„Бременна съм в третия месец и се чувствам постоянно гладна. Това ме плаши, защото съм чела, че е рисковано да се трупат килограми по време на бременността не толкова за самата майка, колкото за бебето. Има ли основание страхът ми и как да се справя с него?"
Нашите предци в края на XIX и в началото на XX век са се хранели според най-добрите правила, формулирани днес от Световната здравна организация (СЗО). Но сега 2/3 от българското население е с наднормено тегло, а около 1,5 милиона българи страдат от затлъстяване.
Неслучайно и страната ни е на второ място в Европа по смъртност от сърдечно-съдови заболявания след Русия. Основната причина е в начина на хранене - за последните 50 години значително се е увеличила консумацията на животински мазнини - 7 пъти, на сол - 5 пъти, на захарни изделия, алкохол - 4 пъти.
Вече е време всеки общопрактикуващ лекар да има сантиметър в кабинета си и да мери талията на идващите за профилактичен преглед.
Фактите показват, че при жените талия над 80 см показва проблем със сърцето, а над 85 - нещо по-сериозно, а при мъжете съответно 94 см и 102 см.
Факт е, че повечето от младите българки внимават с храната, но се наблюдава една категория млади мъже между 25-30 години, които водят към инфаркт на миокарда. Не по-малко сериозно е положението с българските деца.
Миналата година на Световния конгрес по затлъстяването през септември в Сидни, Австралия, се отчете, че при децата между 13 и 17 години българските са сред най-затлъстелите след гръцките, английските и ирландските.
Истината е, че профилактиката на затлъстяването при децата трябва да започва още по време на вътре-утробното им развитие.
Ако майката напълнее по време на бременността повече от 12-15 кг - това вече застрашава бъдещото дете да има този сериозен здравен проблем. Известно е, че апетитът на бременната жена се увеличава, но при добро желание той може да се държи под контрол.
- Ако наблягате на храните, които съдържат фибри, и ограничавате продуктите, богати на мазнини, няма да срещнете сериозни проблеми.
- Движете се повече, яжте в определените за хранене часове, следете какво точно влиза в чинията ви и така ще си осигурите както едно нормално раждане, така и едно здраво и хубаво бебе.
Консултант: доц. Светослав Ханджиев
председател на Асоциацията за изследване на затлъстяването
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.