Болката в ушите, като правило, възниква в „най-неподходящия“ момент: нощем, в почивните дни, като често болката в ухото е рязка и съвсем неочаквана. Как да успокоиш детето и как да му помогнеш?
Като начало е нужно да анализираш ситуацията и да разбереш кои са причините за болките в ушите. Ушните инфекции са твърде често разпространени сред децата до 3 години. От отит (възпаление на средното ухо) страдат почти 50% от деца през първата година от живота си. А до 6 години този процент достига до 90%. Това е свързано с особеностите на строежа на евстахиевата тръба. При децата тя е къса (15-20 мм, докато при възрастните е 35 мм), широка (защото хрущялната част не е достатъчно развита) и е разположена приблизително на едно равнище с носоглътката. Освен това трудно се отваря и затваря, което позволява на микробите лесно да попадат от носоглътката в ухото. С порастването на децата, тази тръба се удължава, стеснява и променя разположението си. Затова често проблемите с ушите при децата отминават с възрастта.
75% - приблизително толкова от децата във възрастта до 3 страдат от инфекции на ушите.
Причини
Преди да изброим най-често срещаните причини за болки в ушите, е важно да ти кажем – не пренебрегвай нито един от симптомите и, ако детето е достатъчно голямо, за да каже само, че го боли ушенце, непременно направи консултация с педиатъра.
- Инфекциозни заболявания на външното ухо. Външният слухов канал е по-чувствителен към инфекции. В нормално състояние той е защитен от нахлуването на инфекции чрез слой ушна кал. Ако тя е прекалено течна, излишната влага причинява омекотяване и подуване на кожата на лигавицата на външния слухов канал. С времето кожата може да започне да се напуква. Ако обратното, ушната кал засъхва, то кожата на слуховия канал може да започне да се лющи. Всяко едно от тези състояния води до повишена чувствителност на външния слухов проход и инфекциозни заболявания. Най-често срещаната инфекция в ухото е външният отит (известна също като „ухо на плувеца“, тъй като възпалението често се развива след попадането на голямо количество вода в ухото). Външният отит може да възникне след неуспешен опит да почистиш ушите, ако в тях случайно е попаднала вода или нещо друго дразнещо.
- Инфекции на средното ухо. Възпалението на средното ухо се нарича отит на средното ухо. Най-често това заболяване се среща при деца от 6 до 24 месеца и при деца от 4 до 6 години. След 8-годишна възраст почти не се среща. Интензивността на болката се увеличава при дъвчене, преглъщане, като тези действия повишават налягането в кухината на средното ухо. Простудните заболявания на средното ухо се срещат най-често през есента и зимата, когато хората се събират заедно в закрити отопляеми помещения, където бактериите и вирусите циркулират с потока топъл въздух. Отитът на средното ухо обикновено се развива при оток на евстахиевата тръба, т.е. при нейното запушване. Отокът на тръбата по правило е следствие на простудно заболяване на горните дихателни пътища, алергична реакция или увеличени или възпалени сливици. Раздразването и блокадата на евстахиевата тръба може да се развие, ако детето се храни легнало по гръб. Блокирането на евстахиевата тръба води до повишаване на налягането в средното ухо и натрупването на течности там. Възпалението може да се отрази на тъпанчето. Вирусната или бактериалната инфекции могат да предизвикат редица усложнения. В някои случаи децата, страдащи от отит на средното ухо, изглеждат напълно здрави. Но по често се наблюдават следните симптоми:
...усещане за тежест в ухото;
...силна болка;
...повишена нервна възбудимост и раздразнителност;
...плач.
Може да има диария, гадене и повръщане, загуба на апетит, слабост, сънливост. Нормално е усещането за натиск или тежест в ухото, както и шум или бръмчене в него. Ако има спукано тъпанче, от средното ухо започва да се отделя първо кръв, а после гной.
- Последствие от силен удар на ухото: след силен удар на главата в областта на ухото е възможно кръвотечение.
- Чуждо тяло в ухото: в ухото на детето може да попадне насекомо или малък предмет, който трудно да се извади.
- Отклонения в атмосферно налягане - болката в ухото може да бъде предизвика например от пътуване със самолет или потапяне на дълбоко в морето.
- Проблеми със зъбите, сливиците - може да изглежда, че детето го болят ушите, а всъщност да има проблем със зъбите или сливиците.
Симптоми
- Безпокойство, раздразнителност на детето.
- Неочакван вик, плач.
- Повишена температура.
- Детето може да плаче, да вика, да стене по време на сън.
- Трудно успокояваш детето.
- Детето си държи ухото, дърпа го, чеше го.
- Детето търка главата си във възглавницата.
- При лек натиск около ухото, детето плаче.
- Секрети от ухото - ако са с жълт или зелен цвят, непременно се консултирай с лекар.
- Лошо, неспокойно суче - ако става въпрос за кърмаче, или категорично отказва да бъде поставено на конкретна страна, за да суче.
Какво можеш да направиш?
- Нека детето бъде в седнало положение, така отокът намалява. Преглъщането ще помогне за облекчаване на болката. Ако става въпрос за съвсем малко бебе - сложи го така, че главата му да бъде повдигната с помощта на възглавница.
- На по-големите деца може да дадеш да подъвчат дъвка. Дъвченето прочиства слуховите тръби.
- Помоли детето за прозявка. Когато се прозява, се движат мускулите, коит отварят слуховите тръби по-добре, отколкото при дъвчене или смучене на бонбон.
- Заведи детето на лекар, който ще прецени състоянието и ще назначи нужното лечение, в случай на необходимост.
Профилактика
- Колкото можеш по-дълго кърми детето: изследвания сочат, че кърмените деца много по-рядко страдат от болки в ушите.
- Ако храниш детето от шише - дръж го в повдигнато, почти изправено положение, като придържаш добре главата му.
- Избягвай контакти с алергени - в стаята на детето трябва да е чисто и свежо; прашинки, власинки, косми от меки играчки, миризми (тютюнев дим и химикали) могат да предизвикат възпаление на ушите.
- Чисти всекидневно нослето на детето.
- Своевременно лекувай простуди и остри респираторни инфекции, преди те да преминат във възпаление на ухото.
- Нека детето носи шапка при студено време: на главата му има много рефлексни зони и при настинка, хрема, често се стига до болки в ухото.
- След отит е противопоказно малкото да плува. Ако детето страда от „ухото на плувеца“, нека използва тапи за уши, за да се предотврати навлизането на вода в ухото. Важно е ушите да са сухи.
- Не почиствай ушите на детето с клечки с памук или други предмети. Многократните опити за премахване на ушната кал с памучен тампон или нещо подобно, може да предизвикат натрупвания още по-дълбоко в ухото.
- Учи детето да си бърше носа или да издухва със „слаби движения“. При „активно“ смъркане слузта от глътката може да попадне в ухото. При затруднено дишане при бебетата трябва да премахваш секретите от нослето с аспиратор .
Консултант: д-р Георги Трифунов, лекар УНГ, МБАЛ „Токуда Болница София“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.