Цигари и бременност

• от 6

Едва 30% от жените спират цигарите, щом разберат, че са бременни. Това сочи проучване, направено от Асоциация „Жени против тютюнопушенето – България“

Едва 30% от жените спират цигарите, щом разберат, че са бременни. Това сочи проучване, направено от Асоциация „Жени против тютюнопушенето – България“ в рамките на Европейски проект за прекратяване на пушенето по време на бременност. Прочети защо цигареният дим вреди на нероденото ти дете и какво можеш да направиш, за да предпазиш бебето.

Заблуда 1: Плацентата не пропуска цигарения дим
Когато ти пушиш, твоето още неродено дете пуши заедно с теб. Не се заблуждавай, че плацентата може да го предпази от отровите, които попадат в тялото ти. Цигареният дим съдържа около 4000 съединения. Три от тях – никотин, кадмий и карбон моноксид драстично забавят растежа на бебето. „Благодарение“ на тях малкото създание не получава необходимия кислород и хранителни вещества, за да се развива нормално.

Заблуда 2: До 3-4 цигари на ден са безопасни
Естествено една кутия на ден е много по-вредна от 3-4 цигари, но е важно да знаеш, че няма безопасно ниво на пушене за зародиша. Най-доброто, което можеш да направиш за своето бебе, е да се опиташ да спреш изцяло цигарите. Така има по-малък риск да пропушиш отново след раждането.

Заблуда 3: Пасивното пушене не е вредно
Ако бъдещия татко пуши около теб, това също вреди на развитието на плода. Щом си решила да опиташ да спреш цигарите, убеди и бъдещия татко да се включи в това начинание. Така ще избягвате и местата с пасивно пушене. Важно е да знаеш, че при бебета, излагани на вторичен цигарен дим, се увеличава рискът от инфекции на горните дихателни пътища, астма и бронхити след раждането. 

Заблуда 4: Пушенето в края на бременността не вреди
Колкото по-рано откажеш цигарите, толкова по-добре. Не забравяй, че именно сега имаш достатъчно голяма мотивация. Не се заблуждавай, че пушенето в последните месеци е по-малко рисково. Дори когато всички органи и системи на плода са вече формирани, цигареният дим отново достига до него и му вреди. Остава рискът от забавено развитие на бебето, спонтанен аборт, преждевременно раждане, поднормено тегло на детето, както и проблеми с дихателните пътища след раждането. Повишен е и рискът малкото да стане пушач след време.

Заблуда 5: Стресът е по-опасен от цигарите
Неминуемо опитът да спреш цигарите ще бъде съпроводен с малка или голяма доза стрес. Все пак има много по-безопасни начини да се справиш с напрежението. Срещай се по-често с приятелки, които не пушат. Така ще ти бъде по-лесно да не мислиш постоянно за тютюневият дим. Важно е да знаеш, че желанието да запалиш е по-слабо сутрин и по-силно вечер. Когато усетиш, че нещата излизат извън контрол, поеми бавно въздух няколко пъти, изпий чаша вода и излез на кратка разходка. Ще се убедиш сама, че след всеки следващ преодолян критичен момент, ще се чувстваш по-силна, по-самоуверена и горда със себе си. Имай предвид, че 3-5 минути са достатъчни, за да отмине желанието за цигара.

Консултант: доц. Лиляна Цонева-Пенчева, председател на Асоциация „Жени против тютюнопушенето – България“, национален партньор по „Европейски съюз за прекратяване на пушенето по време на бременност“