Не се страхувай от раждането. Природата се е погрижила за всичко и е готова да ти помогне в този тъй важен и отговорен момент.
Раждането е един преди всичко невероятно красив процес. Така преди време ми казваше моята приятелка (тогава студентка по медицина, днес вече успешен акушер-гинеколог) и аз все не исках да повярвам. Чудех се какво красиво има в болката, страха, кръвта... Просто защото тогава свързвах раждането най-вече с тези думички. А тя продължаваше да ми обяснява как няма по-прекрасен момент от този, в който проплаква един нов живот и така заявява присъствието си на този свят.
Да, днес, след две раждания (макар и с усложнения), съм съгласна, че болката и страха са наистина маловажни и краткотрайни в цялостния процес на раждането. Именно защото няма по-велико чудо в природата от началото на нов живот.
Мисли позитивно
Избягвай да слушаш всякакви ужасяващи разкази от други жени за страхотиите при раждане. Първо, защото най-вероятно са донякъде преувеличени и второ, съвсем не е задължително да ти се случат и на теб. Много по-добре е да се настроиш положително и да мислиш единствено как всичко ще мине по вода и най-сетне ще гушнеш в обятията си дългоочакваното съкровище. Знай, че все пак голяма част от предстоящия процес е в твои ръце и ти също можеш да контролираш ситуацията. Научи се да слушаш тялото си, инстинктите не са за подценяване.
Освен това до теб са и лекарите, които искат да ти помогнат. Да, всички сме чували за лекарски грешки и безхаберие, но все пак това са по-скоро единични случаи, отколкото практика. Просто помисли за избор на лекарски екип, ако това ще те направи по-спокойна и по-сигурна. Приеми, че естественото раждане без разкъсвания и шевове, и с минимална болка е напълно възможно. Все пак, природата си знае работата.
Раждането е напълно естествен процес и женското тяло е великолепно приспособено за това. А природата се е погрижела процесът на раждане да се развива постепенно, така, че жената да може да се адаптира към произтичащите усещания. Днес точно така, както и преди сто, и преди хиляда години почти всички жени физически са способни да раждат по естествен начин без лекарски вмешателства.
Разбира се, при необходимост не се съпротивлявай на медицинските интервенции – понякога те просто са необходими и животоспасяващи. Не забравяй, че самото отношение към раждането влияе на хода и изхода му.
Ти можеш
Помни, че докато раждаш ти не си безпомощна. Точно обратното е - ти си силна и можеш много.
Можеш да дишаш правилно и така ще помогнеш за по-лесното и безболезнено раждане.
Техниките на дишане е добре да усвоиш предварително. И ако все пак по време на раждане всичко се изпари от главата ти, просто се вслушвай в думите на акушерката. Най-общо добре е дълбоко да вдишваш по време на контракция и да издишваш по време на напъна. Може да ти се стори, че всички вдишвания и издишвания са безкрайни, но не се паникьосвай. Събери сили и помогни на бебчо да види света. Това можеш да направиш само ти и мъничето напълно ти вярва.
Можеш да се погрижиш за собствения си психологически комфорт, което е твърде важно за раждането.
Ако мислиш, че бъдещият татко ще ти помогне, предварително попитай в избраната от теб болница може ли да присъства на раждането. Или пък ако желаеш музика – попитай разрешено ли е. Чувството за спокойствие и безопасност способства за безпрепятственото отделяне на окситоцина – хормон, който участва в раждането. Ако си напрегната и нервна отделяш адреналин. Той от своя страна блокира окситоцина, а това ще рече, че се затруднява и раждането.
Можеш да избереш най-добрата поза за теб за раждане.
Не е задължително да бъде по гръб. Както и не трябва на всяка цена да си прикована към леглото. Можеш да се движиш и да сменяш позата по време на раждане. Това вече е въпрос на договорка с лекарския екип. Но така или иначе следвай сигналите на тялото. Доверието в естественото раждане предполага и ориентация спрямо собствените усещания на тялото.
Можеш да овладееш болката.
Няма как един такъв процес да мине абсолютно безболезнено, но приеми това като необходимост. Не се страхувай от болката, тя дори ще ти помогне да се ориентираш какво следва. А за да се справиш с болката можеш предварително да се консултираш с хомеопат или ароматерапевт. Няколко капки от лавандулово масло, примерно, биха могли да направят болката много по-поносима.
Можеш и трябва да намериш общ език с лекарския екип.
Предварително обсъди как би желала да родиш, ще искаш ли обезболяващи и въобще всичко, което те тревожи и вълнува. Приеми лекаря до теб като човек, който ще ти помогне да се справиш с настоящата задача. И не пренебрегвай неговото мнение, защото все пак, понякога въпреки твоето желание са възможни промени.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.