Знам, че през бременността имунната система отслабва. Как мога да се предпазя от вирусите?
Грипните щамове се отличават по внезапните си прояви: втрисане, висока температура, мускулни болки, главоболие. Ако болестта те повали отведнъж, най-вероятно става дума за грип.
За съжаление повечето вирусни инфекции не се поддават на антибиотично лечение, но все пак лекарят ще прецени дали има нужда от него, за да се избегнат евентуални усложнения вследствие на вируса (ако се касае за бактериална инфекция, приемът на антибиотик е наложителен!) В случай че си решила да си поставиш противогрипна ваксина, задължително уведоми лекаря, че си бременна.
Имунизацията може да се направи след 16-та г. с., преди началото на грипния сезон. Макар да се твърди, че е безопасно, все пак ваксинирането си остава въпрос на личен избор.
Забранено - позволено!
Скоро научих, че очаквам бебе. Кои лекарства трябва да избягвам, докато съм бременна?
В периода на бременността трябва да си изключително внимателна при приема на лекарства (особено през първия триместър, когато се оформят органите и системите на плода) и никога да не приемаш нищо на своя глава, без да си се консултирала предварително с лекаря. Определени групи медикаменти са противопоказни през цялата бременност и с тях не бива да се рискува. Такива например са:
- Антивирусните препарати, които съдържат противоалергични съставки (като разтворимите прахчета).
- Аспирин – той може да предизвика кървене.
- Ибупрофен – действието му не е доказано безопасно и не се препоръчва за бременни.
- Някои видове сиропи за кашлица, капки за нос и бонбони за гърло.
- Определени антибиотици (лекарят ще ти изпише подходящият за теб).
Като цяло, през 9-те месеца се стреми да приемаш лекарства само при реална необходимост, дори да ги смяташ за “безобидни”.
Как да си помогна безопасно?
Искам да подсиля имунитета си (и да преборя евентуалните настинки) през бременността с натурални средства. Как мога да го постигна?
На първо място важна е активната почивка - макар тя често да се пренебрегва, доказано представлява 50% от лечението. Затова, ако си болна, остани си вкъщи, докато се излекуваш напълно.
Пий много течности и напитки, богати на витамин С. Освен това е важно въздухът в стаята да е чист, затова проветрявай често. Можеш допълнително да поставиш и овлажнител, който ще улесни дишането ти.
При запушен нос използвай физиологичен разтвор и прави чести инхалации.
5 начина да избегнеш вирусите:
- Мий ръцете си често – използвай сапун при всяко миене, а навън носи антибактериални кърпички. Избягвай да ядеш с мръсни ръце или да докосваш лицето си.
- Храни се здравословно – консумирай повече плодове и зеленчуци, както и продукти, съдържащи витамини и антиоксиданти. Така дори и в теб да попадне вирус, имунната система ще го пребори и няма да се стигне до разболяване.
- Избягвай тълпите – стреми се да избягваш оживените места, където има много хора (като градския транспорт, моловете, заведенията и пр.) и то най-вече, когато грипната епидемия е в разгара си.
- Не контактувай с болни – ако някоя приятелка ти сподели, че е хванала вирус, не се срещай с нея, докато не се излекува напълно. Уверенията й, че „просто е настинала“, може да не се окажат верни и скоро и ти да „настинеш“ по същия начин.
- Намали стреса - животът под стрес значително води до намаляване на имунната защита и вероятността да се разболееш се увеличава.
И на края: Никога не предприемай самолечение!
Консултант: д-р Даниела Велкова, акушер-гинеколог, болница „Вита“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.