Авитаминоза – липса на витамини или нещо повече?

• от

Ако мислиш, че понятието „авитаминоза” означава просто ограничено количество витамини в тялото, което можеш бързо да възстановиш, грешиш.

Ако мислиш, че понятието „авитаминоза” означава просто ограничено количество витамини в тялото, което можеш бързо да възстановиш, грешиш. Или поне донякъде.

Авитаминоза е общо наименование за няколко по-сериозни здравословни състояния, развили се в резултат на хронична или продължителна липса на един или повече витамини в организма. Виж кои са те и как да ги избегнеш.

Както знаеш витамините са вещества, които играят съществена роля за растежа и развитието на всяко човешко същество. Всеки витамин има различна функция и отговаря за определени органи в тялото.

Затова, когато се окаже, че даден витамин липсва, се проявяват симптомите на специфични заболявания, диагностицирани като авитаминоза.

Авитаминоза – липса на витамини или нещо повече?



Съществува и един друг вид авитаминоза – пролетна авитаминоза, която означава просто намалено количество на даден витамин в организма, а не пълната му липса. Тя възниква вследствие на изгубените през зимата запаси от ценни вещества и неспособността на организма бързо да ги възстанови поради отслабени защитни сили.

Симптоми за авитаминоза

Авитаминоза – липса на витамини или нещо повече?Липсата на витамини в организма води до слабост, загуба на сили, постоянна сънливост и ниска ефективност. Съответно защитните сили на организма стават силно уязвими и организмът е по-податлив на настинки и вируси. Освен тези общи признаци на авитаминоза обаче, всяко специфично заболяване, предизвикано от липса на определен витамин има и свои симптоми.

Важно е да знаеш, че всички разновидности на авитаминоза са неблагоприятни за организма. Затова е наложително да се вземат незабавни мерки за възстановаяване на витаминния баланс в организма, котио да те предпазят от усложнения.

Кои заболявания спадат към групата на авитаминозата?

Типичен пример за авитаминоза са заболяванията пелагра, бери бери, скорбут, рахит и нощна слепота.

- Пелагра – развива се при недостатъчен прием на витамин B3 (ниацин) или на аминокиселината триптофан. Те са от съществено значение за правилното функциониране на нервната и храносмилателната системи, и на кожата. Характеризира се с диария, кожни възпаления, понякога деменция (нарушение на умствените способности на човек), а ако не се лекува, има и летален изход. Други симптоми са обриви, афти в устната кухина, повръщане, чувствителност към слънчева светлина, агресивност и треперене. Обикновено при лечението пациентите трябва да приемат никотинова киселина, която се съдържа в житните растения и месото.

- Бери бери - състояние, причинено от дефицит на витамин В1 (тиамин), който помага за регулиране на метаболизма, усвояването на въглехидрати и глюкоза, и освен това е източник на енергия. Наблюдават се две разновидности на заболяването - мокра и суха бери-бери. Първата влияе на сърдечно-съдовата система, а втората - на нервната система. Авитаминоза – липса на витамини или нещо повече?Характеризира се с болка и подуване на краката и ходилата, увеличена сърдечна честота, изтръпване и атрофия на мускулите на краката. Този тип авитаминоза се наблюдава често при хора, които злоупотребяват с алкохол. Лечението включва прием на тиамин и магнезий, който помага на тиамина да функционира.

- Скорбут - заболяване, причинено от продължителна липса на витамин C (аскорбинова киселина), който е един от най-ефективните антиоксиданти и имуностимуланти. Ако не бъде уловена навреме, липсата на витамин С ще доведе до разкъсване на съединителната тъкан, а по този начин кръвта ще тече свободно през кръвоносните съдове и ще причини дълготрайно увреждане на мускулите. Характеризира се със слабост в тялото, възпаление на венците, анемия и кожни кръвоизливи. За щастие, скорбутът се забелязва лесно и се лекува с увеличаване приема на витамин С.

- Рахит – обикновено в резултат на лош хранителен режим, който води до дефицит на витамин D3, контролиращ производството на калций и фосфор, усвоявани от тялото. Витамин D3 се набавя чрез храната и се произвежда от органзима чрез достатъчно излагане на слънчева светлина. Изключително разпространено заболяване сред децата. Характеризира се с омекване и отслабване на костната система, вследствие на което се получават изкривявания.

Нощна слепота – причинява се от липсата на витамин А, който вреди на слъзните жлези. Най-общо може да бъде описана като недостатъчна адаптация към тъмнината, причинено от неизправност на фоторецепторните клетки в ретината, които постепенно губят способността си да реагират на светлината. Дефицитът на витамин А е водеща причина за слепота сред децата. Характеризира със силна сухота и дразнене на очите, тъй като засяга слъзните канали.

Как да се предпазиш от авитаминоза?

Авитаминоза – липса на витамини или нещо повече?На първо място, за да се предпазиш от дефицит на жизненоважните за организма витамини и минерали, трябва да спазваш разнообразен хранителен режим, богат на зеленчуци, билки и плодове. Придържай се към здравословните храни за всеки организъм и се старай, плодовете и зеленчуците да са разнообразни, тъй като всеки вид съдържа определени витамини.

Например, за да си набавиш нужната доза витамин С, яж повече портокали и кисело зеле. Известно е, че морковите са богат източник на витамин А, но тъй като той трудно се абсорбира от тялото, е препоръчително да се взима в комбинация с витамин Е – затова консумирай морковите със заквасена сметана, майонеза или растително олио.

Плодовите и зеленчуковите сокове също са много полезни, особено овкусени с лъжица мед – прополисът съдържа голямо количество полезни и лечебни вещества. Голямо количество витамини ще намерите и в зърнените храни като фасул, грах и пшеница. А чайовете от представителите на семейство розоцветни (особено шипката) са богати на витамини А, Е, С, К, Р, В2.