Вълшебните свойства на билките сякаш са безкрайни. В природата са скрити хиляди малки съкровища, които просто трябва да се научим да използваме, за да се лекуваме или за да готвим по-вкусно. Билките могат да служат и като лекарства, а не само за чай или като подправки. Всъщност те могат да са лечебно средство и чрез готварското изкуство.
Магданоз
Богат е на витамин С, подсилващ имунната система, особено нужен сега през зимния сезон. Полезен е и при лекуването на рани. Само 30 грама от растението съдържат над половината доза витамин, която лекарите препоръчват да се приема всеки ден. Магданозът съдържа и бета каротин, което тялото превръща във витамин А. Всички тези витамини действат като антиоксиданти, които защитават клетките от вредното въздействие на свободните радикали. А те са виновни за появата на цяла редица болести, от проблеми със сърцето до рак. И като бонус към всичко това прибави и съдържанието на полифеноли, още по-силен и полезен антиоксидант, влизащ в състава на магданоза.
Кресон
Отново билка, която е богата на витамин С, при това повече отколкото портокала. Полезните свойства на кресона включват и високо ниво на желязо, повече, отколкото в спанака. Съдържа и бета каротин, полезен много за очите. Тази билка е богат източник на фитохимикали – лутеин и зеаксантин. Според някои изследвания редовното похапване на кресон може да предотврати появата на рак. Това изследване е направено в университета в Ълстър. Според него полезните свойства на билката възпират процесите, при които клетките се повреждат и мутират в ракови.
Риган
Съдържа фитохимикалите тимол и карвакрол, които имат силно антимикотично въздействие. Резултатите от едно изследване показват, че карвакрола пречи на развитието на Candida albicans, при това се справя по-добре от повечето антигъбични препарати. Австралийски учени са открили, че олиото от риган има силни антибактериални свойства и се бори с много микроби, включително и с много разпространения причинител на възпаления в пикочополовата система - E.coli (ешерихия коли), със салмонелозата и дори се прилага при обикновена простуда. Риганът е антиоксидант, който може да се използва чудесно и при готвене. Той предпазва пърженото олио да се повреди от въздействието на свободните радикали.
Освен всичко, риганът е богат на витамин К, който е много важен за кръвта и за здравината на костите.
Розмарин
Финните листенца на розмарина имат много полезни свойства. Могат да предпазят мозъка от инсулт и неврологични заболявания, като например Алцхаймер.
Според изследвания, проведени в иститута за медицински изследвани Бърнам в САЩ и университетът Иваке в Япония, тази билка дори забавя стареенето на мозъка. Полезните свойства се дължат на фитохимикал карнозна киселина, която предпазва мозъка от въздействието на свободните радикали. Розмаринът съдържа и фитохимикала бета кариофилен. Наскоро се проведе изследване от швейцарски и германски учени, при което се откри, че този химикал може да предпази тялото от възпаления и може да се използва при проблеми с артериите и при болестта на Крон.
Мащерка
Или казано по народному – бабина душица. Използва се от край време във фитолечението заради съдържанието на тимол, който помага при проблеми с белите дробове и гръдния кош. Съвременните изследвания доказват, че тимолът има антисептични и антибактериални свойства, а също и че е силен антиоксидант.
Проведено е изследване върху мишки, които са хранени с този елемент. Оказва се, че мозъкът им старее по-бавно. Тези животни имат в тялото си по-голямо от обикновеното количество ненаситени мазнини в мозъчните келтки. В мащерката се съдържат и флавоноиди, които са антиоксиданти, предпазващи от сърдечни болести и удар.
Чесън
Този зеленчук се използва предимно като подправка и има безброй безценни качества за човешкото здраве. Малките скилидки съдържат алицин, вещество, което регулира и снижава кръвното налягане. Доказано е, че чисти артериите от холестерол и предпазва от образуването на тромби. Освен всичко има свойствата на природен антибиотик и преди години, когато не е имало пеницилин, много хора дължали живота си на чесъна.
И не на последно място, той предпазва от рак, множество проучвания стигат до извода, че хората които ядат редовно чесън страдат по-малко от рак.
Не пропускай да използваш чесъна в кухнята, предимствата му са много, особено през зимния период, когато всеки втори е болен от вируси или грип.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.