8 правила за безопасни игри на открито през лятото

• от

Детето ви със сигурност обожава игрите на открито. Ако спазвате няколко правила, лятото ще бъде и забавно, и безопасно.

© iStock.com

Наблюдавайте водата

Проблем: Водните басейни очароват децата през лятото с всички забавления, които предоставят, а това крие своите рискове.
Решение: Ключовата дума е „наблюдение“. Никога не оставяйте малкото само около или във водата, докато говорите по телефона например. Не разчитайте прекалено на чувството на малчугана за самосъхранение. Това може да ви изиграе лоша шега.

Внимание – алергии

Проблем: Сладоледи, кремчета и други летни лакомства могат да се окажат проблем. При сърбежи в устата, подути устни и език или обриви около устичката след хранене, вероятно става дума за хранителна алергия. Възможни виновници са ядките в сладоледа, някои неподходящи подправки или оцветители в ледените близалки.
Решение: Винаги бъдете подготвена да реагирате, като носите със себе си антихистамини и други противоалергични средства. Ако забележите проблеми с дишането, незабавно потърси спешна медицинска помощ.

Обриви

Проблем: Излагането под жарките лъчи на слънцето без нужната защита е рисковано и резултатът често е необясним, внезапно появил се обрив по кожата на бебчо.
Решение: Обличайте леко малкото в горещините, а при дългите пътувания винаги носи по няколко резервни дрешки за преобличане. Проверявайте дали гръбчето му е изпотено и не допускайте спарване. При наличието на обрив успокойте кожата с хладка вода или компрес. Ограничи употребата на лосиони, които могат да запушат порите. Но не се лишавайте от слънцезащитните продукти (тяхната функция е друга).

Първото лято на бебето - отговори на въпросите, които всяка майка си задава

Първото лято на бебето - отговори на въпросите, които всяка майка си задава

Лятото е сезонът на слънчевото настроение и безгрижие. Но дали е така и за бебето, което за първи път се среща с топлите лъчи.

Играчка-плачка

Проблем: Малкото е наранило крачето или ръчичката си. Важно е да се погрижите не само за дезинфекцията на раната, а и за това да не остане белег.
Решение: Пресните белези не трябва да бъдат излагани на прекалено високи, или прекалено ниски температури за период от 6 месеца до 1 година. Силната слънчева светлина и UV-лъчите може да окажат отрицателен ефект за възстановяването на засегнатото място. За да предотвратите белезите, използвайте подходящ медикамент - например Contractubex. Той има противовъзпалително и антибактериално действие, и обезцветява синьо-червените белези. Препоръчва се за нежната и деликатна детска кожа.

Течности, течности...

Проблем: Децата се дехидратират много по-лесно от възрастните, поради по-ниското си тегло. Освен това те изразходват далеч повече енергия, като постоянно тичат наоколо. Затова имат нужда от редовен прием на течности. Симптомите на дехидратация включват вялост, замайване, гадене, повръщане, главоболие.
Решение: Давайте на малкото да пие течности на всеки час. Ако подозирате, че се е дехидратирало, го заведете на хладно място и му предложи да пие водичка. Ако до час няма промяна в състоянието му, потърси лекар.

  • Малчуганите на възраст между 1 и 3 години би трябвало да пият около 5 чаши вода всеки ден, а около и над 4 г. - от 6 до 8 чаши (или приблизително колкото възрастните). Въпреки това не давайте вода насила, ако детето не иска. Когато ожаднее, то ще изпие колкото има нужда.
  • За бебетата тези правила не важат. Чрез кърмата те поемат нужното количество течности и при тях стои по-скоро обратният проблем – прекаляването с приема на вода. В горещото време можете да носите със себе си шише с водичка, от което да му давате малко повече от обикновено.

Слънцето пари

Проблем: Хлапетата са по-застрашени от слънчево изгаряне в сравнение с възрастните, поради по-малкото съдържание на меланин в кожата им. В същото време прекарват голяма част от деня навън в игра. Резултатът може да е едно доста неприятно изгаряне.
Решение: За да избегнете опасността от претопляне и топлинен удар, не излагайте малкото на слънце в часовете, когато то е най-силно. Подходящото време за плаж е сутрин до 11 ч и следобед след 16 ч. Имайте предвид, че стоенето под чадъра няма да го спаси от парещите лъчи, защото те проникват и през него.
Употребата на слънцезащитни продукти ще ви спести много главоболия. Те трябва да са с фактор поне 30 и да са предназначени специално за малки деца. Не пропускайте да нанесете предпазния крем навсякъде - това важи дори при облачно време.

Ухапване от насекоми

Проблем: Ухапванията от насекоми са част от летните „приключения“. Ако и този път малкото се е сдобило с такъв „спомен“ от почивката, е важна правилната ви реакция.

Решение: Студеният компрес ще облекчи сърбежа при ухапване от комар или ужилването от пчела. Смеси малко сода бикарбонат с вода и нанеси получената кашичка с леки потупвания на мястото на ухапването. Внимавайте детето да не разчесва мястото на ухапване, за да не го инфектира. Ако забележите отоци, които се увеличават значително, потърси лекар. Това важи и в случаите, когато ухапванията и ужилванията са на много места по тялото (над 5).

Безопасно лято - как да окажете първа помощ на детето ако...

Безопасно лято - как да окажете първа помощ на детето ако...

Лято е време за щури игри, безкрайни забавления и слънчеви приключения. Но и готовност за адекватно реагиране при всякакви обстоятелства. Разберете как да окажете помощ в...

Задължителните дрехи и аксесоари през лятото

Сенник: Бебетата под 12 месеца не бива да се излагат на директна слънчева светлина. Обикновено количките са снабдени с подвижни покривчета с UV филтър, които да нагласяте спрямо лъчите на слънцето.

Облекло: Избирайте дрешки от естествени материи в светли тонове, които да покриват максимално всички части на тялото. Важно е също те да са свободни, а не впити.

Шапка: Не пропускайте този важен аксесоар. Препоръките са шапката да покрива врата, ушите, слепоочието и да пази сянка на лицето. Нека детето я носи не само на плажа, а и докато играе навън.

Слънчеви очила: Предпазвайте очите на малкото с качествени очила с доказана защита – 99 % UV филтър. Дори някои модели да ви изглеждат много симпатични, не се подвеждайте по тях, преди да се уверите, че качеството е добро. Най-добре се спри на такива с нечупливи рамки с добро покритие и с еластична връзка, за да не ги губи.

Сандалки: Не пропускайте внимателно да подберете тази важна част от облеклото на детето. Сандалите трябва да са удобни, да не се плъзгат и да защитават пръстите от евентуални наранявания.

5 неща, които трябва да носите в чантата си

1. Антисептичен крем или спрей срещу ухапвания
2. Слънцезащитен продукт с висок фактор
3. Прясна вода
4. Превързочни материали (за евентуални наранявания)
5. Мокри кърпички (за почистване на мръсните ръчички преди хранене :).


Консултант: д-р Виолета Алексиева, педиатър, болница „Вита“, София