Бременност с повишено внимание при кисти, аденоми, полипи...

• от

Кисти, аденоми, полипи... Звучат страшно, но само докато не ги обобщим под термина – доброкачествени образувания. Какво се случва с тях по време на бременността, развиват ли се и дали не изчезват от само себе си – на тези въпроси потърсихме отговор.

Бременността е период, в който жената обръща повече внимание на тялото си. Много бъдещи майки тогава наблюдават по-често гърдите си, които значително се променят. Те нарастват, а при някои жени дори удвояват размера си преди раждането, което е свързано с увеличаване обема на жлезистата тъкан и подготовката за кърменето. Освен това ареолите и зърната потъмняват и започват да отделят жълтеникава течност – коластра. Много бременни се оплакват и от свръхчувствителност и болезнени гърди. Някои от тях дори за първи път посещават специалист по образна диагностика, защото опипват бучки, които до този момент са останали незабелязани. Най-често това са доброкачествени образувания в млечната жлеза, които претърпяват промени в периода на бременността – някои от тях изчезват напълно, други нарастват прогресивно. Във всички случаи обаче се налага проследяване от специалист, който да наблюдава тези промени в гърдите на бъдещата майка. →Много рядко се налага и спешна намеса преди раждането.

Видове доброкачествени образувания:

  • Кистите са изпълнени с течност доброкачествени образувания в млечната жлеза, от които не се очаква да се развият в злокачествени. Те могат да се установят преди месечния цикъл и след него вече да ги няма в резултат на хормоналните промени. Често жени, които са заченали и знаят, че имат киста в гърдата, след раждането и кърменето установяват, че е изчезнала.
  • Фиброаденомите също са доброкачествени тумори, но за разлика от кистите, те могат да бъдат и първично злокачествени или да се превърнат в такива в хода на годините. Вероятността това да се случи е от 0.1% до 1.3% риск. Бременността и кърменето водят до значително, дори екстремно уголемяване на размерите на фиброаденомите. Затова препоръката е, ако жената има един доказан фиброаденом и планира забременяване, по-добре той да бъде предварително отстранен. Ако все пак е заченала, се препоръчва да се изчака раждането и кърменето и след това да се премине към евентуална оперативна намеса. В този период образуванието се проследява през 3 до 6 месеца, за да е ясно дали се променя. В особено тежки случаи се налага и операция, преди жената да е родила, като това става под пълна упойка след обективна оценка на рисковете за майката и плода.
  • Липомите са често срещани мастни образувания в гърдата, които не са опасни и не се повлияват през бременността и кърменето. При тях няма риск за злокачествено развитие.
  • Папилом – това е преходен доброкачествен тумор в каналчетата на гърдата, който може да доведе до кървене от зърното. Ако при стискането му се установи секрет – кръвенист, ръждив или черен, непременно трябва да направи консултация със специалист с опит в диагностицирането на болестите на млечните жлези. Папиломът създава проблеми при кърменето. Майката се чувства объркана в началото и не е наясно дали бебето не е разранило зърната й. Наличието на папилом се установява с цитологично изследване.

Доброкачествените образувания в гърдата и кърмене

Най-честите доброкачествени образувания в млечната жлеза не са причина да се спре лактацията. Фиброаденомите са извън каналчетата на млечната жлеза и не могат да попречат на кърменето.

Маститът е възпаление на млечната жлеза, свързано със задържането на кърма. Жените, които са имали мастит, са със завишен риск за развитие на тумори в млечните жлези в последващи етапи от живота им.

Как сами да установите дали имате изменения в гърдите?

Застанете пред огледалото с ръце, прибрани до тялото, и огледайте гърдите си за промени. След това вдигни ръце над главата си и огледайте отново.

Поставете ръце на ханша и стегни мускулите на гръдния кош. Внимателно разгледай формата и външния вид на гърдите си и следете за всякакви необичайни промени – деформация на кожата, зърното.

Застанете под душа и насапунисайте ръцете си. Постави лявата ръка на тила. Пръстите на дясната прибери един до друг и започни да ги движите с леко притискане по лявата гърда чак до подмишницата. Повторете същото и за дясната гърда.

Нежно притиснете зърната на всяка гърда между палеца и показалеца си, за да проверите за секрет.
Всеки път при сапунисване гърдите се масажират и опипват внимателно за новопоявили се бучки.

Самопреглеждането не е загуба на време. Независимо дали установяваш или не някакви промени в гърдите си, трябва да посещавате специалист веднъж на 12 месеца. Не всяко образувание на млечната жлеза е рак на гърдата. Най-често става дума за дорбокачествени тумори, които обаче трябва да се проследяват в определени срокове.

Трябва да знаете:
Ако има нарастваща бучка, трябва веднага да потърсите консултация от специалист - най-добре рентгенолог с опит в диагностицирането на заболяванията на млечните жлези.

Консултант: д-р Александрина Перчева, специалист по диагностика на млечни жлези