Повечето бременни се подготвят за кърменето, докато чакат раждането или след това, но има майки, които кърмят… през деветте месеца. Ситуацията изобщо не е невъзможна, получава се, когато децата са породени и мама отглежда пеленаче, докато следващото е на път.
Когато първото дете е под или около годинката, че и отгоре, и все още има нужда от майчиното мляко, а следващата бременността е факт – не изпадай в паника. Не е нужно да отбиваш детето, а най-малкото да правиш аборт. Според някои лекари двете дейности са несъвместими, защото кърменето предизвиква съкращения на маточната мускулатура, а това е предпоставка за спонтанен аборт. Но става ясно, че тази предпоставка е на лице, само ако има и други показатели или изобщо организмът е склонен да изхвърли плода. Докато самото кърмене не е достатъчна причина, за да предизвика проблема.
Има данни, че при зачатието на новото бебе, балансът на организма на мама се променя, така че се отразява и на кърмата. Съставът се променя, така че кърмачето получава индиректно информация за предстоящото събитие. Така, това се оказва част от подготовката на мъничето за срещата му с новото братче или сестриче.
Ако кърмачето вече е на възраст, в която си решила да го отбиеш, това трябва да стане много внимателно, постепенно и освен това поне пет месеца преди раждането на следващото бебе. Отбиването е труден момент за всяко дете, тъй като така се прекъсва специфична връзка между него и майка му. Не се опитвай да го отбиеш рязко, направи го постепенно, като малко по малко намаляваш суканията. През този период трябва да отделяш изключително внимание на детето, то трябва да усеща постоянно вниманието и любовта ти, за да не страда от промяната. Ако си решила твърдо да отбиваш детето е важно да го направиш поне пет месеца преди раждането, за да може то да има време да свикне и най-вече да забрави за сукането. Ако е малко преди появата на следващото дете, по-голямото много бързо ще си припомни млечните си навици и ще иска да се нареди заедно с новороденото на гърдите на мама. В тези случаи проявите на ревност са по-изострени. За това – дай време на мъничето да свикне с промяната и да забрави за кърменето.
Ако си решила да кърмиш по време на бременност, а след раждането да продължиш с двете деца едновременно, то това изобщо не е невъзможно, въпреки, че чисто технически няма да ти е лесно след раждането.
Много е важно да си осигуриш пълноценна и здравословна храна. Майчиният организъм има специални нужди от храна по време на бременност, а съчетана с кърмене нуждите се увеличават. Задължително ежедневно редувай прием на сурови плодове, зеленчуци, ядки и кълнове. Не пропускай чай и вода, замени бялото брашно, сол и захар с нерафинираните варианти, същото важи и за ориза. Включи в закуската си прясно смлян сусам, който е един от най-богатите източници на калций.
Следи за състоянието на зъбите си, тъй като комбинацията от бременност и кърмене може да се окаже много изтощителна и да повлияе на зъбите.
Някои бременни усещат засилена чувствителност и дори болезненост в областта на гърдите и зърната. Тези усещания са обусловени от хормоналните промени и при наличие на кърмене може да се засилят, но това изобщо не е задължително. Ако усещаш неприятните ефекти на бременността, може да пробваш да съкратиш времето за кърмене или да намериш друга поза, при която болезненото усещане намалява.
Пак под влияние на хормоните може да настъпи изменение във вкуса и количеството на млякото. Организмът се подготвя за новото дете и така може постепенно млякото да намалее и отново да се появи коластра, точно както по време на първата бременност. Така че същото се получава и при втората бременност, коластрата често започва да се отделя доста преди раждането.
Матката може да се окаже чувствителна на хормона окситоцин, който е свързан с лактацията, но и със съкращенията на маточния мускул, тоест контракциите през родилния процес. Не бива да те притеснява опасността от контракции по време на бременността, защото при теб лактационния процес е вече установен и нивото на хормоните е стабилно, а количеството окситоцин, което се отделя по време на кърмене не е способно да предизвика проблеми. Хормонът се увеличава и съществените контракции се появяват само тогава, когато бебето е напълно готово да се появи на бял свят.
Ако бременността ти е проблематична или вече си имала предишни спонтанни аборти или други инциденти при предишна бременност, то тогава най-добре да се консултираш с лекар и евентуално да спреш кърменето.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.