Да подготвим тялото си за зачеване

• от

За много двойки опитите за зачеване съвсем не са свързани само с приятните емоции от секса.

За много двойки опитите за зачеване съвсем не са свързани само с приятните емоции от секса. Вместо да се наслаждават на този акт, те изведнъж се оказват в тотален стрес, предизвикан от постоянните изчисления за подходящия ден и час....

А ако се добави и фактът от това, че вече няколко месеца няма никакъв положителен резултат, нещата стават като че ли съвсем безнадеждни.

В болшинството от случаите неуспехът при зачеване има своето разрешение. Да поемеш нещата в свои ръце обаче не означава само да правиш повече секс. Необходими са воля, силно желание за постигане на крайния резултат и....... двама души, които се обичат.

Ето няколко съвета как можеш да подготвиш тялото си за зачеване:

1. Правете секс по-често.

В случай, че не правиш специални изчисления кога ще настъпи овулацията или имаш нередовен цикъл, това е една предпоставка да не изпуснеш момента.

2. Изчисли кога трябва да настъпи овулацията:

  • жените, които могат да се похвалят с редовен цикъл просто добавят 14 дни от първия ден на последната менструация. Най-вероятните дни за зачеване са обикновено някъде между 11 и 16 ден.
  • измерване на базалната температура – измерва се анално, сутрин преди ставане. При настъпване на овулацията температурата се повишава обикновено с 0,2 – 0,4°С.
  • проследяване на влагалищната слуз – в дните на овулация тя се увеличава. Така природата подпомага движението на сперматозоидите.
  •  овулационен тест – измерва нивото на LH (лутеинизиращия хормон), който стимулира половите жлези и е от съществено значение за правилното осъществяване на репродуктивните функции. Овулацията настъпва от 24 до 36 часа след повишаването на неговото количество.

3. Храни се здравословно.

Един от начините да увеличиш шансовете за забременяване е да се погрижиш за здравословна, добре балансирана диета. Това е най-естествената възможна терапия. В повечето случаи безплодието възниква в резултат на нарушение на овулацията, а един от начините това да се предотврати е чрез правилно хранене.

Имай предвид, че нездравословното хранене може сериозно да наруши хормоналния баланс и функцията на много органи – независимо дали във формата на прекаляване или на екстремно лишение от храна (съответно жени с наднормено и поднормено тегло).

Погрижи се в дневното ти меню да присъстват достатъчно пресни плодове и зеленчуци, нискомаслени млечни продукти, продукти, които съдържат мононенаситени мастни киселини с растителен произход (студенопресован зехтин, масло от рапица, авокадо), достатъчно желязо, витамини и микроелементи; слънчогледови семки, пшенични зародиши (богати на витамин Е, който е в основата на плодовитостта), пълнозърнести продукти, храни, богати на витамин С, растителни протеини (фасул, грах, тофу), фолиева киселина. Тя е изключително важна за намаляването на риска от малформации на плода. Всяка жена, която иска да зачене трябва да започне приема й по 0,4 мг на ден.

За мъжете е важно да увеличат приема на храни, които снабдяват организма с цинк (важен за поддържане на оптимален брой сперматозоиди и високо ниво на тестостерон), витамин Е и магнезий (отговорни за увеличаване на мобилността, жизнеността и броя на сперматозоидите), калций и витамин D, които увеличават мъжката фертилност.

4.Създавай си здравословни навици.

Ако искаш здраво бебе няма нужда да чакаш да забременееш, за да си ги създадеш. Най-добре е промяната да започне няколко месеца преди това.

Употребата на цигари и алкохол намалява качеството на спермата при мъжете. За жените е изключително важно да спрат алкохола, защото е доказано, че дори малки количества от него оказват влияние върху фертилитета.

Кофеинът също оказва негативно влияние, така че е добре употребата му да се сведе до 1 чаша на ден. Забрави за цигарите. Цигарите по време на бременност увеличават риска от спонтанен аборт и преждевременно раждане. Употребата на всякакви наркотични вещества също оказва негативно влияние върху репродуктивната система.

Избягвай стреса и напрежението. Те съвсем не подпомагат зачеването.

5.Спортуване.

Един чудесен начин да помогнеш на плодовитостта е чрез упражнения 3 пъти седмично поне по 30 минути. Това ще съдейства за поддържане на оптимално тегло, ще те кара да се чувстваш като цяло по-добре и ще подпомогне нормалното функциониране на всички телесни функции. Ако си по-пълна се стреми да намалиш теглото си, ако си слаба, старай се да увеличиш теглото си с 2-9 кг. Това би могло да е ключът към възвръщане на липсваща менструация.

Имай предвид, че ако превърнеш част от мазнините в организма си в мускули това ще помогне на тялото ти да износи бебето през бременността. Но нивото на мазнини не трябва да спада под границата от 22%, за да се поддържа редовен менструален цикъл.

6.Посети лекаря си.

Важно е да обсъдите нередовния цикъл (ако имаш този проблем и да се открие причината за него), претърпяни болести, предавани по полов път (могат да причинят вреди на репродуктивната система и да увредят някои органи), прекарани операции в коремната и тазова област (възможно е да има сраствания), обсъдете наследствени генетични заболявания, какви лекарства приемаш и дали са съвместими с бременност, какви имунизации си изкарала. Посети гинеколога си за профилактичен преглед и необходими изследвания.

7.Околната среда.

В последните десетилетия започна да се обръща внимание на проблема за нездравословната околна среда като една от причините за неуспешните опити за забременяване. Обърни внимание на работното си място – дали си подложена на излагане на токсини? Или пасивно пушене? Също и отровните изгорели газове от колите в големите градове, от които за съжаление можем да се лишим само през почивните дни... Някои химикали също могат да окажат много  вредно въздействие върху здравето – бои, лакове, разтворители.

8. Възрастта.

Всеизвестен е фактът, че след 35 години намалява оплодителната способност на жените, а напоследък тази граница започва да спада към 30... Причината се крие във влошаването на качеството и количеството на яйцеклетките. Затова процентът на деца, родени с малформации е по-висок.

Тези няколко съвета имат само препоръчителна форма.

Ако имаш сериозен здравословен проблем и/или не успееш да заченеш след 6-12 месеца, обърни се за консултация с лекар и направи необходимите изследвания.

В голям процент от всички случаи проблемът се крие у мъжа, така че всички стъпки, които предприема жената трябва да важат и за него.

calendar

Календар