Знаеш, че през 9-те месеца е важно да следиш здравето си, тъй като носиш отговорност и за още едно същество.
Цитологичното изследване е специално скринингово изследване за откриване на новообразувания на шийката на матката. При цитонамазката се вземат клетки с малка четчица от маточната шийка. Тестът улавя промени в клетките, насочващи към предракови изменения. По този начин може да бъде предотвратено превръщането на променените клетки в ракови. Редовните цитонамазки водят до сериозен спад в заболеваемостта.
Цитонамазката се прави с цел профилактика на рака на маточната шийка. Трябва да се знае, че ракът на маточната шийка е предимно болест на младите жени, често в репродуктивна възраст.
Той е едно от малкото злокачествени новообразувания, които са напълно предотвратими, защото скрининговият тест регистрира промени в клетките на шийката, преди те да са се развили като ракови.
Кога през бременността се правят цитологични изследвания?
Разумната жена трябва да полага грижи за здравето си още преди да е забременяла, защото някои заболявания могат да се изследват и лекуват адекватно само преди забременяване.
Добре е профилактичен гинекологичен преглед да се осъществява веднъж годишно при:
- Полово активни жени под 25 години;
- Жени на каквато и да е възраст, ако са с повишен риск.
След като жената разбере, че е бременна, тя трябва да се регистрира за периодично наблюдение в женска консултация, където освен задължителните прегледи и измервания, се правят и рутинни лабораторни изследвания, включително цитонамазка, т.е. цитологично изследване се прави още при първата визита или това става най-често 12 г.с.
Възможни резултати
Резултатите се обособяват в 5 групи по Папаниколау:
- I група - цитонамазката съдържа нормални епителни клетки
- II група - нормални епителни клетки плюс белези на възпалителен процес (левкоцити, бактерии)
- III група - наличие на клетки с белези на дискариоза, тежки възпалителни или дегенеративни промени
- IV група - наличие на единични туморни (атипични) клетки
- V група - изобилие от туморни (атипични) клетки.
Резултати от I и II група по схемата на Папаниколау съответстват на нормална цитологична находка.
Жените с резултати от III, IV и V група се означават като цитологично сигнализирани.При тях е задължително да бъде изяснен източникът на туморно променените клетки.
Цитологично сигнализираните жени трябва да бъдат извикани и насочени към специалист акушер-гинеколог за по-нататъшните изследвания. При тези жени се взима прицелна биопсия от съмнителните участъци и се изпраща за хистологично изследване. Едва хистологията може да разграничи със сигурност доброкачествените изменения от начален рак на маточната шийка.
Какви са леченията?
- При рак в нулев стадий, който е с честота 1:700 бременни, диагностициран чрез прицелна биопсия, следващата стъпка е конизация на маточната шийка. При наближаващ термин на раждането (32 г.с., което отговаря на VIII месец от бременността) конизацията може да се отложи за след раждането само по изключение. Конизацията по време на бременност е свързана с риск от обилна кръвозагуба, преждевременно пукане на околоплодния мехур и преждевременно раждане.
- При хистологичен резултат „инвазивен карционом“ трябва да се определи клиничният стадий на заболяването и белодробната зрелост на плода. Като „инвазивно“ се определя злокачествено новообразувание, обхващащо по-дълбоките слоеве на матката и може да се разпространи в други части на тялото.
- При I и II клиничен стадий случаите са операбилни, т.е. могат да бъдат лекувани чрез хирургична операция. Матката се отстранява заедно с лимфните възли разположени в близост до нея. При бременност до 16 г.с. (III – IV месец от бременността) матката се отстранява заедно с плода и плацентата.
- При бременност от 17 до 26 г.с. (IV – V месец) плодът се из важда оперативно през корема чрез секцио и след това се отстранява и матката. При определени случаи, когато злокачественото ново образувание се открие в 28-29 г.с. (VII месец), може да се изчака 3-4 седмици до настъпване на белодробна зрелост на плодът (32 г. с., VIII месец), след което плода се изважда чрез цезарово сечение с последващо отстраняване и на матката.
- При III и IV стадий не се прибягва до оперативно лечение.
Наличието на злокачествен процес на маточната шийка не представлява пречка за забременяване. Самата бременност не се застрашава особено от наличието на туморен процес. Не са описани случаи на метастази в плода и плацентата.
Бременността обаче се отразява крайно неблаго приятно върху злокачествения процес.
Консултант: д-р Данаил Илиев, акушер-гинеколог, Отделение по акушерство и високорискова бременност, МБАЛ „Токуда Болница София“, д-р Силвия Оручева, специализант, акушер-гинеколог, МБАЛ „Токуда Болница София“
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.