Бременна през зимата – остани здрава

• от

Бременността носи радост по всяко време на годината. Но понякога да си бременна през зимата може да бъде истинско предизвикателство.

Бременността носи радост по всяко време на годината. Но понякога да си бременна през зимата може да бъде истинско предизвикателство.

Суха и сърбяща кожа, постоянно течащ нос, заледени пътища, настинки и вируси – макар и обичайни за сезона, ако си бременна през зимата, тези „опасности” могат да те подлудят.

За щастие, можеш да вземеш някои прости мерки, за да останеш здрава и да предпазиш себе си и бебето от коварните спътници на най-студения сезон. 

Бременна през зимата – остани здрава

Предизвикателствата на бременността сами по себе си са достатъчно много – здравословно хранене, пълноценен сън и допълнителни грижи за благосъстоянието на тялото и духа. Но когато си бременна през зимата, тези предизвикателства като че ли се умножават с всеки изминат ден. И дейности, които си свикнала да вършиш без колебание (например, ринене на сняг или пързаляне с шейна) сега се превръщат в изпитания за здравето и безопасността ти.

Ето как да останеш здрава през зимата:

Ето за какво трябва да помислиш най-напред.

Обличай по няколко пласта дрехи.

Ако ти се струва, че помещението е горещо като фурна, отдай го на хормоните - телесната температура на бременните жени е с 2 градуса по-висока от нормалната. И дори в затворено помещение да предпочиташ да носиш тениски с къс ръкав, когато излизаш се обличай добре – включително ръкавици и дебели чорапи. Но гледай да не са много стегнати в областта на корема. Носенето на няколко пласта дрехи не само ще ти пази топло, но и когато се прибереш и започнеш да се събличаш, ще останеш по-облечена (и по-предпазена от простуда) от обичайното.

Бременна през зимата – остани здраваИзбирай безопасни обувки.

Не се колебай да инвестираш в поне един солиден чифт зимни обувки, които имат дълбок грайфер и ти вдъхват увереност и стабилност, когато ходиш. Имай предвид, че когато си бременна, центърът на тежестта се измества. Но дори да се подхлъзнеш, не изпадай в паника – по принцип бебето е добре защитено в утробата, а ти по инстинкт ще предпазиш корема си с ръка. Все пак избягвай не добре почистените и неравни пътища и заледените стълнби, и ако имаш възможност се движи с превозно средство и с придружител.

Прави си редовен педикюр.

Тук не говорим за суета, а за здравословна полза. Поддръжката на ноктите в комбинация с масаж на краката ще стимулират кръвообръщението ти и ще повдигнат настроението ти. И не се тревожи за химикалите в лака за нокти – те не навлизат в организма ти. Възможно е само миризмата да предизвика леко гадене, затова избирай просторен салон с добра вентилация.

Прекарвай повече време у дома.

Използвай времето да сложиш в ред всичко, което си запланувала отдавна, да прочетеш книгите, които си запланувала, да направиш списък с нещата, които трябва да купиш за бебето и за престоя си в болницата около термина ти... Зимните вечери са идеални за гушкане с любимия, така че се възползвай и от тях. Погрижи се обаче въздухът в помещенията да бъде влажен, тъй като сухият, зимен полъх изсушава носните кухини и затруднява дишането ти. И всеки път, когато почувстваш порив да излезеш да се порадваш на снега, се запитай: „Заслужава ли си да рискувам безопасността на бебето?”

Грижи се за кожата си.

Поддържай я хидратирана и подхранена, тъй като под въздействие на ниските температури и хапещия вятър тя става суха и напукана. Преди всяко излизане мажи ръцете и лицето си с хидратант. Можеш спокойно да се довериш на бебешко олио (или друга бебешка козметика) или на дълбоко хидратиращ продукт, за предпочитане хипоалергенен и без аромат. Внимавай с етеричните масла, тъй като те са противопоказни за плода. И избягвай горещите душове, тъй като те допълнително ще дехидратират кожата ти.

Погрижи се за имунната си система.

Не забравяй, че сега тя не е толкова ефективна, както през останалото време от живота ти, а в същото време е пряко свързана със здравето и развитието на бъдещото ти бебе. В същото време повечето лекарства по време на бременност са забранени и дори да се разболееш, възстановяването протича по-бавно. На първо място, мий често ръцете си – понякога дори допира до телефона, може да пренесе бактерии. Ако някой роднина или приятел е болен, ограничи вижданията ви докато се оправи, ако пък е член на семейството, с когото живееш, стой по-далеч от него и го помоли да носи маска на устата си, за да не разпръсква вируси. Яж храни, богати на витамин С (броколи, портокали и лимони), но избягвай билките и минералите, защото могат да ти навредят. Следи температурата си и пий много чай.

Пий повече течности.

Добрата хидратация е особено важна за зимната бременност. А през студените месеци е много по-лесно да се дехидратираш, тъй като губиш много течности чрез треперенето и потенето под тоновете дрехи. Съответно това ще увеличи и сърбежа в областта на корема. Стреми се да изпиваш между 8 и 10 чаши вода дневно. Така ще се бориш успешно със сухата кожа, ще захранваш околоплодната течност, ще стимулираш кръвоснабдяването и ще намалиш риска от главоболия и преждевременно раждане.

Избягвай рисковите зимните спортове.

Бременна през зимата – остани здрава

Няма нищо лошо да спортуваш по време на бременността си, но само такива спортове, които не представляват опасност за твоето бебе. Особено след първия триместър. Това включва ски спускане, пързаляне със шейна и зимни кънки, при които можеш да нараниш корема си при евентуално падане. Вместо това практикувай спортове на закрито – йога, пилатес, гимнастика за бременни.

Прави разходки извън града.

Чистият въздух ще те освежи и тонизира, а природата ще те накара да забравиш за рутинното ежедневие. Най-подходящ за целта е периодът между 14 и 28-ма гестационни седмици, когато все още не си натежала.

Глези вкусовите си рецептори.

Може да избягваш виното и пенливото шампанско, но можеш да доставиш наслада на сетивата си с чаша горещ шоколад. От една страна, снабдяваш организма си с допълнително количество течности, от друга шоколадът е пълен с мощна доза антиоксиданти (2 пъти повече, отколкото във виното), които намаляват риска от рак и инфаркт. Най-добре е обаче да направиш напитката си с мляко, тъй като в него се съдържа калций, полезен за сърцето, мозъка и костите на бебето ти. Ако добавиш и резенче портокал (богато на витамин С), твоето зимно питие ще стане неустоимо.

И така, да останеш здрава през зимата докато си бременна не е чак толкова трудно. Всичко зависи от съпбразителността в действията и собственото ти усещане за самосъхранение.

Ние ти представихме някои възможности. А вероятно ти можеш да споделиш с нас други?