След дълго и трепетно очакване, най-после си в прегръдките на мама и татко! Всичко е различно и стряскащо, но гласовете и топлината на телата им те карат да се чувстваш уютно и сигурно - както в маминото коремче.
Здравейте и вие, мамо и татко! Гушнали сте малкото, беззащитно същество, след като първоначалната вихрушка от емоции край раждането е отминала...
Сигурно се питате какво да правите с това човече, освен да го прегръщате, храните и поддържате чистичко? Отговорът е лесен – споменатото дотук е почти достатъчно. И все пак...
Продължавайте с гушкането, пейте му нежно или просто му говорете, но преди всичко – доверете се на родителския си инстинкт. Той ще ви помогне да разбирате сигналите на бебето, да усещате нуждите му и ще ви подскаже подходящите начини и средства за общуване с него.
Първите дни с новороденото
На този етап бебчето няма нужда от много. Сетивата му са все още доста несъвършени – чува и разпознава гласовете на мама и татко, които е долавяло още в корема, вижда слабо и разпознава лицето на мама, може дори да я „подуши” :), и особено осезателно, с кожата на цялото си тяло усеща вашата топлина, докосването и прегръдките ви.
Плачът е основно средство за общуване на малкото човече в този период – с него то ще дава сигнали за всичко, от което има нужда, а ти много скоро ще се научиш да разпознаваш различните видове плач и да откликваш ефективно на потребностите му.
Как да стимулираш развитието му
- В тази най-ранна възраст първите контакти с бебето са преди всичко подчинени на развитието на неговите сетива. Слухът му (сравнително добре развит) и осезанието са основните канали за общуване. Затова нежните думи, песничките и контактът кожа до кожа са средствата, чрез които можете да му “кажете”, че мама и татко са до него и го обичат. Не се съмнявай нито за миг, че то разбира всичко това :).
След първия месец
Около или малко след първия месец, бебчето ще започне да се опитва да отговаря на мамините усмивки и нежност – ще обръща главичка, за да те гледа, и ще отваря устичка, сякаш иска да ти отговори. А ти не спирай да си приказваш с него :).
Как да стимулираш развитието му
- В периода на коликите бебчето ще има нужда от много прегръдки и мили думи, а скоро само ще може да ти „говори” с гукането си. При всяка възможност му отвръщай - ще бъде много щастливо, че е привлякло вниманието ти. Ще те “заговаря” отново и отново - тази комуникация му носи голяма радост.
- Развивай слуха му със забавни и смешни звуци, като използваш въображението си и подходящи играчки и предмети.
- Не забравяй, че бебето обожава докосването и галенето – осигури му това приятно стимулиране с прегръдки и масажчета преди баня.
Между четвъртия и шестия месец
Бебето опознава света не само чрез докосване, слух и поглед, но и като поставя всичко в устата си.
Как да стимулираш развитието му
- Играй с него като използваш интересни предмети и шумолящи материи, които то да докосва и мачка с удоволствие.
- Разказвай му истории, в които участват подходящи гумени играчки (предмети, които детето спокойно може да стиска и дъвче). *Експериментирай и с различни звукове, като преправяш гласа си и имитираш животни и звукове от природата. Бебето с удоволствие ще се опитва да ти подражава.
- Общувай активно с детето, когато е будно – разказвай му какво правиш и защо, докато върши ежедневната си работа – точно както би го направила с по-голямо дете или възрастен. Слушането на твоя говор ще му помогне за неговото собствено по-лесно проговаряне.
Около шестия месец
Това е приблизително времето, когато бебчето ще започне да говори на свой „език” като повтаря любими срички – например „ка” или „да”, просто защото харесва звученето им. Твоят отклик ще му покаже, че това е важно и значимо за теб и ще го насърчи да продължава да ескспериментира с езика и устните си. С течение на времето бърборенето му ще звучи все повече сякаш има смисъл, защото мъничето ще използва звукове, които имитират твоите думи.
Как да стимулираш развитието му
- В тази възраст бебето вече има ясно съзнание за познатите хора, предмети, обстановка и е възможно да изпитва силно безпокойство, когато в стаята влезе непознат например. Помогни му да преодолее несигурността с много прегръдки, докато нежно му обясняваш, че всичко е наред и няма от какво да се бои.
- Дори и да не разбира зачението на всички думи, интонацията и спокойният тон му помагат безпогрешно да разбере какво се опитваш да му внушиш. Не забравяй, че макар да не разбира все още напълно езика ни, рожбата ти разбира отлично езикът на невербалната комуникация, на който всички ние „говорим“, а именно – интонацията, мимиките, жестовете, изражението на лицата ни.
След деветия месец
Общуването с детето все повече наподобява това между възрастните – то разбира част от твоите речеви послания и дори се опитва да отговаря на думите ти. В речниковия му запас вероятно ще присъстват около десетина думички, които то се опитва да изговори („мама”, „тати”, „баба”, както и думи, които изразяват желанията му – „не”, „да”, „дай”).
Как да стимулираш развитието му
- В този период е възможно детето вече да започне да проявява желание само да извършва някои ежедневни дейности като обличане или хранене. Важно е да уважиш и оцениш неговата инициатива, която произтича от факта, че то започва все повече да осъзнава себе си като отделна и самостоятелна личност.
- Въпреки, че ще ти е трудно да запазиш самообладание, докато разсипва попара по пода :), важно е да го окуражаваш и подкрепяш по всякакъв начин. Така му показваш не само, че го обичаш, но и го зачиташ и уважаваш като личност.
- Подсказвай му идеи за игра, но му дай възможност да води в игрите и да дава простор на въображението си.
- И все пак, не го надценявай - дори и на малко по-късен етап, когато ти се струва, че вече разбира много и е доста разумно, детето все още не е способно на сложни причинно-следствени връзки. Не знае, че дърпайки покривката, ще разсипе чашата със сок върху масата...
Любов+нежност+внимание
Ако всичко, казано дотук за развитието на бебето и общуването с него, ти звучи малко сложно на пръв поглед, запомни само следното: любовта, нежността и вниманието на мама и татко са жизненоважни – в не по-малка степен от храната, за нормалното и хармонично развитие на малкото човече. То жадува да усеща, че е значимо за вас така, както вие сте най-значими на света за него. Не се срамувайте и не се страхувайте да му показвате по всякакъв начин силните си чувства и привързаността си към него. Това не може да му навреди, а напротив - ще му помогне да расте с увереност и спокойствие, че винаги може да разчита на вашата подкрепа.
И специално за теб, татко...
Скъпи татко, непосредствено след раждането може да ти се струва, че не се справяш много добре в грижите за малкото човече. Нормално е да се чувстваш несърчен, докато го гушкаш или преобличаш. Все пак за разлика от нас, майките, не си прекарал часове наред като дете в игри на разнасяне на кукли, хранене и преобуване на бебета-играчки :).
Важно в случая е да не се отказваш и да не се страхуваш, че в началото може да направиш нещо не „така, както трябва“.
Най-добре би било, ако си се запознал с бебчето още, докато е било в корема на половинката ти. Доказано е, че по-ниските честоти на мъжките гласове достигат по-лесно до бебето в утобата, но дори и да не си говорил на мъничето преди раждането, то най-вероятно ще познава гласът ти още с появата си на бял свят.
Нежните ласки, гушкането и контактът кожа до кожа съвсем не са само за майките, дори напротив. Не се притеснявай да общуваш с бебчето така, както го чувстваш, не робувай на предразсъдъци и не се възпирай да показваш емоциите си.
Въпреки, че нямаш гърди и не миришеш на мляко като мама, твоята помощ и грижи за новороденото могат да бъдат безценни. Много татковци например играят водеща роля в ритуала по къпането, което дава възможност за интензивен контакт с бебето, както и за много гушкане и игри във водата по-късно.
В периода на коликите твоят успокояващ глас, заедно с топлата ти длан, притисната върху малкото коремче, може да се окажат по-успокояващи и от най-прехвалените капки против колики.
Дори и без повод слагай бебчето върху гърдите или корема си и така си подремнете заедно – ще се учудиш колко спокойни ще сте и двамата и колко положително ще повлияе това за заздравяването на емоционалната ви връзка.
Автор: Нели Стефанова
Консултант: д-р Павлина Андреева, „Здраве 14“ ООД, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.