Болките в кръста при раждане

• от 2

Прословутите болки в кръста са част от множеството страхове, които бременните изпитват, когато дойде време за раждане.

Опознай страховете си, за да ги преодолееш. Това беше казала една дългогодишна акушерка при преглед на бременна приятелка. Прословутите болки в кръста са част от множеството страхове, които бременните изпитват, когато дойде време за раждане.

Всъщност тази мъдра акушерка е била много права, колкото повече се подготвиш, толкова по-добре ще мине всичко. Защото не бива да забравяш, че ти си главният герой в едно нормално раждане и ти и бебето трябва да водите процеса, а не лекарите и безкрайните им и често безсмислени манипулации. Важното е да приемеш, че болката е част от родилния процес и не е изобщо задължително да я има или да е силна. Като цяло усещането за болка до голяма степен зависи от твоята нагласа и психика, така че е важно да се подготвиш позитивно и да не забравяш, че съвсем скоро ще гушнеш бебето.

Много жени се оплакват от болки ниско в гръбначния стълб или в областта на кръста по време на раждане и по-специално по време на контракциите.

Някои усещат болката и между контракциите. Обикновено болката идва от там, че главата на бебето притиска нервите и мускулатурата в тази област, но според някои лекари тя може и да се предава нататък от областта на матката. Тази теория може и да е вярна, тъй като много жени споделят, че при месечен цикъл изпитват подобен дискомфорт точно в тези области, а тогава няма какво да притиска зоната.

Според едно изследване жените, които имат болки в кръста по време на цикъл най-вероятно ще имат подобни и по време на раждане.

Разбира се, дискомфортът на това място е свързан и с позицията на бебето и неговото извъртане. Бебето се обръща постепенно, за да заеме максимално добрата поза за раждане и моментът, в който тила и гръбчето му минават покрай твоя гръбначен стълб е болезнен.

Но и тази теза не е 100% валидна за всички случаи. През 2005 г. в САЩ е направено изследване на около 700 раждащи жени, чиито бебета тепърва са се извъртали в утробата при приемане в болница. За да са точни данните, всички бременни са били изследвани с ултразвук в момента на приемането им. Техните оплаквания не са били по-различни от раждащите, чиито бебета вече са заели добрата стартова позиция.

Независимо каква е причината за болката и дискомфорта, ти можеш да направиш много, за да си спестиш неприятните усещания.

Освен психическата нагласа и настройка, важното е да знаеш, че не бива да приемаш болката като враг и да се стягаш, когато тя настъпи.

Използвай техниките за дишане, които помагат много за релаксация и успокоение!

Остави болката да премине през теб без да й се съпротивляваш, знай че тя е сигнал, че раждането напредва и бебето се движи надолу. Важното е да бъдеш спокойна и в комфортна психически обстановка. Това е малко трудно, предвид обстановката и отношението в българските родилни домове, но ако си осигуриш присъствието и подкрепата на таткото, нещата ще бъдат по-различни. Страхът и стресът повишават болката, докато спокойствието, любовта, нежната грижа на близък я смекчават и облекчават. Таткото освен всичко това може да ти прави и масаж на кръста, който със сигурност има обезболяващ ефект.

Може да опиташ и следните трикове:

  • Застани на колене и лакти. Тази позиция със сигурност ще облекчи болката, защото просто главата и тялото на бебето няма да притискат гръбначния стълб и кръста. Много жени в други страни избират тази поза, за да родят бебетата си. За съжаление в България раждането в поза, която е по-различна от неестественото лежане по гръб на магарето е истинско табу сред лекарите, а и сред много майки, които не познават силата на тялото си, възможностите му и не на последно място силата на гравитацията.
  • Болките в кръста при ражданеДвиженията в кръста и по-точно в таза също могат да помогнат. Може да правиш кръгови движения, настрани или напред и назад. Може да имитираш бавно движенията в ориенталските танци. Подходящи са за освобождаване на напрежението точно в таза и за облекчаване на болката. Същото се постига ако седнеш върху голяма гумена топка и правиш движения във всички посоки. Това спомага и за ускоряване на разкритието.
  • Помоли акушерка или партньора си да масажира основата на гръбнака между или по време на контракциите. Нужен е точков натиск с палци или с върховете на всички пръсти. Ти може да насочваш масажиста според усещанията си в съответния етап от раждането.
  • Търкалянето на топка за тенис по дължината на кръста също действа подобно на масаж. Методът е простичък но много жени свидетелстват, че помага.
  • Топлият душ, вана или компрес също имат чудодеен ефект. Мускулите се отпускат, топлината минимизира болката и измества дискомфорта. Възможно е да ти помогне и студен компрес или редуването на топъл и студен. Опитайте и двете, за да прецениш кое работи при теб. Важното е да не е много студено или топло.