Бащата на "APPLE" Стив Джобс почина

• от

Съоснователят на "APPLE" Стив Джобс си отиде - ракът го победи.

Съоснователят на "APPLE" Стив Джобс си отиде - ракът го победи. Какво се знае за този човек-енигма - освен че е извънбрачно дете, хипар, търсач на просветление, встрастен в будизма визионер, новатор, мизантроп и тиранин.

Бащата на


През 2004 г. Стив Джобс обяви, че има рак на панкреаса - диагноза, която обикновено е с много лоша прогноза. Но със специална диета и операция Джобс все пак успява да се стабилизира. През следващите години той продължава да води "APPLE" от успех към успех. Често изглеждаше обаче толкова изнемощял, че през 2008 г. “Блоомбърг” публикува по грешка негов некролог. “Слуховете за смъртта ми са силно преувеличени”, заяви тогава Джобс, но през 2009 г. му се наложи да се оттегли в шестмесечна отпуска по болест - направена му бе трансплантация на черен дроб.

Екранът на един живот

Историята на Джобс, един от водещите световни новатори, е забележителна във всяко отношение. Извънбрачно дете, плод на студентската любов между американката Джоан Симпсън и сириеца Абдулфатах Джандали, роденият през 1955 г. Стив е осиновен от семейството на Пол и Клара Джобс в Калифорния. Те са тези, които му дават името Стивън Пол Джобс.

Биологичните родители на Стив са високо образовани интелектуалци, които по-късно постигат отлични кариери, а второто им дете, сестра на Стив, сега е известна новелистка. Осиновителите са хора с ниско образование. Майката на Стив поставя като условие за осиновяването момчето да получи университетско образование. Но само след един семестър младият Стив Джобс зарязва университета и посещава само избрани от него курсове. Един от тях е курсът по калиграфия, на което дължим прекрасната симетрия на шрифтовете на “APPLE”.

Следват полу-хипи период, пътуване в Индия в търсене на просветление, приемане на будизма, експерименти с наркотици и страст към музиката - особено Боб Дилън и Бийтълс. През 1976 г. заедно с приятеля си Стив Возняк той поставя началото на днешния “APPLE” с първата основана от него компания, оперираща от гаража на семейство Джобс. "Смесеният произход и смесените влияния определят моите корени и мислене до такава степен, че хора без подобни корени изобщо не са в състояние да разбират идеите ми", казваше за себе си Стив Джобс.

Проклетия и дзен-будизъм

Пътят на Джобс и “APPLE” през годините не е гладък, но резултатът е известен на всички: компютри и електронни уреди с възхитителен дизайн, които на всичко отгоре функционират извънредно бързо и гладко. Продуктите на “Епъл” под визионерското ръководство на Стив Джобс превърнаха компанията във водеща световна технологична фирма, а първото й място в американския бизнес е оспорвано само от “Ексон Мобил”. Някои поетично настроени коментатори на нови технологии дори вярват, че дзенбудистката философия на Джобс е формулирала дизайна на компютрите на “APPLE”: не просто изящни (и доста скъпи) предмети, но и с перфектна технологична хармония под повърхността.

Бащата на Същевременно Джобс изглежда не е бил приятен шеф. През 2009 г. списание “Форбс” оцени състоянието му на 5.1 милиарда долара, 43-тият най-богат американец. Но за разлика от съперника си Бил Гейтс от “Майкрософт”, Джобс няма склонност към филантропия и както самият той, така и корпорацията “APPLE” не подкрепят никакви благотворителни каузи.

Агресивният маниер на ръководство на Джобс е добре известен, както и други негови не особено приятни черти - грубост, избухливост, тираничност и дори скъперничество и проклетия. Мултимилионерът например дълго не признава извънбрачната си дъщеря, за да не плаща издръжка, като оставя майката да живее от социални помощи.

Човекът с черното поло

Джобс винаги е бил сложен, неедноизмерен, неконвенционален. Той никога не слага костюм и вратовръзка и превръща в своя бизнес-униформа черното поло, джинсите и маратонките. Отношението му към парите също е сложно: той работи години наред за “APPLE” със заплата 1 долар, но пък е приемал от компанията пакети с “награди” за по 870 милиона долара, или пък самолет за 40 милиона. Възползвал се е от позицията си, за да закупи акции на “APPLE” за по 18 долара - сега те струват около 380 долара едната. Въпреки всичко, което се знае за него, Джобс остава енигма, един от най-успешните бизнесмени на планетата, една от най-впечатляващите личности на съвремието.

www.dw-world.de