Според легендите прабългарките не само че са яздили бременни наравно с мъжете, но едва ли не са раждали в движение. За щастие на нас вече не ни се налагат такива подвизи, но пък пътешествията са истинско удоволствие, което не бива да се пропуска дори и с голямо коремче. А както знаем на бременната са нужни само положителни емоции и наслади, така че какво по-хубаво от едно малко приключение на колела.
Всъщност според лекарите режимът на бременната не се променя почти с нищо, разбира се ако няма здравословни проблеми. И така, лято е, събирай багажа и за твое спокойствие и сигурност подготви някои неща за пътуването, свързани с твоето състояние.
- Първо съобщи за плановете си на твоя лекар. Той познава добре състоянието ти и ще ти препоръча всичко, което ти е нужно, включително и лекарствата, които трябва да вземеш.
- Съобрази се и с медицинските изследвания, които са задължителни за бременни. Не бива да ги пропускаш дори и заради най-съблазнителната туристическа дестинация. Планирай пътешествието си така, че да се пада между редовните ултразвукови изследвания, а преди да тръгнеш пусни изследвания на кръв и урина.
- Събери в един плик всички изследвания, резултати и дори рецепти. Вземи ги със себе си, за да са ти под ръка ако случайно се наложи да посетиш местен лекар. Той трябва да е наясно със здравните ти данни, за да реагира адекватно при нужда.
- Направи си списък с телефоните на всички най-близки хора, с номера на личния ти лекар и на акушер гинеколога. А ако си във втория или третия триместър, към списъка прибави и малко данни за себе си – кога е бил последния ти цикъл, кога е термина ти, както и данни за предишни бременности и раждания, ако има такива. Освен това напиши и кръвната си група и резус фактора, както и болестите от които страдаш.
- Приготви си всички лекарства, ако вземаш такива. Не забравяй витамините за бременни плюс медикаменти за различни случаи на спешност. Възможно е там където отиваш да не можеш да си купиш каквото е нужно без рецепта. Приготви си парацетамол, който е позволен за бременни, както и нещо против комари и ухапвания от насекоми.
- Ако ще ходиш в чужбина, задължително си направи здравна застраховка, която да покрива по-сериозни медицински интервенции. Може да се наложи да направиш допълнителна застраховка, освен стандартната, която ти предлагат от туристическата агенция.
- Подготви се за изненади. Проучи въпроса с болниците и лекарите там където ще пребиваваш. Едно кратко проучване по интернет и консултация на място с хотелския персонал е достатъчен, за да си спокойна в случай на спешна нужда от медицинска помощ. Ако ще пътуваш с кола, не забравяй да си вземеш номера на пътна помощ. За по-сигурно си вземи две батерии за мобилния апарат, зареди ги преди да тръгнеш на път. Зарядното за телефона трябва да е начело в списъка ти за багаж.
- Ако пътуваш в напреднала бременност със самолет, ще трябва да провериш предварително политиката на авиокомпанията, която използваш. Някои имат специални изисквания, може да ти поискат разрешение от лекар за пътуване или да подпишеш специална декларация, че само ти носиш отговорност при евентуални проблеми. По принцип лекарите не препоръчват пътуване по въздух в напреднала бременност.
- Осигури си удобства за пътя. Вземи си малка възглавничка, която да слагаш зад кръста, както и надуваема възглавница за врата – изключително удобен вариант ако ти се прииска да дремнеш. Ако пътят е дълъг, намери начин да повдигнеш малко краката. Много често бременните страдат от подуване, а при неудобна поза това състояние е още по-неприятно. Можеш да си вземеш дори надуваема възглавничка, на която да поставиш краката си.
- И все пак избягвай твърде екзотични дестинации. Ако имаш нужда от спешна помощ на далечен остров, едва ли ще е най-приятното прецивяване докато си бременна. А и посещението в много от африканските държави, както и в някои азиатски, налага ваксинация – нещо, което на теб ти е забранено по време на бременността.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.