Колкото и да ти звучи невероятно, такова чудо е възможно. Просто понякога трябва да обърнем внимание на бабините рецепти за почистване на домашното огнище.
Според лекарите, един от най-важните фактори за появата на толкова алергии е именно битовата химия. Тя е навсякъде – в банята и тоалетната, в кухнята, та дори и в спалнята. Среща се под формата на безброй продукти, предназначени за пода, плочките, тоалетната чиния, за съдовете в кухнята, за мивката, за прозорците, като ароматизатори за кухнята или тоалетната и още какво ли не. Само че нищо в тези продукти не е естествено, всичко е плод на химическата индустрия и колкото и да ни помага, толкова и вреди. Колко от нас наистина се сещат да ги използват само с ръкавици на ръцете? И всъщност нужно ли е наистина да има отделен препарат за плочките, друг за пода, трети за фаянса и така нататък? Или може би просто тези препарати трябва да оправдаят съществуването си и да се продават? Ако хвърлим око на килера ще забележим, че рафтовете с тях могат да се конкурират с някои добре зареден магазин.
Повечето химически помощници отделят токсични елементи, които са „маскирани” от ароматите, вложени в продукта.
Имай предвид, че за да се отмие верото от чиниите или препарата от пода например, са нужни големи количества вода, които не се изчерпват сами с едно или две изплаквания. Така постепенно в дома ти се трупат вредни химикали, които с малко хитрост можеш да избегнеш. Да не споменаваме и отпадъчната вода от тези препарати, която неминуемо достига до почвата и водите.
Най-лесният вариант са био продуктите, които за щастие вече се срещат на нашия пазар.
Някои от тях са изцяло с естествено съдържание, други са по-щадящи, но съдържат определено количество химия, като например препаратите за пране, които са без фосфати. Другият вариант е да ползваш сапуни и прахове за бебета, които поне според производителите са с по-щадяща формула и са подходящи за чувствителна кожа.
Предлагам ти и няколко домашно създадени почистващи формули, които съвсем спокойно могат да заменят онези в пластмасовите туби. В крайна сметка нашите баби и прабаби не са имали под ръка почистващо средство, отделно за всяка педя от къщите си, а всеки би потвърдил, че чистотата е била със сигурност дори на по-високо ниво от нашите домове.
- За почти всичко:Помага ако използваш сода бикарбонат и гъба напоена в топла вода
- За пода:Смесват се половин водна чаша винен оцет с два литра топла вода. За да не преобладава миризмата на оцет, можеш да добавиш сока от половин лимон.
- За килими:Използвай газирана вода и сода, смеси ги така, че да се образува паста.
- За прозорци:Смесват се две супени лъжици оцет с една чаша вода. За по-лесно нанасяне изсипи сместа в бутилка с пулверизатор.
- За задръстени канали:Изсипи 12 чашки със сода за хляб в канала, добави и толкова оцет и запуши отвора. Нужни са ти около 20 или 30 минути, след което налей вряла вода в канала.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.