Спортът по време на бременността влияе чудесно върху здравето на мама и бебе. Отдавна отмина времето, когато се смяташе, че бъдещите майки трябва да се пазят от всичко и едва ли не да се изолират от активния живот.
Учени от университета в Канзас сити смятат, че физическите упражнения през деветте месеца оказват положително влияние върху развитието на сърдечно съдовата и нервната система на ембриона. Изводите им са на базата на изследвания, в които вземат участие двадесет и шест бременни, а докладът ще бъде представен пред конференция на лекарската асоциация в Ню Йорк.
В анализа е използвано безопасно устройство, което позволява да се следи с електромагнитни вълни състоянието на сърдечносъдовата система на жената и плода. Освен това под контрол е и подвижността на ембриона и дихателната му система. В опитната група участвали жени между 20 и 35 г. в 36-39 гестационна седмица. Бъдещи майки в напреднала бременност, когато обикновено и лекари и близки съветват да се внимава много с физическата активност.
Оказва се, че при тези, които редовно изпълняват някакви физически упражнения с умерена интензивност, като аеробика или каланетика за бременни, поне половин час на ден, плодът се развива с по-добри показатели на следените системи. Това кара учените да мислят, че тези деца ще бъдат по-здрави и с по-силна имунна система.
Освен това, упражненията укрепват организма на мама и когато настане време за родовата дейност, в която еластичността, гъвкавостта и издръжливостта не са без значение, тренираните бременни се справят чувствително по-добре. Родовият процес преминава по-бързо и лесно при тези от жените, които са се занимавали редовно със спорт през деветте месеца.
В препоръчваните видове двигателна активност влизат йога, аеробика, пилатес, плуване, спортно ходене, активно ходене, колоездене, ориенталски танци, латино танци, танго и други. Лекият фитнес също не е изключен, стига треньорът ти да е наистина квалифициран и да ти препоръча подходящи упражнения. Преди да се захванеш с какъвто и да е спорт обаче, ще трябва да се консултираш с лекаря си в случай, че имаш специфично заболяване или предразположеност към спонтанен аборт, кървене и други опасни проблеми през бременността.
Спортът по време на бременност е и чудесна профилактика от усложнения. Организмът се пренастройва, за да износи и роди плода, променя се центъра на тежестта, гърдите порастват и натежават, възможно е да се появят болки в кръста и гръбнака. Мускулите понасят повече тежести, а ставите и сухожилията се отпускат под въздействието на хормоните. Упражненията ще подсилят тялото, ще ти дадат възможност да раздвижиш именно болезнените части и да повдигнеш цялостно тонуса на тялото. Подходящите упражнения ще облекчат болките и натоварванията и ще те снабдят с повече сили и устойчивост до края на бременността.
У дома също могат да се правят лесни упражнения за укрепване и раздвижване, които едновременно да подготвят тялото за раждането.
Стандартни и задължителни са кегеловите упражнения – свиване и отпускане на мускулите на тазовото дъно. Нужно е да се повтарят всеки ден в поредици от по няколко серии и постепенно да се увеличават с напредване на бременността. Стягаш вагиналните мускули, броиш до 5-10 и отпускаш.
Упражненията около стол са подходящи за бременни, защото той придава опора и може да си позволиш повече движения.
Започни с малко и постепенно напредвай. Можеш да правиш серия от клякания с колене настрани или със събрани крака. Друг вариант е да се хванеш здраво с две ръце и да повдигаш ту единия, ту другия крак до където можеш.
Навий риза или друга по-дълга дреха на руло и хвани с две ръце. Изправи гръбнака, изпъни ръцете напреди като хванеш от двата края дрехата. Изправи бавно над главата ръцете и след това се опитай да ги извиеш назад към гръбнака. За да ти е по-лесно – отпусни малко към краищата. Повтори няколко пъти.
След това задръж ризата опъната зад врата и се обръщай последователно наляво и надясно.
Съвети от треньорите:
Ще изпълняваш по-лесно упражненията ако се снабдиш с гимнастическо килимче, от по-дебелите, за да ти е удобно.
Пий вода по време и след занятията, а не преди тях, за да не натоварваш стомаха и да ти е тежко.
Всички упражнения започвай и завършвай с дихателни упражнения и релаксация. Научи се да правиш дълбоки вдишвания и издишвания със стомаха. Вдишвай през носа, издишвай през устата.
Ако броиш на глас ще ти е по-лесно с дишането. А то е важно, особено по време на бременност и не бива да задържаш дъха.
Не пропускай и ден без упражнения, защото много бързо може да се откажеш ако нямаш тонус в конкретен момент.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.