Болките през 9-те месеца

• от

Присвиването и боцкащите усещания в областта на корема през 9-те месеца са често срещан проблем. В повечето случаи причините за коремните болки през бременността са чисто физиологични и съвсем не страшни, макар че са неприятни. Разбира се, винаги когато нещо те притеснява, се обърни към наблюдаващия те гинеколог.
Болките през 9-те месеца

Болките през 9-те месеца

Присвиването и боцкащите усещания в областта на корема през 9-те месеца са често срещан проблем. В повечето случаи причините за коремните болки през бременността са чисто физиологични и съвсем не страшни, макар че са неприятни. Разбира се, винаги когато нещо те притеснява, се обърни към наблюдаващия те гинеколог.

РЕЗКИ БОЛКИ В СЛАБИНИТЕ

В ранна бременност много от жените получават болки или спазми, подобни на менструалните, чиято продължителност е ден-два. Причината за това е, че ембрионът се имплантира (закрепва) в маточната лигавица. Постепенно с времето размерите на матката се увеличават, а мускулите и връзките, които я поддържат, се разтеглят. Това може да доведе до болезнени усещания, които често се локализират в долната част на корема.

Като правило болката от разтегнатите мускули се проявява при промяна на положението на тялото - при ставане от леглото, от стола, при кашлица или кихане, при излизане от ваната. В такъв момент чувстваш рязка, но кратковременна болка.„

Тя не е опасна нито за теб, нито за мъничето и не се нуждае от лечение. В случая болката е вид защитна реакция, която сигнализира, че в организма ти настъпват промени. Обикновено в края на бременността този тип болки намаляват или изчезват от само себе си.

ТЪПИ БОЛКИ ДОЛУ В КОРЕМА

През бременността се изработват хормони, които влияят на всички органи – отпускат мускули и тъкани и т. н. В следствие придвижването на храната по червата става по-бавно от обикновеното. Много често се появява и запек. В такива ситуации може да имаш тъпи болки ниско в корема, а също и повишено газообразуване. За да избегнеш запека, е добре да приемаш повече течности, да приемаш храна, богата на фибри, и да се движиш достатъчно.

БОЛКИ НИСКО В КОРЕМА

Хормонът релаксин въздейства на хрущялите, сухожилията, ставите на тазовите кости. Като резултат някои стави на тазовите кости омекват и може да се разминават на неголеми разстояния. Това е нужно, за да се подпомогне излизането на бебето при раждането. Но дотогава са възможни болки ниско в корема - от незначителни до по-ясно изразени, които се появяват най вече при ходене, и то по стълби, при промяна положението на тялото. Прагът на поносимост на болката е различен при всеки. И ако за една бъдеща мама такива болки са напълно търпими, за друга може да се окажат твърде силни. Но имаш ли неприятни усещания, които не отшумяват, непременно се консултирай с наблюдаващия те лекар.

НАПРЕЖЕНИЕ В КОРЕМА

Към края на II триместър можеш да почувстваш напрежение долу в корема. Подобно състояние трае от няколко секунди до 1-2 минути, като може да се повтаря до 5 пъти на ден. Това са т.нар. Бракстън-Хикс контракции (фалшиви контракции), благодарение на които шийката на матката се разширява и се увеличава притокът на кръв към плацентата. За разлика от истинските контракции, тези са нередовни, не зачестяват, минават бързо и са болезнени само в редки случаи. Усещанията определено не са неприятни, но често безпокоят и плашат бъдещите майки. Всъщност чрез фалшивите контракции организмът се подготвя за предстоящото раждане.

ДВИЖЕНИЯТА НА БЕБЕТО

През втората половина на бременността бебето расте достатъчно бързо. На него вече не му е така просторно в матката, както преди това. Разбира се, за мама няма нищо по-вълнуващо от усещането на движенията на мъничето, но понякога те могат да бъдат и леко болезнени. При силни удари от страна на бебето можеш да промениш позата на тялото си: да се наклониш напред, да легнеш на една страна или да станеш права. Можеш да направиш няколко дълбоки вдишвания и издишвания, да погалиш корема си и да поговориш с твоето съкровище да се успокои.

ВАЖНО!

Хубаво е, че в повечето случаи болките в корема през бременността са нещо нормално и бързо отшумяват от само себе си. Но има и случаи, когато са опасни и са сигнал за сериозен проблем.

Извънматочна бременност.През първия триместър на бременността коремната болка може да бъда знак за извънматочна бременност. Тогава се налага незабавна медицинска помощ. Кървенето често е придружено с болки ниско долу в корема, обикновено от едната страна.

Преждевременно раждане. Преди 37-а седмица на бременността силните коремни спазми биха били знак за преждевременно раждане. Спешно потърси лекар или отиди в болницата, ако болките в корема са придружени с:

  • Контракции на всеки 10 минути или по-често;
  • Чувство, че бебето „слиза“ надолу;
  • Спазми, подобни на тези по време на менструация;
  • Спазми със или без диария.

Консултант: д-р Весела Кукуряшкова,
акушер-гинеколог, 25 ДКЦ