С настъпването на есенно-зимния сезон неминуемо се увеличават и заболяванията от простуди и грип. Ако си бременна, значи със сигурност ще трябва да внимаваш двойно повече и да се постараеш да се предпазиш.
Кои са най-лесните и ефективни начини?
Разбира се, никой не може да ти даде гаранция за пълна защита от вируси и простуди. Но ти можеш да направиш много, за да подкрепиш имунитета си и да дадеш отпор на зимните неволи. На всички е ясно, че при контакт с болен не се заразява всеки, както и при преохлаждане, а само определени хора. Как става това и как да не си сред групата на болните?
На първо място в помощ на имунитета е храната.
Изключително важно е за твоето здраве и за това на бебето какво минава през устата ти. Със сигурност трябва да прочистиш менюто си от боклуци от рода на чипсове, вафли, готови супи, всичко, което съдържа консерванти, оцветители, овкусители, защото те действат подривно на имунната система и понижават способността на организма да се бори срещу инфекциите и вирусите. За сметка на тях следи дали редовно включваш в менюто си месо, прясна риба, млечни продукти, яйца, сурови зеленчуци и плодове.
В белтъчините от растителен произход, например от овесените ядки, се съдържа аминокиселината аргинин, която повишава имунните реакции. Аргинин се намира и в орехите, в сусама и в пуканките. Така че, ако си на кино, не пропускай пакетчето с пуканки, но най-вече се съсредоточи върху суровите ядки. Сусамът се препоръчва да се консумира необработен топлинно, като малко преди консумация трябва да бъде смлян, за да се усвои по-лесно и пълноценно. Сусамът също е и безценен източник на калций, много нужен елемент по време и след края на бременността. Количеството в него е много повече, отколкото в млякото, особено това, което купуваме от магазина.
За качественото усвояване на ценните белтъчини ти е нужно и допълнително количество витамин В6. Този витамин носи и други бонуси, например намалява появата на неприятните и болезнени спазми на мускулите, освен това действа и като натурално очистително при отоци.
Ценният витамин се крие в бирената мая, както и в много храни, като фасула, зелето, особено брюкселското, нерафинирания ориз, елдата, картофите, и други зеленчуци.
Фитонцидите са друга група елементи, които въздействат много благотворно на имунната система и предпазват от вируси и настинки. Намират се в чесъна и в лука най-вече, както и в репичките. Според най-новите изследвания се оказа, че тези храни съдържат натуралния антибиотик алицин. Това вещество унищожава болестотворните микроби, като в същото време не причинява вреда на полезните за човека бактерии, нещо което винаги се случва като ефект при изкуствените антибиотици.
В последните години изследвания, проведени в САЩ потвърдиха положителното въздействие върху имунната система на витамин В15. Естествени източници са бирената мая, тиквените семки, сусама, кафявият нерафиниран ориз, пшеница, овес или елда, но отново нерафинирани. Ефектът на този витамин се подсилва, ако е съчетан с храни, богати на витамин А и Е.
Най-добрият източник на витамин Е е пшеницата. Може да си правиш в домашни условия пшеничени кълнове, става лесно и е сигурен източник на много полезни витамини и микроелементи. Нерафинираните растителни масла също са добър източник на витамин Е, както и брюкселското зеле, зелени салати и яйца.
Витамин А ефективно защитава организма от респираторни инфекции, укрепва клетките и кожата, в това число и епителните клетки, покриващи дихателните пътища. Така те са подсилени и се образува интерферон, вещество, което предпазва клетките от атаките на вируса.
Може да се запасиш с този витамин и неговия провитамин – бета каротина от яйцата, кравето масло, морковите, зеленчуците в жълти и червени цветове.
Омега-3 мастните киселини също укрепват организма. Съдържат се в рибената мазнина, особено в скумрията, сардините, тон и сьомга и особено в дроба от треска.
Към качествената храна трябва да се добавят и съответното количество активно движение под формата на йога, разходки, съвсем лек фитнес или плуване.
Физическата активност е много важна за поддържането на добро здраве и мускулен тонус. А също спомага и за предпазване от натрупване на прекалено много килограми, които действат във вреда на майката и бебето.
Редовното проветряване на помещенията също спомага за предпазване от вируси. Въздухът трябва да е свеж и чист и дори най-мръсният градски въздух е за предпочитане пред застоялата атмосфера в стаята. Просто проветрявай след дъжд или рано сутрин и късно вечер.
Ако около теб постоянно има болни не е зле да носиш предпазна маска и да се снабдиш с лавандулово или евкалиптово масло, от което да капнеш няколко капки на блузата си или да сложиш в маслената лампа. Тези масла действат предпазват и прочистват въздуха от вредни бактерии и вируси.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.