Една от болестите, които се срещат все по-често сред децата, е е пряка зависимост от замърсяването на въздуха и околната среда, както и от увеличеното използване на химични субстанции в бита. Заболяването атопичен дерматит (АД) е свързано с неспецифична свръхчувствителност към вещества от света около нас и води до суха кожа и зачервени участъци (дерматит), причиняващи силен сърбеж.
Заболяването се среща при около 25% от малчуганите до 3 г., като най-често засяга русите и синеоки деца.
Как се проявява?
Заболяването се отключва най-често при деца между 3-я и 5-ия месец и първите признаци са т. нар. същинска детска екзема, което означава симетрично зачервяване на бузките и брадичката. Детето има суха кожа, която обхваща цялото тяло. Диагнозата се доказва хистологично като се взима парченце от кожата.
След първата годинка на детето дерматитът се премества към предмишечните и задколенните гънки. Сухата кожа и сърбежът са основни симптоми, които съпровождат заболяването.
Какви са причините?
АД е заболяване, което се унаследява. Задължително е поне единият от родителите на детето да е с някаква атопия - астма, алергия или екзема в различни периоди от живота си.
Тютюнопушенето на майката по време на бременността и в периода на кърмене също повишава риска от поява на АД.
Заболяването се отключва по-често в семейства, където майките са изключително изрядни – лъскат и чистят с различни препарати. Така унищожават „полезните“ бактериите в дома, които помагат за тренировка на имунитета на детето. Без тях имунната система става ленива и си намира алергени, които са съвсем нормални, като домашния прах и акарите в него.
Други фактори, който усложняват състоянието на децата с дерматит са сапуните и другите средства за хигиена – прахове за пране, дезинфектанти, ароматизатори, омекотители и др. неща от нашия бит с химически произход. Всички те водят до допълнително изсушаване на кожата, дразнят я и алергизират детето.
Има ли усложнения?
Такъв тип кожа много лесно се заселва от бактерии – най-често златистия стафилокок, гъбички и вируси. Това допълнително усложнява имунологичната реакция на организма. Децата разчесват раздразнените места и вкарват допълнителни инфекции. Това състояние отключва и атопичната психопатия, която се дължи на това, че децата не могат да спят спокойно, защото сърбежът е много по-интензивен през нощта. Малките се будят, плачат, разчесват кожата си. Те стават нервни и капризни. Родителите се опитват да удовлетворят всичките им желания, за да не изострят състоянието им и така децата се превръщат в диктатори в семейството.
Лечение
- Медикаментозно през устата – антихистаминови препарати, които потискат сърбежа и имат противоалергичен ефект.
- Локално третиране на засегнатите участъци от кожата - с кортикостероидни кремове. Лекарите се стремят да ги предписват само в най-тежките случаи, защото имат странични действия. При деца под две години тези препарати се използват не повече от 7 дена.
- Поддържаща терапия - тя е изключително важна, защото води до периоди на дълга ремисия, понякога до 5-6 месеца. За хигиена се използват само измиващи препарати, които не изсушават т кожата на детето. Прилага се само сапун, в който е премахнато всичко, което може да раздразни кожата. Тя се подсушава внимателно и задължително се овлажнява с хипоалергенни продукти, които да създадат надеждна бариера на епидермиса от агресивни въздействия. АД се влошава през зимата и затова се налага допълнително поддържане на кожата с омазняващи и хидратиращи емолиентни кремове.
Целта е децата постепенно да се десенсибилизират към въздействията на околната среда като свикнат с тези дразнители, които провокират дерматита. Тренировката на имунната система е много важна, за да може сблъсъкът с провокиращ фактор да води до адекватен отговор. Много добър ефект има високопланинското климатолечение.
АД и хранителните алергии
Само 3% от децата с атопичен дерматит имат хранителна алергия към белтъка на кравето мляко, която се изразява в много тежки гастроинтестинални смущения – повръщане и разстройство. Само при тези деца има нужда да се дават млека за кърмачета, в които липсва млечния белтък. При всички останали, това не е правилно, категорични са дерматолозите, защото белтъците са нужни за изграждането на имунната система.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.