Отскоро има нов способ, чрез който още по време на бременността бъдещата майка може да узнае всичко за генетичното наследство на детето си. Как да гледаме на това?
След предимплантационната сега пък геномната диагностика изправя политиката и обществото пред ново предизвикателство. Разработен е нов способ, чрез който напълно може да бъде разчетена наследствената информация на плода, при това без всякакъв риск за майката и детето - само чрез кръвна проба от бременната.
Ако родителите искат да изключат евентуален генетичен риск, досега на разположение беше само изследването на околоплодната течност - тест с ограничен резултат и свързан с риск от спонтанен аборт.
Под забрана?
От медицинска гледна точка новият способ представлява забележителен напредък. Но не застрашава ли той фундаментални ценности на обществото? Или може би разкрива, че те са просто илюзия? На по-ранен етап и по-точно, отколкото преди могат да се установят евентуални бъдещи генетични увреждания. Бременността може в такъв случай да бъде прекъсната, преди майката изобщо да е имала контакт с детето си.
На практика това би могло да изглежда така: първо проверявате дали всичко с бъдещото чедо ще е наред, след това решавате дали бременността да продължи или да бъде прекъсната. Трябва ли да се забрани практикуването на новия тест? Може ли изобщо да бъде спрян?
Преди всичко новият метод няма автоматично да измести обществените норми, както показват случаите със Синдрома на Даун. Над 10% от бременните са против изследвания преди раждането, те приемат както бременността, така и евентуалните рискове детето им да се роди с увреждания като своя съдба. От друга страна, когато майката се подлага на изследване и преди раждането се установи, че детето ще страда от Синдрома на Даун, в девет от десет случая решението е да се прекрати бременността.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.