Инфекциозните болести се причиняват от микроорганизми – бактерии, вируси. Някои от тях са патогенни само за човека, а други и за човека, и за животните. Това са остро настъпващи заболявания - т.е. започват внезапно, а протичането е сравнително бързо. Прогнозата зависи от естеството на причинителя и възможностите за лечение.
Закаляването, правилното хранене, чистият въздух, доброто физическо развитие на детето повишават съпротивителните му сили към различни заболявания, в това число и инфекциозните.
Не чакай болестта да те изненада - погрижи се да не я допуснеш.
Как да предпазиш детето от:
Остри респираторни заболявания
Оказва се сложно, тъй като преди всичко трябва да изолираш детето от контакти с болни. Ако то посещава например детска градина, е твърде възможно в групата да има кашлящи и кихащи деца и на практика ти не можеш да контролираш докрай ситуацията. Какво можеш да направиш:
- В помещение, където има деца, трябва често и редовно да се проветрява и да се почиства с влажна кърпа.
- В стаята, където се лекува болното, също трябва да има приток на свеж въздух.
- Детето трябва да ползва индивидуални прибори за хранене, сапун, кърпа и т.н.
- От особено значение е закаляването и укрепването на имунитета.
Изграждането на имунната система започва още в първите седмици след зачатието. При раждането тя вече е развита за нуждите на новороденото. То разполага с набор от антитела от майката и веднага след раждането започва да изработва собствени такива. Клетъчният имунитет обаче достига зрелост след 2-та година от живота. Ако детето няма малформации, вродени заболявания или родови травми, имунната му система е напълно годна да се справи с предизвикателствата на околната среда. Като всяка биологична система имунната система реагира на натоварване – колкото повече се товари (разбира се, в определени граници), толкова по-активна е тя.
Стомашно-чревни инфекции
Най-честите причинители на стомашно-чревни инфекции са вируси (рота-, норо-, астро-, ентеро- и др.), бактерии (салмонели, шигели, Е.коли и др.), паразити (ламблии). Симптомите са диария, гадене, повръщане, повишена температура, болки в корема и др. Заразяването става по въздушно-капков път (от човек на човек) или при директно поглъщане на микроорганизмите (замърсени храни, ръце и пр.). За да предпазиш детето:
- Спазвай добрата лична хигиена.
- Избягвай контактите с много гора особено в детска ранна възраст.
- Обръщай внимание на качеството на храната и начина й на приготвяне. Използвай чисти съдове. Избягвай съмнителни места за хранене. Добре измивай плодовете и зеленчуците преди употреба. Всички продукти трябва да бъдат пресни и да се съхраняват в хладилник.
И все пак, ако детето се разболее е нужна консултация с квалифициран педиатър, диета, орална рехидратация. Масово предписваните глюкозни разтвори не винаги са достатъчно – понякога се налага хоспитализация и венозни вливания.
Хронични детски болести
Профилактиката на рахита е задължителна за всяко дете през първата година от живота му.
Профилактиката с витамин D трябва да започне от около 20-ия ден след раждането. Дневните нужди от витамин D при здрави деца са около 400 UI.
- Не бива да се забравя, че човек е еволюционно приспособен към недостиг на витамин D, а не към излишък на същия. Счита се, че късните последствия от прекомерните дози витамин D са по-неприятни от евентуалния му недостиг.
- Нужно е също така да обезпечиш по възможност кърменето, както и достатъчно дългите разходки на чист въздух, двигателната активност.
Туберколоза
Най-доброто решение е за тази коварна болест е ваксинацията. Според имунизационния календар у нас ваксината БЦЖ се поставя от 48-ия до 72-ия час след раждането. На 7 –месечна възраст, при липса на белег от БЦЖ, се прави проба на Манту и в случай на отрицателен резултат се реимунизира. На 6, 11 и 17 години след се прави реимунизация след отрицателна проба Манту.
Задължителните ваксини, включени в Имунизационния календар у нас, са за: хепатит B, туберкулоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, Хемофилус инфлуенце тип Б, Стрептококус пневмоние, рубеола, морбили, заушка.
Ваксинирането няма алтернатива, защото това са болести, които са тежки, животозастрашаващи или потенциално опасни за околните и за които или няма лечение, или лечението е продължително и със съмнителен изход.“
Нужно е да знаеш...
Със зачестяването на вирусните заболявания през есенно-зимния период възниква и въпроса – трябва ли детето да се ваксинира против грип? Препоръките на водещите световни здравни организации са за имунизация против грип на всички деца над 6-месечна възраст, като при тези, които се имунизират за първи път, ваксината се поставя двукратно, в интервал поне един месец. Следва да се отбележи, че противогрипната ваксина предпазва само и единствено от грип.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Атанас Мангъров, д.м., завеждащ детско отделение със сектор за интензивно лечение, Инфекциозна болница, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.