Досега се твърдеше, че чревната микрофлора започва развитието си след раждането, когато вече самостоятелният организъм се сблъсква с различни микроби, включително и спомагащи храносмилателните процеси.
Според група испански учени с ръководител Пилар Францино от университета на Валенсия микроорганизмите попадат в храносмилателната система още по време на вътреутробното развитие.
За пръв път преди четири години се появяват изследвания, които показват, че микробиомът при бозайниците започва да се формира още преди раждането. При експеримент се открива, че в мекониума (първите изпражнения след раждането) след раждане чрез цезарово сечение и стерилни условия, вече са налични група микроорганизми.
Екипът на Пилар Фрацино замразява мекониума на 20 новородени, след което отделя външните слоеве, за да изключат попадналите от външната среда микроорганизма. При изследването на остатъка учените откриват ДНК на бактерии, които отделят млечна киселина – лактобацилии и Е. Coli, като при половината от бебетата доминират едните над другите.
Съставът на микробиома влияе на имунитета. Учените предполагат, че той е от значение за формирането на имунната система при новороденото, че определя склонността към заболявания и зависи от начина на живот, воден от бременната жена.
Различните храни и хранителни режими оказват влияние на състава на микробиома. Същото се твърди и за физическата активност. Ето защо екипът на Францино проучва и начина на живот на майките на новородените по време на бременността.
Оказва се, че при бебетата на жените, които подхождали към бременността отговорно – спазвали препоръките за подходящо хранене и двигателен режим – доминирали лактобактериите. Това допринася не само за правилното поставяне на имунитета при бебето, но и улеснява адаптирането на храносмилателната система към разграждане и усвояване на млечната храна. А колкото по-безпроблемно протича адаптирането към самостоятелно хранене, различно от вътреутробното, толкова се предполага, че и коликите ще са по-слабо изразени.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.