Бременност и наднормено тегло: Колко килограма е редно да наддадете през 9-те месеца

• от

Повечето килограми не са препятствие за майчинството, но могат да бъдат причина за усложнения през бременността и съответно опасност за плода. Ако страдате от излишни килограми и планирате да имате дете, със сигурност една бъдеща бременност е най-доброто решение за вас, тъй като няма по-основателна причина от тази да промените навиците и режима си. Разберете колко килограма е редно да наддадете през 9-те месеца.

Бременност и наднормено тегло

Бременност и наднормено тегло

Наднорменото тегло не трябва да ви паникьосва по отношение на бременност и раждане, а трябва да ви подтикне към решителни действия. Защото безспорно то може да бъде опасно.

Изчислете сама

Не би трябвало да си мислите, че терминът „затлъстяване“ в никакъв случай не може да се отнася и за вас. Според медицинските наблюдения, точно този термин се отнася за 20% от жените, чийто индекс на телесната маса (ИТМ) превишава 30.

Ето как можете сама да изчислите ИТМ (мярка за съотношението между ръст и тегло): теглото в килограми се разделя на височината в метри, повдигната на квадрат.

Пример: височина – 1.60 на квадрат (1.60 x 1.60 = 2.56). Тогава 2.56 се разделя на килограмите (2.56 : 58 = 22.7). Или ИТМ е 22,7.

  • Ако ИТМ е под 18,5 – килограмите са недостатъчни
  • от 18,5 до 25 – нормално тегло
  • от 25 до 30 – наднормено тегло
  • повече от 30 – затлъстяване

Колко още килограма?

Всяка бременна жена си задава въпроса колко килограма е редно да наддаде през 9-те месеца. Нормалното покачване се колебае между 7 и 16 кг. Килограмите, които ще добавите зависят от няколко фактора. Един от тях е именно ИТМ преди забременяването. Установено е, че жените с по-малко килограми наддават повече и обратното – жените с повече килограми наддават по-малко.

  • Ако ИТМ до забременяването е по-малък от 20, то се препоръчва през 9-те месеца да качите 13 – 16 кг.
  • Ако ИТМ до забременяването е 20 – 25, то тогава се препоръчва наддаване 10 – 14 кг. то можете да добавите 7 – 9 кг.
  • Ако ИТМ до забременяването е над 30, се препоръчва не повече от 6 кг.

Любопитно: Как се разпределят добавените килограми?

  • плод – 3 400
  • плацента – 650 г
  • околоплодна течност – 800 мл
  • матка – 970 г
  • млечни жлези – 405 г
  • увеличава се обема на кръвта до 1 450 мл
  • обемът на междуклетъчната течност достига до 1 480 г

Опасни ли са излишните килограми?

Обикновено докторите са склонни да заплашват жените с наднормено тегло, че няма да могат да забременеят или пък да износят здраво дете. Може би имат своите основания, но така или иначе практиката показва, че това не е невъзможно. Важното е, за да избегнете възможните проблеми, да си направите необходимите изследвания, които ще определят хормоналните или другите нарушения и съответно да се предприеме определен курс на лечение. За целта е от значение вашият лекар да се отнася с разбиране към ситуацията. Наблюдаването на кръвното налягане и съдържанието на захар в кръвта могат да „контролират“ медицинските рискове. А те действително не са за пренебрегване.

Наднорменото тегло заплашва бременността и раждането, защото:

  • така допълнително се натоварват гръбнака и вътрешните органи;
  • много по-голям е рискът от спонтанен аборт или преждевременно раждане;
  • провокират се редица неприятни заболявания - прееклампсия, диабет, повишено кръвно налягане, варикоза;
  • излишните килограми пречат да се установи състоянието на плода – често пъти не може да се чуе например сърцебиенето на плода;
  • бебето също страда – до него не достигат необходимите хранителни вещества и кислород, а това може да бъде причина за неврологични заболявания или проблеми със сърцето;
  • поради повишеното съдържание на захар в кръвта, бебето обикновено е голямо и това налага секцио, а ако раждането е нормално са възможни разкъсвания на влагалището и кръвотечение;
  • в процеса на раждането най-честите неприятности са: прекомерна загуба на кръв, забавяне на родовия процес.

Време за промяна!

И така, проблемът е ясен – наднормено тегло. Това не означава отново и отново да препрочитате какви са опасностите за теб и бебето. Имайте ги предвид, но нека това бъде вашият стимул да се „вземете в ръце“ и да промените начина си на живот. Само така килограмите няма да бъдат пречка да изпитате щастието на майчинството. Главното е – не се излягайте отчаяно на дивана и не се опитвайте да подобрите настроението си с храна.

Движете се повече! Започнете с регулярни разходки (с бързи крачки) по 20-30 минути на ден – това е абсолютно безопасно. Упражненията и фитнеса, съобразени с вашето положение и след консултацията с гинеколог, могат да се окажат най-добрите приятели на бременните с наднормено тегло. Защото помагат да не се качват много килограми, раждането протича по-леко, а следродилното възстановяване отнема по-малко време. За всички бъдещи майки подходящият спорт е полезен, а за тези с излишни килограми е спасение.
Бразилските учени са установили, че бременни с наднормено тегло, които са се занимавали с подходяща аеробика значително са подобрили състоянието на сърдечно съдовата система. Също така жените с гестационен диабет не са се нуждаели от инсулин.

Хранете се правилно! Много лекари казват, че бременността е най-доброто време, в което можете да започнете да се храните здравословно и пълноценно. Гладуването е противопоказно през 9-те месеца. Също така не прибягвайте и до драстични диети, просто направете някои основни ограничения в менюто си. Това е необходимо, дори ако причините за наднорменото тегло не се свеждат до неправилното хранене. Яжте повече плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти, нискомаслени млечни храни. Откажете се от сладкото и мазните храни. Яжте по няколко пъти на ден, но по малко. Ако сте с наднормено тегло 1600 – 1800 калории на ден са ви достатъчно, най-много – 2000. Забравете, че бременната жена трябва да се храни за двама. Това не е вярно. През I триместър не се нуждаете от допълнително калории, а през II и III триместър са достатъчно само 300 калории повече.

Не забравяйте фолиевата киселина! Много гинеколози смятат, че за да се предотвратят вродени заболявания на бебето, бременните с наднормено тегло се нуждаят от допълнителен прием на фолиева киселина. Но с витамините не трябва да се прекалява.

Консултант: д-р Елица Иванова, акушер-гинеколог, медикостоматологичен център „Медстом“, София