Готвенето с подправки не е просто трик за по - изтънчени ястия или признак за добри способности в кухнята.
Готвенето с подправки е цяло изкуство, предоставящо на сетивата богата гама от аромати и вкусове, които могат да превърнат и най – обикновената гозба в кулинарен шедьовър.
Превърнете готвенето с подправки в задължителна част от всеки обяд или вечеря и преоткрийте сладостта от храненето. Ето няколко тайни.
Ако сте гледали с детето си анимационния филм „Рататуи” вероятно сте осъзнали колко значима част от приготвянето на едно ястие са подправките. Натурални, пресни, стрити на прах или изсушени, те разнасят своя благоуханен аромат изцелия дом и карат сетивата да тръпнат в очакване да ги вкусят.
Подправките са ароматни добавки за готвене, които се извличат от кората, пъпките, плодовете, корените, листата или семената на растенията. Щипка от това, стрък от онова, лъжичка от трето и ястието се превръща в неустоим деликатес. Но за да се възползвате пълноценно от качествата им и да получите желания резултат, трябва да знаете не само как да ги комбинирате, но и как да ги използвате и съхранявате.
Ето няколко полезни факта и съвета за готвенето с подправки, които е нужно да знаете.
- Препоръчително е листните подправки да са пресни и свежи, а не замразени или изсушени. Все пак има някои (риган, босилек, чубрица), които запазват свойствата си и в сух вариант.
- За да бъдат максимално ползотворни, подправките трябва да се съхраняват на тъмно и хладно място и не по-дълго от 6 месеца - 1 година.
- Увивайте във влажна хартия и найлонова торбичка листните подправки и ги съхранявайте в хладилник. Дръжките на някои от тях (магданоз, кориандър, целина) можете да натопите във вода и отново да съхранявате в хладилник.
- Когато е възможно, купувайте цели подправки (черен пипер на зърна, семена от кимион...) и сами ги стривайте до желаната консистенция.
- Продължителната топлинна обработка разваля вкусовите и ароматни качества на свежите подправки и обърква вкуса на основните продукти. Затова най – добре ги прибавяйте в края на готвенето или след отстраняване на съда от котлона. За повече благоуханност в гозбата покрийте с капак.
- Сухите подправки е добре да се добавят още в началото, тъй като топлината и влагата ще освободят съдържащите се в тях етерични масла.
- За да подпомогнете разтварянето и действието на подправките, избягвайте да ги режете с нож (по – добре ги накъсвайте), а сухите стривайте между дланите си над съда.
- Помислете да аранжирате домашна градина със свежи подправки, за да са ви под ръка, при това с гарантирано качество, всеки път, когато ви потрябват. Отглеждането им изобщо не е трудоемко, а и ще краси кухнята ви.
Колкото до това коя подправка в какво количество и за кое ястие се използва, няма точно правило. Можете да разчитате на готварските книги, на интуицията си или на въображението си. Дори да не постигнете желания ефект, може да измислите нова рецепта. Важното е да готвите с подправки.
А ето кои са най – популярните подправки и как можете да ги включите в ежедневните си кулинарни подвизи.
Стр. 2: Популярни подправки и ползата от тях
Освен вкусни и ароматни, подправките са и много полезни за здравето. Ето кои са най-популярните сред тях, за кои ястия са подходящи и как допринасят за благосъстоянието на организма ви.
Магданоз
Подходящ за всяко ястие. Без значение дали е нарязан в салатата или декорира основното, той придава им неповторим вкус и свежо излъчване. Крехките му листенца са известни като мощен афродизиак, но също така са богати на множество полезни вещества, които укрепват имунната система, помагат при камъни в бъбреците, проблеми със слуха, стомаха и кръвното налягане.
Риган
Няма пица без риган, нали знаете? Той е сред най – силните антиоксиданти измежду сухите подправки и идеално подхожда както на по-изтънчените ястия, така и на традиционните. Съдържа 2 мощни антибактериални агента, които помагат при стомашен грип, както и витамин К за здравина на костите. Отглежда се лесно в домашни условия.
Босилек
Богат е на жизненоважни за организма витамини, минерали и хранителни вещества, на етерични масла с антивъзпалителни и антибактериални свойства, на полифенолни флаваноиди с антиоксидантно действие. Задължително присъства в италианската кухня и най-вече в ястията с паста. Слага се в пестото, соса Болонезе и лазанята, но и за гарниране на тиквички, патладжани, сирене моцарела, дори десерти.
Куркума
Съставна част на кърито, куркумата може да се поръси в салата с яйца, пиле или риба тон, да се добави в дресинг или просто да овкуси месни специалитети. Освен пикантен привкус и златист цвят тя превръща всяко подправено ястие в оръжие срещу възпаленията и заболяванията на нервната система. Съдържа изобилие от минерали, витамини и полезни вещества, което я прави безценна в борбата с много животозастрашаващи състояния.
Розмарин
Универсална и ароматна подправка, той се добавя към плодови салати, супи, зеленчуци, месо (особено агнешко), сосове, риба, яйца и дори десерти. Съдържа вещества, които намаляват възпаленията в тялото (а от там хроничните заболявания), поддържа сърдечното здраве и има антиоксидантни свойства.
Кимион
Специфичният вкус и аромат, които придава на ястията са го превърнали в традиционна подправка за индийската кухня. Подходящ е за подправяне на солени и сладки печива, както и на по-екзотични блюда. Само една супена лъжица кимион съдържа 22 % от дневната нужда от желязо на организма, което го прави идеален при анемия. Освен това подсилва мозъчната дейност, помага при простуда и улеснява храносмилането.
Сухи червени чушки
От тях се произвеждат различни видове червен пипер, който е основна подправка за почти всяко ястие. Без значение дали под формата на подправка или в натурален вид те подобряват обмяната на веществата, повишават засищането и стимулират изгарянето на мазнини. Можете да ги сложите в боба, да поръсите сиренето или киселото зеле, да овкусите пилето преди изпичане.
Сред изключително популярните и полезни за организма подправки са още канелата, чесънът, мащерката, черният пипер на зърна, кориандърът и шафранът.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.