Всички бебета се раждат с невероятни умения за света: те могат да сучат, без да се налага да се учат на това, да се хващат здраво и дори да правят първите си малки стъпчици.
Толкова мънички, а вече с толкова много способности, благодарение на вродените си рефлекси... Ето как сама би могла да тестваш с помощта на игра многообразието от природни таланти на твоето бебче.
Рефлексите са вродени действия, присъщи за новородените. Те подпомагат умственото развитие и нервната дейност на бебето. А някои рефлекси се наблюдават само в определени етапи от развитието на малкото.
Хватателен рефлекс
Трудно е за вярване, но новородените също могат да се вкопчват и то изключително здраво. Погледнато в чисто еволюционен план, този рефлекс е улеснявал малкото да се държи здраво за козината на майка си. Той е наследен от приматите – новородената маймуна трябва да се държи за своята майка по време на нейното прехвърляне от един клон на друг и от този рефлекс зависи живота й.
„Талантът” е забележим и при преждевременно родените бебета, проплакали през 32-та седмица от бременността на майката. Какво представлява той? Когато докоснеш дланта на бебето, то автоматично затваря пръстите си около твоя пръст. Този рефлекс трае само няколко месеца. От третия месец на бебето той изчезва, а на възраст 4-5 месеца мъничето само започва да посяга и да хваща различни предмети като ги задържа в ръчичката си.
Рефлексът на Бабински
Погали нежно с върха на нокътя си детското стъпало по цялата му дължина. Не се страхувай, че може да погъделичкаш бебето си така. Ти само отключваш рефлекса на Бабински. Пръстите на крачето на новороденото ти веднага се разперват ветрилообразно, а палецът му се сгъва. Обяснението? При новородените нервните окончания на централната нервна система не са напълно развити. Този рефлекс трае до 2-годишна възраст.
„Танцувален” рефлекс
С нетърпение очакваш първите стъпки на мъничето си,нали? При проявата на този рефлекс вероятно ще започнеш да си мислиш, че малкото ти вече може да ходи: хвани новороденото си под мишниците и остави стъпалата му внимателно да докосват повърхността. То ще свива коленете си и съвсем плахо ще прави стъпка след стъпка напред, все едно танцува или ходи. Това обаче е свързано не толкова с придвижването, колкото с тренировките за движение, които бебето е правило в утробата на мама: там бебчето се е опирало в стените и е „ходило” по протежението на утробата.
На тримесечна възраст този рефлекс изчезва. Детето се учи да ходи истински едва във възрастта около една година.
Сукателен рефлекс
Без него човечеството отдавна да се е затрило :). Бебетата трябва да се учат на толкова много работи, но сученето е нещото, което те владеят перфектно още от първата си глътка въздух. Ако погалиш ъгълчето на устата на мъничето, то веднага ще извие главата си в посока към пръста ти, ще отвори устенца и ще се опита да го засуче. Този рефлекс се появява още по време на бременността между 32-ата и 36-тата седмица (ето защо при бебета, които се родят по-рано от термина си, този рефлекс не е развит).
С помощта на сукателния рефлекс лесно можеш да тестваш дали малкото ти наистина е гладно или само уморено: ако засуче пръста, то наистина е гладно. Ако само го смуче, значи е уморено. След третият месец рефлексът изчезва, но лошият навик със смученето на пръста или залъгалката може и да си остане.
Рефлекс на Галант-Перец
При този рефлекс става дума за мускулни контракции. Когато бебето лежи по корем, погали го по гръбначния стълб и ще видиш как то ще извие гръбнака си и ще надигне таза в посока към дразнителя. Този рефлекс остава до шестия месец от живота на детето ти. От гледна точка на еволюцията това е един доста античен рефлекс, който се забелязва дори при земноводните и влечугите: когато одраскате гръбнака на земноводно, то се извива в посока на дразнителя.
Рефлекс за катерене
Е, не - бебето ти все още не може да качва стълби, дори ако този рефлекс вече е успял да те заблуди. Хвани детето си под мишниците и го задръж изправено. Едното му краче сигурно вече се люлее извън ръба на масата. В момента, когато крачето на новороденото докосне ръба на маса, то повдига коленцето си така, все едно ще се катери. Този рефлекс остава до 6-месечна възраст.
Рефлекс на Моро
Всички бебета го притежават (открит е от педиатъра Ернст Моро през далечната 1918 г.). Става дума за стар защитен механизъм, който има за цел да предпази детето от падане. При този рефлекс малкото се стряска от силен звук или рязко движение. Бебето разтваря ръцете и краката си и започва да плаче, а след това отново събира ръцете и краката си, като че ли ще се вкопчи в нещо.
По време на контролен преглед от педиатъра той задължително ще тества този рефлекс като сложи детето върху ръката на мама или тате. Ако внезапно мръднеш ръката си в посока надолу, детето ще се стресне, защото ще има усещането, че ще падне. Този рефлекс продължава до 5-ия или 6-ия месец.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.