
Още от древността хората са забелязали, че в дадени часове от денонощието се чувстват по-бодри и по-успешни, в други – по-отпуснати и по-разсеяни. За това влияние оказват биоритмите.
Хронобиологията е наука за биоритмите на човека и живите същества. Учени твърдят, че ако се съобразяваме с вътрешния часовник на тялото си, бихме оптимизирали деня си.
Със сигурност ще организираш по-добре и режима на детето, ако се ръководиш от естествените му нужди в определени часове.
05:00 часа
Организмът си почива, обмяната на веществата е забавена. Детето вече е сменило няколко фази на съня и по принцип е готово да се пробужда. Ако се налага да става рано, в този час много по-лесно би го направило, отколкото в 4 или 6 часа.
06:00 часа
Обажда се вътрешният будилник. Повишава се кръвното налягане, сърцето бие по- на често. Организмът се приготвя за пробуждане, дори ако съзнанието още спи.
07:00 часа
Това е звездният час на имунната система. Ако си започнала закаляващи процедури в този час можеш да направиш например контрастни водни бани, които да активират защитните сили на организма. Антибиотици и други лекарства се усвояват много по-добре точно в този час, отколкото в друг.
08:00 часа
Черният дроб се грижи за „почистването“ на организма. В този час не е подходяща закуска, богата на мазнини, тъй като не бива да се натоварва черния дроб. Млечна каша, мляко, плодове – това е добрата закуска за детето.
09:00 часа
Психическата активност расте, чувствителността към болката намалява. Този час е подходящ за преглед при педиатъра или стоматолога, като почти е сигурно, че сълзите ще са много по-малко от друг път.
10:00 часа
Детският организъм е във възхода на своята активност. Използвай това време за полезни дела – обучение, спортни тренировки. Детето ще се включи с удоволствие в различни занятия.
11:00 часа
Организмът е в отлична форма. Мозъкът се справя идеално с трудни задачи, а сърцето с ентусиазъм „разгонва“ кръвта по съдовете. Но ако детето не иска да се занимава с никакви важни дела точно сега, просто отидете на разходка.
12:00 часа
Кулминация на енергията. Детето е способно да „обърне“ цялата къща наопаки. Щуротиите са безкрайни.
13:00 часа
Време е за почивка. Наблюдава се временен спад на вътрешните процеси в организма. Моментът е подходящ да нахраниш детето и да го сложиш в легълцето.
14:00 часа
Силите са изчерпани, реакциите са забавени. По-бързо сложи детето да спи – в този момент ще заспи много по-лесно и без прекалени уговорки.
15:00 часа
Детето спи и набира сили за втората половина на деня. По това време апетитът се обостря, така че можеш да подготвиш следобедната закуска.
16:00 часа
Налице е интелектуален и физически спад. Но само временно. Има какво да се очаква до края на вечерта :). А сега почетете книжка, нарисувайте нещо или се заемете с тихи игри – кубчета, пъзел.
17:00 часа
Енергията се възвръща, въпросите „защо“ и „как“ са в изобилие. Чудесно е, ако в този час детето има занимания по рисуване, чужд език, музика или спорт – ще се справя блестящо и резултатите ще са прекрасни.
18:00 часа
Време за разходка. Тялото има нужда от движение, а умствената работоспособност е снижена.
19:00 часа
Нарастват признаците на умора, съответно се увеличават и капризите. Добре е детето да се уедини само с играчките, мозайката, пластелина.
20:00 часа
Време е за вечеря и приготвяне за сън.
21:00 часа
Преди заспиване паметта на детето е много силна и е способна да запечата различна информация. Прочети на малкото нещо от детската енциклопедия или му изпей песничка, може и на чужд език, или му кажи стихотворение – на сутринта то ще възпроизведе казаното от вечерта ако не дума по дума, то съвсем близко до текста.
22:00 часа
Телесната температура леко се понижава, за да бъде сънят дълбок.
23:00 часа
Мускулите напълно се отпускат, но организмът не си губи времето – във всяка клетка с пълна сила протичат възстановителни процеси.
24:00 часа
Идва ред на съновиденията, а мозъкът продължава да се труди, като разпределя получената през деня информация и ненужната я „отпраща“.
01:00 часа
Сънят е лек в този час. Освен това се повишава чувствителността към болката – удареното коляното или болния зъб може точно сега да напомнят за себе си.
02:00 часа
Почти всички органи си почиват. Само черният дроб „чисти“ спящия организъм.
03:00 часа
Сега е най-долната граница на физическия спад – пулсът и дишането са понижени.
04:00 часа
Мозъкът е снабден с минимално количество кръв и още не е готов за пробуждане. Затова слухът е обострен до краен предел – детето може лесно да се стресне и от най-малкия шум.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.