Независимо, че бебето в седмия месец може да си играе само, предпочита да има компания. То иска да участва в живота на семейството: да сяда заедно с него на масата, да бъде в стаята, в която всички са заедно.
Хранене на бебето в седмия месец
Храненето на бебето в седмия месец продължава да е петкратно. Още едно кърмене се заменя с нова храна - така нареченото трето захранване. За него специалистите препоръчват кисело-млечните продукти, тъй като лесно се преработват и усвояват от организма на детето.
Бебето е добре да храните поне 5 пъти през 3,5 часа.
В 7-ия месец, ако искате, заменете пасираните продукти с намачкани. Вече можете да давате на бебето и месо. Добре е да добавяте ситно смляно сварено месо във всички зеленчукови блюда.
На тази възраст са подходящи и готовите месни пюрета. Те са с телешко, пилешко, пуешко, нетлъсто свинско, черен дроб. Топлете ги, преди да ги дадете.
Неизядената храна не бива да престоява в хладилника повече от едно денонощие. Прието е месните бульони да се дават преди зеленчуковото пюре. Ако направите обратното, детето ще се засити с пюрето и ще спре да яде. Количеството на бульона не бива да бъде повече от 5-6 чаени лъжички. През ден давайте на рожбата си половин твърдо сварен жълтък, стрит в млечно-зеленчуково пюре.
Плодовият сок редувайте с едро настъргани плодове.
Когато храните детето с готово козе мляко, не забравяйте да го преварите. Същото се отнася и за водата. Ако не спазвате това правило, рискувате детето ви да се разболее. Когато в менюто на бебето се появят нови съставки, възможно е да се променят честотата и видът на изхожданията му. Това зависи от произхода на продуктите, но и от това доколко организмът на детето ги понася и усвоява. Проява на непоносимост към дадена храна може да е както разхлабването и зачестяването на изхожданията, така и запекът.
Примерно меню
Рано сутрин
150 мл млечно хранене
Закуска
60-100 мл овесена каша с кърма или адаптирано мляко и 100 мл млечно хранене
Вместо с това бебето може да се нахрани с попара със сирене и масло и 50 мл сок от ябълка или настърган плод.
Обяд
20 мл зеленчукова супа, сварена с месен бульон
Вместо с това бебето може да се нахрани със зеленчуково или месно пюре, съчетани с половин жълтък. Пюретата се редуват.
Следобедна закуска
150 г каша от грис, ориз или овес, 4 ч.л. извара, 3 с.л. плодово пюре
Преди лягане
150 мл млечно хранене
Създаване на навици
Малкото се опитва да държи лъжичката си по време на хранене, както и чашката си за двете дръжки.
За да го научите да пие от чашка, първоначално наливайте в нея само няколко глътки сок, нектар или вода. Постепенно увеличавайте количеството.
За улеснение на детето можете да използвате детска чашка с капаче и накрайник, съобразен с възрастта му.
Сън на бебето в седмия месец
Детето започва да спи 16 часа в денонощие. Нощният сън е между 10 и 12 часа. Дневният е 4 часа: 2 преди обед и 2 следобед.
За да спи малкото добре през нощта, не бива да се слага в леглото в късния следобед.
Почивката му ще бъде пълноценна, ако държите прозореца отворен (разбира се, когато времето позволява), докато спи. Децата много обичат по време на сън да са навън. Така че разхождайте ги повече.
Как ще почива бебето, няма значение - дали по корем, по гръб, настрани. Оставете го да намери най-удобната си поза.
Развитие на бебето в седмия месец
Физическо развитите
Децата увеличават теглото си с около 300-400 г. При момиченцата килограмите са 8,100, а при момченцата - 8,800. Височината им е около 70 см.
Гимнастика
Ако детето не се обръща от гръб по корем и обратно, упражнявайте го, докато започне да го прави. От легнало положение го карайте да се изправя само, като се хваща за близки предмети.
Трябва да стои стабилно, когато го държите под мищниците и дори да успява да поеме тежестта на тялото си и да изпъне крачета, след като е приклекнало.
Може да продължите да правите пасивна дихателна гимнастика: кръстосвайте ръцете му пред гърдите, сгъвайте и разгъвайте, повдигайте и ги спускайте. Гимнастиката завършете с кръгови движения с ръце. Сложете детето да легне по гръб и го накарайте да хване палците на двете ви ръце. Правете кръговите движения едновременно с двете му ръце, както са изпънати, и ги движете в раменните стави.
Масаж
Продължавайте да поглаждате ръцете, гърдите, корема, краката и гърба на бебето. След това почуквайте ръцете, краката и гърба му. Почукването на ръцете и краката се прави с леки ритмични движения с вътрешната страна на пръстите. Когато масажирате гърба, трябва да внимавате да не барабаните в областта на бъбреците. След почукването, може да размачкате ръцете и краката. Правят се от 6 до 8 ритмични притискания от китката до рамото и от глезена до бедрото. Ставите не бива да се мачкат. След този масаж можете да разтриете гърдите, корема, краката, гърба и дупето.
Развитие на моториката
Мускулите на детето вече са укрепнали и те могат да издържат тежестта на тялото му. Малкото успява само да се задържи в седнало положение, макар и за кратко. Пълзи бавно, но без да се олюлява, като пъха крачетата си под корема и се опитва да се придвижи напред. Имайте предвид, че не всички бебета пълзят, някои предпочитат да се изправят и да се придържат за нещо стабилно.
Сензорно развитие
Обръща внимание на шумовете и музиката. Може да носи предмет в ръцете си, както и да държи във всяка ръка по една вещ.
Развитие на говора
За да има малкото напредък в бърборенето, не преставайте да му говорите и пеете. То ще започне добре да произнася срички, както и дълги звукосъчетания.
Социално развитие
Започва да кашля или да сумти, когато иска да привлече вниманието ви. Ясно разбира, кога му отказвате нещо. Заиграва се самичко, но няма нищо против някой да му прави компания. Радва се, когато го сложите на масата с цялото семейство.
Емоционално развитие
Бебето се натъжава, когато го оставите само в стаята. То се радва, като ви види отново. Има вероятност да се опитва да злоупотребява с това и да плаче нарочно всеки път когато излезете от помещението.
Зъби
Някои деца вече имат зъбки. Първи се появяват централните резци на горната и долната челюст.
Рахитопрофилактика
Продължавайте да давате витамин D. При хубаво време не пропускайте да разходите бебето.
Прегледи
Продължават ежемесечните консултации при педиатъра. Той ще прецени здравословното състояние на детето ви, неговото физическо и двигателно развитие. Освен това ще провери за наличен белег от БЦЖ ваксината, направена в родилния дом.
Игри на бебето в седмия месец
Децата започват да движат китките си и това им позволява да разглеждат играчките отвсякъде. Освен това те се опитват да се занимават с 2 предмета, което развива координацията им.
За улеснение им избирайте играчки, които лесно се хващат и търкалят.
Подходящи са картонените кубчета, чиито страни са оцветени в различни и ярки тонове. Не забравяйте и гумените и надуваемите топки, които стимулират пълзенето, както и координацията на ръцете.
Също така е добре да показвате на малкото различни предмети и животни, като го запознавате със звуците, с които се свързват или издават. Запознайте го как лае кучето, как цъка часовника, как бръмчи колата...
Детето много ще се забавлява, ако му покажете кутия, в която има различни предмети. Изваждайте ги един по един и назовавайте техните имена. После ги сложете обратно в кутията и оставете рожбата си сама да ги разглежда. Всичко това се прави, за да се стимулира слуховото и речевото развитие на малките деца.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.