Малкото не винаги може да обясни точно какво и къде го боли. Но има признаци, по които можеш да се ориентираш за причините за неговото неразположение.
Боли го коремът
Причините могат да са различни и да се дължат както на процеси в областта на корема, така и извън него. Болката може да бъде дифузна (признак на смущения в храносмилането) или локализирана (признак на остри възпалителни заболявания).
* В кърмаческа възраст единствено плачът подсказва, че има някакъв проблем. При болки в коремчето бебето освен че плаче, също свива крачета, почервенява, шумно отделя газове. Това често се случва, когато има колики.
* Ако детето е по-голямо, помоли го да ти покаже с пръстче точното място на корема, където усеща болката. Ако посочи, че го боли в областта над пъпчето, обикновено това се свързва с проблеми на храносмилането или психическо безпокойство и стрес. А болките в областта под пъпчето може да са свързани с инфекция на пикочните канали.
* В някои случаи с коремни болки около пъпа и в областта на стомаха започват ангините.
* Ако болката е съсредоточена вдясно и при движение се увеличава, възможно е да се касае за възпаление на апендикса. В този случай незабавно се обърни към лекар.
!!! Ако болката в корема не премине бързо, толкова е силна, че детето не може да ходи, придружена е от други оплаквания – повишена температура, повръщане, разстройство, то веднага се обърни към специалист. Не прибягвай към самолечение - не давай на детето никакви медикаменти, не му поставяй топло на корема. Това може да влоши състоянието му и да скрие картината на заболяването.!!!
Боли го главата
Попитай детето дали го боли цялата глава или само определено място. Болката, причинена от стрес, безпокойство, психическо напрежение, обикновено е съсредоточена в горната част на главата и не е локализирана. Но ако детето има силна болка на определено място на главата, непременно го заведи на лекар. Подобно оплакване може да е свързано с контузия или пристъп на мигрена, особено ако болката е съсредоточена в едната половина (дясна или лява) и е съпроводена с гадене и повръщане. А ако оплакванията са ниско в задната част на главата, то това може да е признак за менингит.
* Малките деца често си удрят главичките. След инцидент наблюдавай внимателно мъника в продължение на 2-3 дни. При много деца травмата на главата предизвиква сънливост, гадене и повръщане.
* При удар на главата, ако детето загуби съзнание, получи гърч или въобще забележиш необичайно поведение, незабавно потърси лекар.
* Понякога причина за главоболие може да бъде и обезводняването на организма, а това е опасно, особено за малките деца. Признаците на обезводняване са следните: детето рядко уринира (по-малко от три пъти на ден), устата му е пресъхнала, има болки в корема, отпаднало е.
!!! За детското главоболие никога не давай обезболяващи, които използват възрастните в такива състояния. Може да се окажат опасни за децата. Ако в продължение на едно денонощие не премине болката в главата на детето, потърси лекарска помощ, за да се изясни точната причина.!!!
Боли го гърлото
Попитай детето дали гърлото го боли само сутрин или през целия ден. Ако детето се оплаква само сутрин от болки в гърлото, това не означава, че непременно ще последва ангина.
* Понякога при лека простуда секретът от носа се стича към гърлото и предизвиква неразположение. Обикновено в този случай е достатъчно детето да изпие чаша топъл чай, прясно мляко, за да се почувства по-добре.
* Ако детето много вика или пее могат да се засегнат гласните връзки и то да почувства болки в гърлото. Както и ако прекарва продължително време в задимено пространство.
!!! За наличие на бактериална или вирусна инфекция може да свидетелства наличие на повишена температура, трудности с преглъщането, постоянни болки в гърлото за дълго време.!!!
Боли го ръката или кракът
Помоли детето да покаже точното място на болката. Болката на определено място може да свидетелства за травма или натъртване. А болката по цялата ръка или крак може да означава преумора или пренапрежение на мускулите. В този случай помага лек масаж или топла вана. При продължителна болка се консултирай със специалист.
!!! Не се притеснявай ако след ваксина мястото на убождане се зачерви и детето казва, че го боли ръчичката или крачето. Това неразположение бързо отминава, можеш все пак да сложиш на мястото компрес от риванол.!!!
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.