Баба, дядо и... внуче
Да създадеш и поддържаш здрава връзка между детето ти и неговите баби и дядовци е висш пилотаж в семейната дипломация.
В детските ми спомени „баба” винаги е била възрастна жена с посивели коси, очила и чифт куки в ръцете, която непрестанно плете пуловери и пече кифлички за внуците си. „Дядовците” пък задължително имат брада (но не и моят), копаят в градината и дялат фигурки от парчета дърво.
Когато бях малка повечето баби и дядовци изглеждаха точно по този начин. Днес обаче картината е доста по- различна. Защото жените и мъжете в зряла възраст имат лични блогове в интернет, четат списания и книги за възпитанието и отглеждането на децата и подреждат снимките си в онлайн албуми.
Безспорно обаче е едно: в детските спомени на децата преди и сега бабите и дядовците играят важна роля.
Започни да създаваш спомени от най- ранна възраст като включиш баба и дядо в развитието на детето (никога не е прекалено рано ли късно за това). Споделяй с тях (по телефона или e- mail) всичко, което се случва със здравето ти и с развитието на малкото, както и усещанията си. Още от първия ден след раждането.
„Да” на реалните очаквания
Предстартовото броене е започнало. Силно се вълнуваш от предстоящото раждане, а родителите (твоите и на половинката ти) също с трепет очакват появата на внучето си. Период, в който всеки член на семейството е изпълнен с очаквания. Независимо дали връзката с родителите ти е силна и дали срещите със свекърва ти са гарнирани с валериан, малкото същество ще промени всички членове на семейството по учудващ начин.
Сега е моментът „възрастните” да обсъдите кой какви очаквания и нагласи има, за да не се стигне до недоразумения. Вероятно майка ти очаква, че след раждането на бебето ще трябва да остане поне две седмици, за да ти помага с домакинстването (така както е направила нейната майка преди години). Но ако престоят й у дома по- скоро ще се причини дискомфорт за теб или половинката ти, спестете си помощта й. Добре е също така предварително да поговорите с родителите ви какъв тип баба и дядо биха искали да бъдат. Голяма част от майките ни трудно се събрат в класическия образ на плетящата и готвеща баба, цялата ухаеща на канела и ванилия. Днес родителите ни водят активен живот с ангажименти не по- малко от нашите и изживяват удоволствията на свободата от живота без малки деца. Някои от тях пък (колкото и странно да ти звучи) не се чувстват добре, когато са в присъствието на бебе. Това обаче не означава, че по-малко обичат и милеят за внучето си. Или че след няколко години няма да се превърнат в любимата баба.
Бъди гъвкава
Бременните жени често си представят как ще продължи животът им след раждането. Много от тях четат по форумите в интернет и слушат от приятелките си разкази за грубото вмешателство в живота на младото семейство от страна на родителите им. По тази причина те са склонни да откажат присъствието на майка и свекърва след раждането на малкото. Повечето съвременни майки искат да кърмят новороденото си, отказват да „осоляват” и повиват детето си и настояват да го хранят само с органични храни (за разлика от родителите им). Ето защо всяка помощ от страна на възрастните родители е нежелана. Но ако не си прекалено крайна в решенията си, всички могат да бъдат щастливи, включително и ти. Не се страхувай да помолиш за помощ всеки път, когато се озовеш на предела на силите си. Твоите решения като родител са различни от тези на майка ти? Добре, но въпреки това не отказвай добрия съвет. Вероятно тя ще те изненада с неща, за които не си чела в книгите. Нека майка ти избягва да коментира решенията ти, а когато предложи съвет, той да остане само и единствено това – съвет (не задължение или заповед). Нашите родители притежават нещо, което ние все още нямаме. Нарича се опит. Затова те са много по- спокойни и уверени в действията си.
Остави баба да се почувства като баба
Дори ако отношенията с родителите ти или с тези на мъжа ти са обтегнати, не губи надежда. Може да останеш изненадана. Бременността е време на промени за всички хора. Много често родителите ни като баби и дядовци са съвършено различни от това, което са били като родители. Защо ли? Защото да имаш внуче е забавно. На нас, родителите се падат тежките задачи като осигуряване на прехраната, дисциплина, създаване на навици за сън, хранене и обличане. Да бъдеш баба и дядо е като детска игра в сравнение с това да си родител. Не се притеснявай, няма как да разглезят детето през първата година от живота му. Запази забележките и критиките към тях за периода, когато малкото започне да се движи, действа и мисли по- самостоятелно. В динамичното и напрегнато време, в което живеем, бабите и дядовците само могат да направят живота ви на родители по- лек. Бях чела преди време една много хубава мисъл, че когато хванеш ръката на дете, ти държиш сърцето на майка му. А кой по- нежно от родителите ти може да направи това?
Предимствата на комуникацията
Дори ако баба и дядо са прекалено ангажирани или живеят на стотици километри от вас, има много начини да споделяш с тях какво се случва в живота ви. Вече не са малко бабите и дядовците, регистрирани в социална мрежа като Twitter или Facebook (за последните шест месеца от миналата година броят на потребителите на възраст над 55 години се е повишил с 51%). Бихте могли да се свържете и чрез скайп – един от най-добрите съвременни начини за интернет комуникация в реално време. Нужно е само да запишат програмата (която е безплатна) и да се снабдят с уеб камера. Така ти и бебето ще се „виждате” с тях без да напускате стаята.
Гледането на деца преди и сега
За последните 50 години грижите за децата силно са се променили, затова не се учудвай, че те засипват с какви ли не безумни съвети. Не забравяй: каквото и да те съветват, ти си майката и решението е твое.
| Преди | Сега | |
|
Захранване |
Прекалено ранно захранване по график, използване на адаптирани млека и подсладена вода за приготвяне на кашите и пюретата
|
Кърмене на поискване, захранване след петия месец |
| Зъбки | Натриване на венците с ракия или уиски за успокояване на болката
| Чесалки за венци, масажиране на венците с охлаждащ гел |
| Прохождане | Проходилка- паяк за всяко бебе; бели, старомодни буйки
| Проходилките вредят на моторното развитие на малкото, най-доброто за прохождащо дете са босите крачета. |
| Сън | Бебетата трябва да спят по корем
| Синдромът на внезапна детска смърт се понижава след като новородените започват да спят по гръб |
| Разглезване | Оставяй бебето да плаче, за да не се разглези | Невъзможно е да се разглези кърмаче |
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.