Време е за първите социални реакции на вашето бебе. Бебето във втория месец открива себе си като част от една обща система - все още твърде малка и съставена от ограничен кръг хора и предмети, но за него тя е целият свят.
Хранене на бебето във втория месец
На тази възраст се препоръчва приемане само на кърма или на адаптирано мляко. Въвеждането на друга храна може да предизвика алергична реакция и стомашно-чревни проблеми поради функционална незрялост на храносмилателния тракт в тази възраст. Консумацията е между 5 и 7 пъти на ден.
Какъв ще бъде вашият режим и колко често ще храните детето си, зависи само от него и от вас. Но може да очаквате постепенно нощните приеми да започнат да се разреждат.
През втория си месец децата обикновено наддават около 680 г, а някои - до цял килограм.
Сън на бебето във втория месец
Ако през първия си месец детето спи по около 16 часа на денонощие, през втория нуждата му от сън започва да намалява. Най-често бебетата в тази възраст се адаптират към режима на родителите си и все повече спят през нощта за сметка на деня, когато са по-активни в сравнение с първите 4 седмици.
Двумесечните бебета си спят средно по 3-4 пъти през деня, а нощем спят по-дълбоко.
Най-добре е да редувате всеки път положението на тялото по време на сън настрани - наляво и надясно, защото това ще помогне за правилното оформяне на черепчето и телцето му.
!!!Внимавайте да не се обръщат ушните миди.
Хигиена и масаж на бебето във втория месец
Хигиена на бебето във втория месец
След като пъпчето му вече е зараснало, то може спокойно да се наслаждава на бебешките бани. Задължително е да използвате само, бебешка козметика, защото тази за възрастни е прекалено агресивна. Винаги проверявайте температурата на водата, преди да го потопите в нея. Тя трябва да е около 36° С, както през първия месец.
Не изпускайте детето от поглед дори за секунда, ако е във водата. Задължително измивайте добре под брадичката, макар че на него може и да не му хареса. Малките гънки на вратлето задържат остатъци от мляко, власинки от дрешките и впоследствие се появяват микроорганизми, което води до възпалителни процеси. Този кожен участък най-добре се поддържа чист с вода и сапун.
Трябва да изрязвате и ноктите на малкото, тъй като растат бързо. За целта използвайте специална ножичка за бебета, която е със заоблени върхове. По-лесно ще намалите ноктите след баня, когато са по-меки.
Сложете детето да легне и таткото да се опита да отвлече вниманието му с играчка.
Вариант е да изрежете ноктите, докато бебето спи.
Масаж
Масажът помага на кръвообращението, на движението на лимфата и стимулира обмяната на веществата. Прави се всеки ден, най-малко час след хранене.
Сложете детето на твърда повърхност, която сте застлали с одеялце.
Поглаждайте последователно ръцете от китките към раменцата, гърдичките - с кръгови движения към раменцата, коремчето - с кръгови движения в посока на часовниковата стрелка, и крачетата - от глезените нагоре.
След като приключите, поставете детето да легне по коремче и започнете да поглаждате гръбчето му от двете страни на гръбначния стълб в посока от кръста към раменцата и обратно.
Кожа, глава и фонтанела
Кожа на бебето във втория месец
Кожата на бебето във втория месец вече е привикнала с атмосферата и окръжаващата среда и вече не е така суха, както през първия месец. Все пак добре е да мажете детето с лосион поне докато влезе в 3-тия месец.
Може да се появи бебешко „акне" - ситни обриви по лицето, а понякога и по врата. Смята се, че този проблем се дължи на майчините хормони, преминали преди и по време на раждането в организма на бебето и на неспособността на черния му дроб да ги инактивира. Не се тревожете, тези обриви ще изчезнат сами след няколко седмици. Ако все пак ви притесняват, можете да се посъветвате с лекар, който да предни пише някакъв лечебен крем.
Глава и фонтанела
Предпазвайте голямата фонтанела от нараняване. Макар контролът на главичката да се подобрява, тя все още е твърде тежка за бебето и е възможно да се „клатушка" при изправено положение на телцето. Придържайте тила на детето с ръка.
Прегледи на бебето във втория месец
Прегледи на бебето във втория месец
В началото на втория месец малката фонтанела на главичката на детето вече трябва да е затворена.
Пъпната връв да е паднала, а раната – заздравяла. Ако това все още не е станало, задължително е да поискате помощ от педиатъра. Специалистът трябва да провери за бели петна по езичето и венците, които могат да се окажат симптоми за болестта млечница (предизвиква се от гъбичката Candida albicans).
Лекарят проверява пулса и дишането, за да е сигурен, че няма проблеми, свързани със сърцето и белите дробове. Правят се прегледи и за луксация на тазобедрените ставички (вродени изкълчвания), както и за тонуса на мускулите.
Възможно е да се установят хернии, които са често срещан проблем в тази крехка възраст, но с навременна лекарска помощ се разрешават сравнително лесно.
Очите вече трябва да са се развили дотолкова, че да могат да следят движещ се обект, който се намира на разстояние 25-30 см от детето.
За да проверите слуха му, е важно да наблюдавате дали реагира на гласове и дали се стряска от силен и рязък шум.
Тестисите на момченцата трябва да са се смъкнали.
Имунизации на бебето във втория месец
Имунизации на бебето във втория месец
Задължителни имунизации по имуниза-ционния календар за страната са тези срещу полиомиелит (детски паралич), дифтерия, тетанус и коклюш. Тези заболявания са с ниска честота, но с тежко протичане и лоша прогноза.
Рахитопрофилактика
Всеки ден давайте препоръчаното от педиатъра количество витамин D. Децата с ниско тегло се нуждаят от по-голяма доза от витамина.
Физическо развитие и общуване с бебето във втория месец
Физическо развитие на бебето във втория месец
Обиколката на главичката на бебето се увеличава с около сантиметър и половина, а ръстът му - с около 3 см.
Не забравяйте, че бебетата растат с различни темпове. Дори ако вашето не е от най-едрите, не се тревожете. Ако през повечето време е в добро настроение, не бива да ви притеснява, че е малко по-дребничко от „нормата" за двумесечните бебета.
Водете го на редовни прегледи при педиатъра, той ще прецени дали развитието му е нормално.
Общуване с бебето във втория месец
Бъдете подготвени за първия осъзнат подарък, който ще получите от вашата рожба. Това е първата му осъзната усмивка, предназначена за вас. Ако досега усмивките му са били продиктувани от собственото му добро настроение, към края на втория месец детето ви дава усмивка като отговор на тази, която вие сте му подарили. Това е реакцията, чрез която общува с вас и която по същество представлява отговор на външна провокация, а не израз на чувството за ситост и комфорт. Това е и първата му имитация на реакциите на възрастните. Ще видите как малкото личице засиява.
Наред с това бебето може да започне да протяга ръчичките си към вас, да повдига веждички, да прави физиономийки. В такива моменти му обръщайте възможно най-голямо внимание.
Правете различни весели „муцунки". Така ще го стимулирате да започне да ви имитира, което е своеобразно общуване, важно за неговото психическо и емоционално развитие.
Ако досега сте му пускали музика, време е да я намалите дотолкова, че бебето да осъзнае, че също има глас. То вече е разбрало, че когато заплаче, приковава вниманието ви.
Сега идва ред на различни начини за общуване.
Новите, интересни и забавни звуци, които ще започне да издава, са своеобразен експеримент с гласа и постепенно водят до откриването и усвояването на речта.
До края на втория си месец мъничето може да започне да реагира и на името си. Различава гласовете на родителите си дори когато в стаята разговарят няколко души. Разпознава и кога е в ръцете на непознат или по-малко близък човек, засега без да реагира негативно. То се учи да се адаптира към света и да запомня различните гласове, звуци и предмети. Макар да не може да говори, умее да насочва родителите си към това, което му е нужно. Постепенно си изгражда система от знаци, която ви помага да разбирате какво иска, макар че все още не може да го обясни с думи.
Когато проявява интерес, то:
- ви гледа в очите;
- плавно маха с ръчички и леко подритва с крачета;
- протяга ръчички към вас;
- следи ви с очи;
- усмихва се, радва се, изглежда щастливо.
Когато има нужда да си почине и да бъде оставено на мира:
- отвръща очи от вас;
- нервничи и плаче;
- зачервява се;
- дишането му се учестява;
- отблъсква се от вас, ако искате да го гушкате;
- прозява се.
Ще се почувства добре, ако отделяте време да лежите с него по корем, да си „говорите", да му пеете, да общувате с него. Това ще подпомогне развитието му. Опитайте се да се справите със стреса, защото детето усеща всяко ваше настроение и веднага го възприема като свое.
Да се чувствате спокойна е най-доброто, което можете да направите за него в този период от развитието му.
Игри с бебето във втория месец
Игри с бебето във втория месец
Когато е в настроение за игра, можете да го поставите легнало по коремче за няколко минути. Това ще го провокира да изправя главичката си, което е важно за развитието на вратните му мускули. Другото много важно постижение на детето ви в този период на развитието му е, че ще започне да се „набира" в опит да се изправи, когато му подадете показалците си и то ги стисне в ръчички. Това ще развие мускулчетата на ръцете и ще го направи по-силно. Не е изключено един ден да откриете, че детето е успяло да се обърне само.
Може да го направи случайно или да бъде осъзнат опит от негова страна да промени положението на тялото си. Възможно е да му хареса и да се опита да го прави по-често, а може и цял месец да не направи втори опит. Какъвто и да е случаят, това, че е успяло да се обърне само, е свидетелство, че е станало по-силно, но и знак да внимавате. Не оставяйте детето без надзор, ако се намира нависоко или дори на вашето легло. Това крие рискове.
Бебенцето ви ще „открие" и ръчичките си. Ще започне да прави по-осъзнати движения с тях, които ще го забавляват. Помните ли как, след като се роди, ги държеше свити в юмручета? Това ще се случва все по-рядко. Вместо това детето ще започне да отпуска пръстчетата си.
Добре е играчките да са ярки и интригуващи, за да провокират вниманието му и да развиват зрението му. Музикалните играчки и тези, които издават различни звуци, също са много полезни и подходящи като стимул да развиват и слуха, и говорните способности.
Разходки на бебето във втория месец
Важни са разходките на слънце всеки ден, поне по 20-30 мин дневно. По този начин детето си набавя UV-лъчи, необходими за метаболизма на витамин D.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.