Радостта от очакването на бебето може да бъде помрачена от предчувствието за неприятния разговор с началството. Веднага ли да съобщите за щастливото събитие или по-добре да изчакате да си проличи?
Каква тактика да предприемете зависи от няколко фактора: спецификата на работата, отношенията с шефа, предишни реакции на ръководството при подобни случаи с ваши колежки, атмосферата в колектива, както и вашата лична нагласа - самочувствие, опасения, суеверия...
Отношението на ръководството е от голямо значение. Ако шефът ви цени не само като добър професионалист, но и като личност, можете веднага да съобщите добрата вест. Така ще засвидетелствате уважение към ръководството и загриженост за изпълнението на служебните си ангажименти по време на бременността.
При обтегнати отношения с началника не е необходимо да бързате със съобщението. Ръководител, който по принцип не ви влиза в положението, едва ли ще прояви разбиране по повод бременността ви и ще облекчи служебния ви график (въпреки че законът изисква това).
Атмосферата в екипа, с който работите, също играе роля. Отношението на колегите ще се прояви ясно при съобщението, че сте бременна - ако са благоразположени, по-лесно ще приемат да ви заместват при нужда. Ако обаче сте в конфликт, дори заповедта на началника няма да помогне - по възможност изчакайте с обявяването на новината.
Понасянето на бременността определя и момента кога да я обявите. При положение че я карате леко, няма нужда да бързате със съобщението. Ако обаче сутрин ви се гади и често закъснявате за работа, уморявате се лесно, по-добре си признайте, че сте бременна, отколкото да давате някакви нелепи оправдания.
Предразсъдъците и суеверията често влияят на бременните. Според тях само най-близките трябва да узнаят за щастливото събитие веднага, а останалите е добре да разберат, след като минат първите три месеца. Обяснението е, че тогава вече плодът се е „закрепил“ и опасността от уроки и спонтанен аборт е по-малка. Ако споделяте тези опасения, при възможност не обявявайте в службата новината, че чакате бебе, до четвъртия месец.
Работното време и място при различните професии е различно, нака че трябва да се съобразите с вашето. При условие, че се трудите от сутрин до мрак и не можете да напуснете дори за час офиса, ще се наложи да уведомите шефа още през първия месец на бременността си, за да посещавате редовно женската консултация. Нощният или опасен труд също налага да бъдете освободени от него, за което се изисква решение на ръководството. В случай обаче, че сте на плаващо работно време или имате свободен ден през седмицата, в който да ходите при лекаря си, тогава отложете съобщението.
Позицията, която заемате в службата, е важен фактор. Ако носите голяма отговорност, по-добре веднага уведомете сътрудниците си, че се налага по-щадящ режим на работа поради състоянието ви. Така ще дадете и време на ръководството да подготви ваш заместник, когато дойде време да излезете в отпуск по майчинство.
Решението кога да съобщите, че очаквате бебе, е само ваше - претеглете всички плюсове и минуси и изберете най-подходящия момент.
Законът не ви задължава, но за да ползвате социална защита за бременни жени, трябва да подадете писмено уведомление, придружено с медицинско свидетелство, до отдел „Човешки ресурси“.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.