Бебето ви се развива толкова бързо и всеки ден се случват толкова много нови неща, че ще ви се иска да не откъсвате очи от него. Но то също ще бъде изненадано. Време е да открие, че освен млякото и кърмата има още много разнообразна и вкусна храна.
Захранване на бебето в четвъртия месец
Кърмете бебето 6 пъти на ден през 3 часа или му давайте адаптирано мляко. Средното количество мляко, което приемат четиримесечните бебета, обикновено е около 850 мл на ден.
Много майки решават в този период да започнат с въвеждането на сокове или пюрета. В началото обикновено се дават по веднъж на ден. Пюретата трябва да са достатъчно гъсти, за да се задържат на лъжичката, но в същото време достатъчно редки, за да може малкият човек да ги преглъща, без да се затруднява и задавя с тях. Обикновено новите продукти се въвеждат постепенно,един по един. По този начин може да се следи за евентуални алергични реакции, които бебето е възможно да прояви. Те могат да се изразяват в обриви, проблеми с дишането или задушаване, подуване и др. Организмът още не е готов да приема по-често от веднъж на ден продукти, различни от мляко. Ако имате достатъчно кърма и детето ви не показва признаци, че тя не му стига и е нужно още нещо в менюто му, може да отложите захранването едва за 6-ия месец.
При повечето бебета обаче то се налага някъде около 4-тия. За да сте сигурни, че не прибързвате с допълнителните храни, ви предлагаме няколко признака, които ще ви подскажат, че бебето вече се нуждае от по-разнообразно меню:
- Удвоило е теглото си в сравнение с раждането.
- Приема доста над средното количество мляко за четиримесечно дете.
- Огладнява през 2 часа.
- Гледа ви с интерес, когато ядете, протяга се към вас, иска да опита и плаче, защото не му давате от храната си.
- Самият факт, че поставя различни предмети в уста, е знак, че вече е готово за нови вкусове.
- Дори бебето ви да показва всички тези признаци, не бързайте да започвате с пюретата, преди да сте се консултирали с лекар.
Сън на бебето в четвъртия месец
Сън на бебето в четвъртия месец
През този 4-ти месец, както и през първите 3, е препоръчително основната поза за спане на бебето да е по гръб. Дори когато забележите, че само се е обърнало по корем в съня си, не се страхувайте да го върнете в първоначалното положение. Положението трябва да се сменя - ту на лявата, ту на дясната страна. Така раздвижвате мускулите, което е важно за тяхното развитие.
Като цяло нощният график на повечето четиримесечни бебета създава много по-малко грижи на родителите в сравнение с предишния. Не че ще спре да ви буди, но това най-често ще става само по веднъж на нощ. През деня можете да очаквате 2-3 дремки. Колко дълго ще продължат, зависи от самото дете, както и от съня му през нощта. Колкото по-дълбоко и непробудно спи нощем, толкова по-малко нужда от сън има през деня. Ако искате да накарате бебето си да спи по-добре през нощта, можете да го събудите по време на последното му заспиване през деня.
Хигиена на бебето в четвъртия месец
Продължавайте с ежедневното къпане. То става все по-забавно за детето. Мъникът вече има сили да седне във ваничката, така че можете да си позволите да я напълните малко повече в сравнение с 3-тия месец. Все пак не забравяйте, че гръбчето все още не е много стабилно и се нуждае от придържане.
Малките палавници обожават във водата да плуват различни гумени играчки. Те все още не могат да извършват особено сложни действия с тях, но пък ще се радват да гледат как ги потапяте, а след това изплуват, като ги пуснете. Макар кожата да е много по-устойчива от преди, все още се препоръчват специалните детски препарати за баня, най-вече шампоаните, които не парят на очите и не предизвикват сълзи. Ако бебето усети лютене, не е изключено да намрази къпането задълго, така че бъдете внимателни. Ако вече сте въвели соковете в менюто на вашата рожба, би трябвало да започнете и с грижите за почистването на венците. Миенето им се налага след всяко хранене, особено преди сън. Използват се меки кърпи за бебета, напоени с вода. Може да си купите и специална „четка за зъби" за бебета.
Рахитопрофилактика
Не спирайте да давате витамин D. Лекарят може да препоръча флуоросъдържащи препарати за профилактика на кариеса.
Имунизации
Правят се против полиомиелит (3-ти прием), дифтерия, тетанус и коклюш (3-ти прием).
Физическо развитие на бебето в четвъртия месец
Физическо развитие
От 13-ата до 16-ата седмица на развитието външният вид се променя и започва да личи дали бебето е момиченце или момченце, без да е нужно непознатите да отгатват това по цвета на дрешките.
Физическото развитие е бързо и осезателно, макар бебето да започва да наддава значително по-бавно и плавно в сравнение с първите 3 месеца. Сега расте средно с по 450 г на месец, а ако все още го храните само с майчината кърма, може да е по-дребно от връстниците си, които вече са на смесено хранене. Това не бива да ви тревожи. Все пак бебетата растат с различни темпове. Колкото до височината, през 4-тия месец ръстът се увеличава с около 6 см.
Моторно развитие
За разлика от теглото моторните способности и силата на вашата рожба бележат бурен напредък. Претъркалянето от корем по гръб и обратно вече не представлява никакъв проблем за мъника. Освен да ви радва, това трябва да ви държи нащрек, когато е поставен на някакви високи мебели, за да сте сигурни, че няма да се обърне и падне. Ръчичките са достатъчно силни, а координацията - достатъчно добра,за да може да държи предмети неограничено дълго време и да си играе с тях, като ги удря едни в други. Вече съвсем спокойно успява да се протегне и да сграбчи всичко, което се намира в обсега на ръчичките му. А след това да го сложи в уста. По този начин най-лесно опознава предметите. Ще забележите, че малкият човек вече няма никакви проблеми с придържането на главичката си в изправено положение, нито със седежа. Ще може да остане изправен и на коленете ви, както правят по-големите бебета. Освен това не изпитва затруднения да стои прав на крачетата си, стига да го придържате. Някои деца дори успяват, когато са легнали по корем, да се изправят на ръчичките и крачетата си.
Емоционално-социално развитие
Бебето се смее на глас, когато му се радвате. Усмихва се на хората, които са му симпатични. Не му е приятно да го оставяте само. Разбира, когато нещо прави, дали ви харесва. Обича да слуша музика.
Гимнастика
За доброто физическо развитие на детето можете да правите следните упражнения.
- Хванете ръчичките на бебето, докато е в легнало положение, и ги разтваряйте встрани. После ги движете нагоре и надолу.
- Свивайте и разгъвайте крачетата на малкото. То трябва да опира със стъпалата си в дланите ви.
Масаж
- Правете масаж на ръчичките с поглаждане, разтриване и нежно мачкане.
- Правете масаж на крачетата с поглаждане, разтрване и нежно мачкане.
- Поглаждайте и разтрива: те гръбчето.
- Масажирайте коремчето: сложете ръката си на пъпчето и поглаждайте в посока часовниковата стрелка.
- Разтривайте и мачкайте ходилата.
Кожа
Кожата на бебето в четвъртия месец вече не се нуждае от толкова голямо внимание, както през изминалите месеци. При повечето бебета вече са отминали проблемите с белещите се млечни корички на главичката или бебешкото акне. Затова лосионите най-вероятно ще ви бъдат излишни, освен ако не ги използвате като „парфюм" за детето си.
Глава
Фонтанелата продължава да се затваря. Опитвайте се да предпазвате детето си от евентуални наранявания, доколкото е възможно.
Развитие на зрението
Детето успява по-лесно да фокусира предмети. Те не бива да са на разстояние по-голямо от 1,5 м. Предпочита по-ярките.
Първо зъбче на бебето в четвъртия месец
Първо зъбче на бебето в четвъртия месец
Макар че средната възраст, на която зъбките започват да растат, е около 6-ия месец, някои бебета се сдобиват с първото си зъбче още на 4-тия. Това ще предизвика известен дис-комфорт за детето. За да сте сигурни, че причината е именно в растежа на зъбче, наблюдавайте какво прави мъникът. Ако се стреми да сложи нещо в уста по-усилено от обикновено, значи скоро можете да очаквате никненето на зъбките.
За съжаление, това обикновено причинява слабо повишаване на температурата, което е възможно да измъчва детето ви с дни, а понякога се стига дори до разстройство. За всеки случай се консултирайте с лекар, за да сте сигурни, че малчуганът не се разболява. Има и бебета, при които зъбките се появяват, без да причиняват никакви неудобства. Ето признаците, че на вашето дете му никне зъбче:
- Особено обилно слюно-отделяне, което често започва седмици преди да се появи зъбчето;
- Обриви по лицето, които се дължат на често потичащата слюнка;
- Непрекъснат стремеж да сложи нещо в уста, за да почеше венците си;
- Детето е неспокойно, често се събужда през нощта и започва да нервничи и плаче;
- Отказва да суче;
- Дърпа ушенце или разтрива бузка и др.
Общуване и игри на бебето в четвъртия месец
Общуване на бебето в четвъртия месец
Изключително забавен е начинът, по който мъникът „говори". Той ви изслушва с внимание, а след това „отговаря" със странни „думи", за формулирането на които използва слюнката си. В „езика" му може да доловите гласни звуци: „а , „о", „у", „е", „и", „ъ". Имитира успешно тона и интонациите ви. Същият „език" използва и за „разговор" с играчките си. Вече започва да осъзнава, че му казвате нещо. Продължавайте да говорите, да четете и да пеете на детето си. Това ще му помогне в усвояването на умението да говори.
Игри на бебето в четвъртия месец
Посяга към висящи играчки и ярки предмети. Разбира, че играчките са направени от различни материали - плюшеното мече е различно на допир от пластмасовото топче.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.