Раждането на бебе е невероятна емоция, повод за радост и безмерно щастие. Едновременно с това новоизпечените родители изпитват и много тревоги, учат се да бъдат мама и тате с всеки изминал ден и намират отговорите на много нови въпроси.
Достатъчно мляко ли приема, как да го успокояваш, защо плаче... всеки нов ден с новороденото понякога се оказва предизвикателство за неопитните родители. За съжаление бебетата не могат да говорят, единственият им начин за пряка комуникация е плачът. Постепенно ще се научиш да различаваш видовете плач – заради колики, глад или нужда от гушкане. Като цяло основната формула, от която винаги имат нужда децата е общовалидна – гушкане, хранене и преповиване. Но най-важната от всички е гушкането и любовта, които са универсално лекарство за всякакви болежки и проблеми.
Със или без биберон
Днес вече нито една реклама за бебешки продукти не минава без да е цъфнал биберон залъгалка в устата на мъничето или да се мъдри някъде като украса във всевъзможни цветове. Но дали наистина е от първа необходимост и кога може да го въведеш? Бебето плаче когато има колики, когато е гладно или има нужда от близост с мама и тате. Когато детето е на изключително кърмене на поискване, гушкано е, носи се в слинг или кенгуро, то е по-спокойно, коликите преминават по-лесно и нуждата от биберон е смалена до минимум. Основна нужда от залъгалката се появява, когато започне растежът на зъбите и мъничето има нужда от успокояване на венците. Биберонът освен всичко изисква и по-силно дъвчене, което може да увреди зърната и да се получат рагади при кърменето. Има деца, които категорично отказват залъгалката, докато други имат нужда постоянно да задоволяват сукателния си рефлекс, така че универсална формула няма, ще трябва да прецениш според нуждите на своето.
Налага ли се да се изцеждаш
Срещат се всевъзможни съвети в това отношение. Грешните съвети се дават още в родилните домове. Акушерки и лекари съветват родилките, че едва ли не ако не се изцеждаш те чакат какви ли не опасности – ще се получи мастит, ще намалее млякото и какво ли още не. Проблемът е там, че десетки години ни учеха, че децата трябва да се кърмят по режим, а вечер да гладуват, за да „почиват” стомахчетата им. Именно в това се крият и проблемите на много кърмачки, защото подобен режим е сигурен път към намаляване на млякото. Затова много акушерки съветват да си на режим и в същото време да се изцеждаш, за да може изкуствено да поддържаш лактацията. Това може да доведе до хиперлактация, зачервявания, температура и дори мастит. Освен това изцеждането с помпа често е болезнено за гърдите и зърната. Най-добрият начин за поддържане на нормалната лактация е кърменето на поискване. Това е заложеният естествен механизъм за регулация на кърмата – производство според търсенето. Млякото се образува спрямо сукането на бебето, спрямо нуждите му, съставът и количеството се променят според възрастта му. Изцеждането се налага ако ще отсъстваш, ще вземаш лекарства или ако по някаква причина изпитваш дискомфорт и лактацията все още не е регулирана и имаш твърде много мляко.
Може ли да носиш бебето в слинг
Този начин на носене на бебе постепенно навлиза и в България и все по-често може да се види по улиците ни. Всъщност половината свят носи така децата си още от новородени, а до преди 40-50 години и у нас жените са пренасяли така бебетата си. Това е най-любимият начин на всички бебета за носене. Колкото и да е скъпа количката ти, тя не може да даде топлината, уюта и успокоението на майчината близост, каквато осигурява слинга. Носенето в този дълъг шал усмирява коликите, приспива лесно детето, то се чувства сигурно, на топло и на сигурно. В същото време мама може спокойно да извършва ежедневните си дела, като ръцете й са свободни. За всяка възраст има различни пози за носене и различни видове. Пробвай различни пози, без да се притесняваш, че детето ще падне или е вредно за него. Сама ще усетиш кое е най-удобното за теб и за бебето. Съобрази носенето и с възрастта на бебето.
Дали правя всичко както трябва
Този въпрос си задават всички млади родители. Всъщност ражда ли се бебе с него се раждат и самите родители и всеки ден се учат на това да отглеждат детето си. Ако следваш интуицията си, даваш без граници любов на детето си и си търпелива, няма начин да сбъркаш. Авторитети в гледането на деца има много, но щастливите и спокойни деца са тези на щастливите и спокойни родители, те растат в атмосфера на любов, вяра и спокойствие. За да се ориентираш по-лесно си избери модел на отглеждане и възпитание от семейства, които харесваш и одобряваш напълно.
Най-доброто за моето дете
Какво е то – най-скъпото, най-модерното или най-практичното? Истината е някъде там, там където ти я поставиш. Не винаги най-луксозното е нужно на бебето ти, по-скоро е нужно на родителите, които се разхождат с гордост по градинките с новите си придобивки. Най-доброто за бебето е вниманието на родителите му, не се заблуждавай и изкушавай от реклами и модни тенденции. Важното е да избереш тези покупки за бебето, които са практични, носят ти удоволствие и ти служат добре.
Ще ти стига ли времето
- Със сигурност животът ти ще тече на различни обороти и всичко ще се върти около малкото човече, но мама и тате неизменно имат нужда от лично време и почивка. Не се старай да бъдеш перфектната майка, това е излишно, натоварващо и потискащо както за теб, така и за околните.
- Научи се да кърмиш бебето в легнало положение, така ще си спестиш усилия и дори може да спиш в подобна позиция.
- Използвай слинг, за да си по-свободна, да използваш ръцете си и да можеш да се разхождаш по градските тротоари, пълни с коли и неравности без да си ангажирана с количка.
- Възложи на другите членове в семейството задачи, не се нагърбвай с всичко. Осигури си почивка и лично време, поне докато бебето спи.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.