Природата се е погрижила за нашето здраве и ни е осигурила всички необходими елементи, които да помогнат на организма ни да се пребори с вирусите.
Фактът, че сред растенията се намират нашите най-чести „спасители”, може ясно да ни насочи във вярната посока. Витамините са особено важни за подрастващия детски организъм по време на есенно-зимния период, характерен с честите боледувания. Затова не забравяй за ползата от витамин С, който повишава имунитета, помага на тялото да се противопостави на стресовите ситуации (например при тръгване на малчугана на детска градина), грижи се за обменните процеси в организма и укрепва кръвоносните съдове.
Лечебните свойства на витамин С
Витамин С не се произвежда от човешкия организъм – той може да се набави единствено чрез храна и хранителни добавки. А благотворното му въздействие е безспорно и отдавна доказано. Той е имуностимулатор и антиоксидант, необходим за протичането на нормалните метаболитни функции в организма и за производството на антитела, които помагат при инфекции. Предпазва срещу вредното влияние на замърсяването, възстановява тъканите, увеличава усвояването на желязо и др.
Недостатъчният му прием може да доведе до: чести настинки, увеличаване на риска от астма, уринални инфекции, тежки заболявания като скорбут и др.
Вкусни любпитни факти
Не забравяй, че приемът на изцяло натуралния витамин С, съдържащ се в плодовете и зеленчуците, осигурява по-доброто му усвояване от организма. Богати на витамин С са портокалите, лимоните, зелето, доматите, ягодите, тиквичките, шипките. От по-екзотичните плодове първенство държат гуавата и кивито. А един от плодовете с най-високо съдържание на витамин С е ацеролата или така наречената „барбадоска вишна”. Тя съдържа от 1000 до 2300 мг витамин С на 100 г. Ацеролата е също така отличен източник на антиоксиданти, богата на протеини и минерални соли (особено желязо и калций).
Изследване на Журнал по епидемиология показва, че хората, които имат достатъчен прием на витамин С, живеят средно с по 6 години повече, от тези, които страдат от недостиг.
Мнението на специалиста
„Дали поради претоварване или небрежност, съвременният човек все по-често страда от несъобразяване с природните закони. Дори широко известен факт, като този за незаменимата роля на витамин С, не се оползотворява оптимално от болшинството хора. Защото:
- Дневните дозировки на витамин С отпреди няколко десетилетия вече не съответстват на нуждите на организма, който трябва да се адаптира за живот в море от отрови и стресове;
- Има разлика между минимално необходима и оптимална доза, като втората може да е в пъти по-голяма;
- Плодовете и зеленчуците по правило не се консумират веднага след откъсването им (което би запазило вит. С в тях), а чак след няколко дни или дори седмици;
- В организма аскорбиновата киселина действа заедно с други витамини и антиоксиданти (биофлавоноиди, вит. А, Е и от В-група, микроелементи и др.) и именно затова е ограничен ефектът от синтетичния витамин, който все още се предлага у нас, като единствен вариант.
Консултант: д-р Димитър Пашкулев
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.