Бременност и фитнес

• от

Фитнесът не е просто спорт, това е начин да поддържаш тялото си в хармонична форма, като обръщаш внимание на всички големи мускулни групи.

Фитнесът не е просто спорт, това е начин да поддържаш тялото си в хармонична форма, като обръщаш внимание на всички големи мускулни групи.

В днешно време бременните, които тичат в парка, плуват или се упражняват с дъмбелите не са необичайна гледка. Заниманията със спорт са задължителна част от програмата за поддържане на добро здраве по време на бременността. Докато до скоро се смяташе, че бременните задължително трябва да си почиват, а спорта е опасен.

Днес обаче е прието, че ако си бременна, нямаш усложнения и специфични здравословни проблеми, то спортът е направо задължителен за доброто здраве на бебето и твоето.

Фитнесът по време на бременност спомага за справяне с болките в кръста, със запека и хемороидите, с излишното тегло и разширените вени. Освен това, много е съществен ефектът върху мускулатурата на таза и кръста, облекчава и спомага за по-лесно раждане. След това пък възстановяването на формата е по-бързо и неусетно.

undefinedКолкото по-рано започнеш заниманията, толкова по-бързо ще свикне тялото ти на натоварванията и постепенно можеш да ги увеличиш. Ако се знаимаваш със спорт още преди бременността то това е най-добрият вариант за тялото ти да премине на активен режим и в новото си състояние.

Специалистите по човешка физиология са уверени, че дори и да си водила съвсем застоял начин на живот, не е късно да се захванеш с някакъв спорт и по време на бременността.

Разбира се, това трябва да става под погледа на треньор, който е наясно със състоянието ти и има добрата подготовка и опит да работи с бременни.

През 2005 година Американския колеж по акушерство и гинекология издаде нова версия на бестселъра си „Твоята бременност и раждане”. В нея има програма за активно движение и спорт, която е предназначена и за бременни, които никога през живота си не са спортували.

Няма точно определена граница на възможностите по време на бременност, никой не може да ти каже точно колко е нужно и колко ще бъде в повече и опасно.

Повечето експерти са съгласни, че около половин час плътни спортни занимания са безопасната часова рамка, в която може да потренираш. Разбира се, ако ти се чувстваш добре и няма противопоказания, можеш съвсем спокойно да продължиш още малко. Важното е да спреш постепенно, а не рязко. Отдели си поне пет-десет минути за релакс и разтягане, след което си остави време за почивка. Така трябва да завършва всяка тренировка или по-сериозно физическо натоварване.

Преди да се заемеш с каквито и да е тренировки задължително се консултирай с твоя акушер гинеколог.

Физическите упражнения не са препоръчителни за жени с предлежаща плацента, с хипертония или с опасност от спонтанен аборт.

Относно спорта по време на бременност се изказва и доктор на науките, директор на отдела „Спорт и бременност” към Университета в Западно Онтарио в Канада – Мишел Мотола: „Преди десет години съветваха бременните да са много внимателни. Днес сме уверени, че заседналия начин на живот увеличава риска от появата на усложнения по време на бременност. Така че дори и активното ходене е крачка напред.”

Не забравяй, че трябва да следиш за реакции в тялото си.

Ако се задъхаш прекалено, получиш сърцебиене или усетиш, че бебето в корема става твърде неспокойно – то това е сигурен знак, че трябва да спреш и да си дадеш почивка.

Винаги носи шише с вода по време на спорт и не забравяй да я пресушиш до дъно след края на упражненията.

Избирай внимателно треньора си, голяма част от успеха на дадена спортна програма и от ползотворния й ефект зависят от учителя, който те насочва. Така че по-добре отдели средства за опитен треньор и вземи каквото можеш от него.

 Бременност и фитнес 

Разбира се, докато си бременна не можеш да избереш всякакъв вид спортни занимания. Важното е да се придържаш към безопасния избор за теб и бебето.

  • Ходене
    Има много преимущества – не напряга прекалено много тялото, укрепва сърдечно съдовата система, подобрява издържливостта, помага за справяне с токсикозата. Действа много добре и на психиката, като разсейва и разтоварва, същевременно повдига тонуса.
  • Плуване и аква аеробика
    Чудесни занимания за бременни, защото укрепват мускулите на цялото тяло, свалят напрежението, облекчават болките в кръста и гърба, подобряват сърдечносъдовата система. Важно е температурата на водата да е до 30 градуса.
  • Пилатес за бременни
    Специална група упражнения, която укрепва цялото тяло, подобрява кръвоснабдяването на тазовото дъно и стяга мускулите. Имай предвид, че в края на бременността упражненията по гръб са трудни, може да ги избегнеш или да ги изпълниш без да лягаш.
  • Силови тренировки
    При тях е препоръчително да имаш предварителен опит с фитнеса и така тялото ти да не изпита голямо напрежение по време на бременност. Силовите тренировки не бива да са като тези при стандартната фитнес сесия, а адаптирани за състоянието ти. Те подобряват тонуса и силата на мсукулите на цялото тяло. Важното е да не задържаш дишането и да не прекаляваш с тежестите.
  • Йога за бременни
    Подобрява гъвкавостта, силата и издържливостта, а дихателните техники са много полезни по време на самото раждане. Укрепва имунитета, спомага да се научиш ефективно да релаксираш. Избягвай позите и движенията, които напрягат корема.