Ако ти се разхождаш по сако, не е необходимо малкото да бъде с дебелото яке. Изпотяването много по-често води до настинки, отколкото преохлаждането.
- Погрижи се за максималната двигателна активност на детето. Понякога и най-злоядото дете се превръща в същински гладник, когато е на море или планина. Защо ли? Просто защото там изразходва много повече енергия.
- Предлагай на детето различни интересни игри и занимания. Когато то все още не умее само да организира времето си, редувай активните и спокойните дейности.
- Ако малкото ти вече е на 3-4 г., помисли и за подходящ за него спорт. Спортът е здраве, но не забравяй също, че съотношението между умствено и физическо натоварване трябва да бъде добре преценено (това се отнася особено за по-големите малчугани).
Здравословно хранене
Здравословните хранителни навици са ключ към доброто здраве през целия ни живот. Именно чрез храната си набавяме необходимите витамини за организма. Ако се придържаш към балансираното хранене през цялата година, нито ти, нито детето ще имате проблеми през пролетта с липсата на витамини – едно от най-честите обяснения за появяващата се умора.
- Всеки ден малчо трябва да приема общо 400–450 мл мляко (от прясно или кисело мляко, както и от храни, приготвени с мляко - крем, мляко с ориз и др.).
- Предлагай 4 пъти в седмицата месо или риба.
- Ежедневно включвай в ястията 1/2 яйце или през ден по 1 яйце. Яйцето може да бъде варено или включено като съставна част в друга храна (сос, застройка на супа).
- Плодовете и зеленчуците трябва да присъстват в детското меню по 350-400 г дневно. Бъди внимателна към пресните плодове. Ягодите например са подходящи чак след 1-вата година, тъй като могат да предизвикат алергични реакции.
- Няма да успееш да изключиш напълно, но можеш да ограничиш сладките неща (бонбони, близалки). Не носят никаква полза за растящия организъм.
- Когато детето прекарва повече време на открито и се движи неспирно, неговата активност изисква и повече енергия. Използвай ранните пролетни зеленчуци – моркови, репички, краставици, като ги включиш в разнообразни салати. Препоръчително е салатата да присъства и към обедната, и към вечерната порция.
- Детският организъм винаги има нужда от вода, но потребността се увеличава през топлите и слънчеви дни. Не забравяй на разходките шишето вода или други течности (чай, сок).
Набавяне на витамини
По-голямата част от витамините се внасят чрез храната. И ако не са достатъчно, това може да се окаже причина за редица неразположения (не само пролетни).
- Анемията (понижен хемоглобин) често се среща при децата именно през пролетта. За да предпазиш малкото от това заболяване, спазвай препоръките за хранене от педиатъра. Добре е кърменето да продължи колкото може повече (желязото в кърмата се усвоява много по-пълноценно). Захранването на бебето трябва да се съобрази с индивидуалните му особености (педиатърът най-добре ще прецени кога трябва да бъде въведено зеленчуковото пюре, яйцето и месото). Детето, което е на обща храна, трябва да приема достатъчно продукти, богати на желязо. Това са: месо (особено телешкото), жълтък, леща, спанак, лапад, марули, броколи, плодове.
- Витамин С отговаря за имунитета. Ако детето често боледува от простудни заболявания, отпуснато и уморено е, дълго време не може да заспи, то може би има нужда от повече витамин С. А той се съдържа в пресните плодове и зеленчуци, ягоди, пипер, магданоз, коприва, спанак.
- Нужни ли са витамини под формата на медикамент (сироп, таблетки)?
В определени случаи – да! При чести боледувания или преди постъпване в детската градина допълнителната витаминна терапия би активизирала защитните сили на организма. Но помни, че всеки медикамент (витамините също са вид лекарство) трябва да се използва само след препоръката на специалист. Както липсата на витамини не е желателна, така и предозирането с тях не е безобидно.
Повече здраве и свежо настроение с......
*фреш от портокал или грейпфрут – не е тайна, че именно цитрусовите плодове са богати на витамин С. Но стимулирайки по този начин имунитета, не забравяй, че тези плодове могат да предизвикат и алергична реакция. Не ги използвай преди детето да навърши 1 година.
*резен лимон – на повечето деца им се услажда киселия вкус. Ако пък не го харесват, добави го в чая или смеси лимоновия сок с мед.
*чай (сироп) от шипки – чаят не е само за студените зимни дни. И през пролетта приятната напитка има укрепващо действие. Шипките също са добър източник на витамин С.
*лъжичка мед – 2 лъжички мед на ден са напълно достатъчни за малкото дете, като общоукрепващо средство. Не давай мед обаче преди навършването на 1 годинка.
*супа (чай) от коприва – едно от най-добрите средства срещу пролетна умора и анемия.
Консултант: Йорданка Узунова, педиатър,
Университетска болница „Лозенец“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.