Една от най-обсъжданите теми сред родителите е тази за чуждоезиковото обучение при по-малките деца. Според едни това е неуместно натоварване за детето, но други вярват, че изучаването на чужд език от ранна детска възраст е правилна стратегия за възпитанието на малчугана.
Ако сте от привържениците на идеята за чуждоезиково обучение от по-ранна възраст, трябва да сте запознати с някои особености.
Обучението
Основното, което трябва да включва чуждоезиковото обучение при по-малките, е играта. Съчетанието на полезното с приятното ще създаде у детето положителна нагласа към учението, която ще му е полезна и в по-късен етап. Освен това забавлението е ключът към детското внимание. При обучението на по-малките трябва да се набляга най-вече на слуховата и зрителната памет, тъй като те са най-развити в по-ранна възраст. Първоначално детето запомня механично с помощта на рисунки, книжки, песнички, които асоциативно свързва с новите думички. Важно е занятията да не са прекалено дълги (не повече от 30-40мин.) и да не са повече от два пъти седмично, за да не се натоварва малчуганът – все пак обучението не бива да го лишава от детството.
Възможностите за чуждоезиково обучение при по-малките деца са няколко – изучаване на чужд език в детската градина, посещение на специализирани курсове, наемане на частен учител за индивидуални занятия.
Кой е подходящият метод за вашето дете?
- Специалисти препоръчват чуждоезиковото обучение в детските градини, тъй като в по-голяма група детето възприема по-лесно, а и игрите стават по-забавни. Обикновено преподавателите по език в детските градини са по-млади, мотивирани са да работят и имат подход към малчуганите. Още един плюс е по-ниската месечна такса.
- Езиковите курсове са смятани за по-ефективни, защото при тях обучението е по-интензивно. Тук детето разширява контактите си, като намира нови приятели за игра. Негативното - занятията отнемат повече време и има опасност детето да се отегчи. Цените на подобни курсове също не са много ниски и не всеки родител може да си ги позволи.
- Индивидуални занимания са най-малко препоръчвани като метод за чуждоезиково обучение при по-малките деца. Тук липсват игрите и забавленията, няма ги и приятелите, времето тече бавно и детето започва да губи интерес не само към уроците, но и към езика.
Ролята на родителите
Семейството играе важна роля за обучението на детето. Родителите трябва да стимулират малкия ученик, като демонстрират интерес към заниманията му, радват се на успехите му и не пестят похвали. Могат и да помагат на малчугана като се включат в учебния процес – като купуват книжки и други полезни пособия, като учат с него стихчета и песнички. Освен това родителите трябва да убедят детето, че няма да му се карат, ако понякога бърка новите думички. В противен случай „малкият ученик“ ще се стресира и ще се откаже от начинанието.
Основната грешка, която родителите допускат, е в нагласата, че трябва да превърнат детето си в бъдещ лингвист. Много от по-амбициозните майки и татковци не знаят, че чуждоезиковото обучение при по-малките е с цел да се мотивира детето да продължи с изучаването на езика в по-късен етап, да си създаде определени навици и нагласи. Ранното чуждоезиково обучение не означава, че детето ще натрупа богат речников запас. Грешка би било и ако принуждавате детето да изучава чужд език въпреки волята му. В такъв случай ще се получи обратен ефект – малчуганът ще намрази заниманието и ще бойкотира уроците.
Ако детето отказва да говори
Няма място за паника, причините могат да са много. По-срамежливите деца не обичат да са център на внимание, притесняват се и отказват да говорят пред публика дори на майчиния си език от страх да не им се подиграват при евентуална грешка. Друга възможна причина е, че детето възприема градината или курса като място, където се учи, а дома - като място за почивка и игри. Груба грешка е, ако започнете да го изпитвате какво е научило. Помнете също, че по-малките деца не се учат да превеждат, а запомнят думите механично и асоциативно.
Най-важното условие за провеждане на ранно чуждоезиково обучение е желанието на малчугана да се захване с подобно начинание!
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.