Време е за разходка, времето е хубаво и градинките те зоват. Започваш трескаво да мислиш за багажа, стягаш всичко нужно, като се стараеш да сложиш поне няколко неща за всеки случай. Свикнала си, че детето го дебнат какви ли не опасности навън и си подготвена и „въоръжена” да ги посрещнеш. Само че понякога собственият ни дом крие опасности с неприятни последствия.
Няма да усетиш как бързо безпомощното пеленаче ще започне да се обръща и да лази, а малките му ръце няма да пропуснат и един сантиметър от новите територии за проучване. За миг целият ред у дома ще бъде поставен под заплаха и ще трябва да помислиш как да преструктурираш терена така, че ти да бъдеш спокойна, а бебето в безопасност.
Основни правила:
Използвай тапи за контактите. Продават такива в почти всички големи магазини за домашни потреби. Има няколко модела, осигуряващи защита срещу детски пръстчета и лесен достъп до електрическата мрежа за възрастните.
Избягвай да покриваш масата с дълги покривки. Вярно е, че стоят красиво, но само след минути естетиката може да бъде заменена с неомодернизъм, състоящ се от летящи чинии и чаши, счупени стъкла и не на последно място – наранявания по детето.
Примири се, че мъникът ти има нужда да опознава своя дом и това е хубаво. Няма никакъв смисъл да му забраняваш постоянно да бърка из чекмеджетата в кухнята. Изморително е, а и няма да постигнеш ефект. По-скоро развивай любопитството на детето, като обезопасиш въпросните шкафове. Просто махни чупливата посуда от тези, които са на нивото му. Вместо тях можеш да сложиш други, които не се чупят, например съдове от алуминий, дървени купи и бъркалки или пластмасови съдини.
Опитай се да му покажеш от къде да отваря и затваря шкафовете. Хвани нежно ръчичката му и заедно издърпайте от дръжката. Наблюдавай го отблизо когато пробва само. Със сигурност един или два пъти пръстите ще се озоват където не трябва, но това е начин да се научи. Ще се удивиш колко бързо мъниците се ориентират на базата на своя собствен опит. Ако все пак те е страх или имаш механизми, които прибират със сила чекмеджетата назад, отново можеш да поставиш специални гумички, които омекотяват затварянето.
Вдигни техниката на горния етаж. Ако трябва постави нови рафтове, но ако искаш да ти служат по-дълго и да не попаднат върху детето ти, най-добре ги вдигни на по-високо, като внимаваш да няма удобни за дръпване висящи кабели.
Внимавай с храната на домашния любимец. Бъди на щрек, когато го храниш, защото лазещото или вече проходило човече може да реши, че иска да сподели вечерята на котето.
Не оставяй дребни части, мъниста от гердани, копчета, камъчета или други подобни малки предмети по земята. Детето много лесно може да се задави с подобно нещо. Същото важи и за некачествените китайски играчки. Изкушават те с ниската си цена и шарения си дизайн, помисли си обаче колко лесно се разпадат на съставните си части и какво могат да причинят острите или малки частици. Въпреки забраните да се продават подобни боклуци, опасни за децата, сергиите и магазините са пълни с такива. За съжаление много родители и роднини подаряват такива играчки.
Стълбите са любимо предизвикателство. Малките са изключително пъргави и сръчни, бързо се качват, но проблемът идва със слизането. За по-голяма сигурност е добре да обезопасиш стълбите у дома си със специалните решетки, подобни на тези, които се слагат на кошарите. Изключително лесно се поставят, не нарушават дизайна по никакъв начин и предпазват малкото човече от сериозни наранявания и падания.
Заключи шкафа с битова химия. Изключително опасно място за малкото дете, тубите и шишетата са шарени, някои миришат хубаво, на всичкото отгоре то вижда, че ти ги използваш. Със сигурност ще посегне към тях, така че или ги качи на мноого високо, или заключи шкафа им. Най-добре е изобщо да не използваш такава.
Ако се чудиш с какво, можеш да замениш прехвалените, но канцерогенни и алергизиращи почистващи препарати с такива, които са от изцяло органичен произход. Ако са ти скъпи - използвай хлебна сода, оцет, лимонена киселина, сребърна вода за дезинфекция на повърхности или екстракт от семена на грейпфрут. Те вършат много по-добра работа и са безопасни.
Не оставяй тежки предмети, ножове, вилици и други опасни предмети до ръба на масата или плота. Същото важи и за тенджери или други съдове, пълни с храна или с горещи течности. Едно протягане на ръчичката е достатъчно, за да се случи белята.
Не оставяй детето само във ваната. Не забравяй, че то е много по-бързо и пъргаво, отколкото си мислиш. Само са минутка и вече се е изправило и се навежда през ръба на ваната. От там пътят до плочките е кратък. Освен това, да го оставиш във вана пълна с много вода не е добра идея.
Ако използваш у дома шезлонг или кошче за бебе, не ги поставяй на масата или на висок диван. Подът или нисък диван е най-доброто място, защото полетът надолу с шезлонга не е много приятно приключение, както за бебето, така и за стресираните родители.
Не на последно място – внимавай с домашната аптечка и с лекарствата, които ползвате. Нека не са на една ръка разстояние от детето и избягвай да ги гълташ пред него. То попива всичко, така че ако му се отдаде възможност ще те изкопира и в това.
В крайна сметка не забравяй, че мъниците се учат изключително бързо и развиват чувство за самосъхранение. Освен това са много по-жилави и здрави, отколкото ти си мислиш. Създадени са, за да оцеляват, дори въпреки нас – родителите.
Вероятно правилата за безопасност ти звучат много и се притесняваш, че можеш да пропуснеш нещо, но щом мъника залази ще ги откриеш сама и дори ще въведеш нови.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.