Не ти се вярва, че разходката в студа може да бъде удоволствие? Следвай нашите съвети и срещата ви със снега ще извика само усмивки:).
Притесняваш се дали детето ти е облечено достатъчно топло, дали пък няма да настине... Но разходките на открито са важни и очаквани с желание от малкото човече. Те са и здравословни, като част от режима на закаляването, и емоционално изпъстрени от бялата магия, присъща на сезона. А ето и няколко препоръки, които ще ги направят безопасни.
Термометърът разрешава
Разходка с новороденото - ако температурата е над 12 градуса.
Нужно е да съобразиш продължителността на разходката с възрастта на детето и с атмосферните условия.
За бебето
- Спокойно можеш да изведеш новороденото навън още на 15-ия ден, ако температурата не е по-ниска от 12 градуса. Но 3-4 дена преди първата разходка е добре да постоите с малкото на балкона или на отворен прозорец в продължение на 3-4 минути, като постепенно увеличиш престоя до 15 минути.
- Разходката започни с 15-20 минути, като удължаваш постепенно престоя на открито с по 5-10 минути. Така през 3-4-ти месец можеш да достигнеш до 1,5-2 часа навън по два пъти на ден.
- Добре е през есенно-зимния период да планираш разходките непосредствено след кърмене. Малките се адаптират по-бързо към студа, когато са се нахранили.
След 2-та година
- На тази възраст е добре децата да прекарват на свеж въздух по 2,5-3 часа, два пъти на ден. Термометърът може да показва и по-ниски стойности – дори до -5 градуса, стига времето да не е ветровито.
Не е вярно, че...
...студеният въздух ще разболее детето. Напротив – най-здравословни са разходките в сухото и студено време. А смяната на топло и студено повишава устойчивостта на детския организъм към атаките на вирусите.
Вярно е, че...
...при минусови температури, силен вятър и висока влажност разходките не са препоръчителни. Тогава е възможно преохлаждане на организма, тъй като студът много по-бързо прониква в тялото.
Шапка, ръкавички...
Ако решиш, че студът не е страшен, облечи малкото топло и смело напред. Не прекалявай все пак с навличането. Дрешките трябва да са топли, но не тежки.
За бебето
Терморегулацията му все още не е усъвършенствана. Спално чувалче или меко одеяло е добро допълнение към бебешкия космонавт за зимните разходки. Как да разбереш дали на малкото му е студено?
- Ако забележиш, че личицето на бебето е леко бледо, провери как се чувства. Пипни с топлата си ръка вратлето и гърдичките му. Ако тези части на тялото са прохладни, приберете се вкъщи.
- Ако са топли, значи всичко е наред – бледността идва от реакцията на кожата към външната температура, и разходката може да продължи.
- Не пренебрегвай и сигнала – плач. Някои бебета силно плачат, когато им е студено.
След 2-та година
Дори и да е студено, детето не спира да се движи. Затова дрехите трябва да бъдат топли и свободни.
- Използвай принципа на обличане „като зелка“, т.е. на пластове. Това от една страна ще ти помогне да реагираш адекватно при изпотяване. От друга страна въздухът, който остава между отделните дрехи, също е добър изолатор.
- Заблуда е, че плътно прилепналите дрехи осигуряват по-голяма топлина.
- Непременно следи за крачетата – те трябва да бъдат сухи.
- На 2-3 години не очаквай детето само да ти каже: „Студено ми е“. Признак за измръзване може да бъде бледността на лицето и желанието за сън или пък преклено зачервените бузки. Така че, наблюдавай малкото човече.
Не е вярно, че...
...студеното носле е признак за измръзване. Детето вдишва хладен въздух и няма как носът да бъде топъл. Но това не означава, че трябва да го закриваш с шал – така се конденз, а вдишването на влажния въздух по-бързо води до простуди. Шалът е добре да топли гърлото, без да се слага на устата и носа.
Вярно е, че...
...шапката и ръкавичките са задължителни. Ушите трябва да са добре защитени, както и главата. А ръкавичките ще направят по-забавни и безопасни снежните игри.
След 3-та година
С порасналото човече разходките вече не са само здраве, но и за нови впечатления и познания. Обърни внимание на всичко, което се случва през зимния сезон и правете съпоставки с другите сезони. Преоткривай заедно с детето промените в природата, на него всичко му интересно:
- Погледнете наоколо: какви са дърветата, как са облечени хората, има ли птички (ето и задача и за таткото: да направи хранилка за врабчетата).
- Ако сте навън когато вали сняг, наблюдавайте снежинките и вкъщи се опитайте да направите хартиени, с които ще украсите прозорците. Сега е време и да научите подходящо стихче или песничка за зимата.
- Има ли сняг, започват истинските забавления: снежен човек, отпечатване на стъпки или „ангелчета“ в снега, битка със снежни топки... Разходката с шейна също е чудесно приключение, което се препоръчва за деца над 3 години.
Нужно е да знаеш...
Всекидневната разходка е необходима, защото свежият въздух влияе позитивно на емоционалното състояние и тонуса на нервната система, подобрява апетита, а в кръвта се увеличават еритроцитите и се повишава хемоглобина.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.