Астигматизъм - състояние или заболяване?

• от

Понятието "астигматизъм" много често присъства в диагностицирането на зрителен проблем. Но знаеш ли какво представлява, до колко е опасен и как се лекува астигматизмът?

Понятието "астигматизъм" много често присъства в диагностицирането на зрителен проблем. Но знаеш ли какво представлява, до колко е опасен и как се лекува астигматизмът?

Предлагаме ти отговорите на основните въпроси за това явление, благодарение на които ще разбереш състояние или заболяване е астигматизмът.

Астигматизъм е състояние на окото, дължащо се на грешка в пречупването на осветлината и най-често се изразява със замъглено зрение.

Обикновено е вродено и се проявява в ранна детска възраст, но може да се открие и доста по-късно. И въпреки че не е заразно състояние, неоткрит навреме, астигматизмът причинява сериозни проблеми на зрението и предзвиква внезапни пристъпи на главоболие.

Затова редовните офталмологични прегледи са препоръчителни.

Астигматизъм - състояние или заболяване?


Какво е астигматизъм?

Астигматизъм се проявява вследствие на неправилно оформена роговица (или на лещата) – вместо да е със симетрично цилиндрична форма, едната половина е по-извита от другата. Това съответно пречи на светлината да се пречупва в една точка на ретината и вместо това произвежда множество фокусни точки, пред или зад нея. Така образът, особено през деня, изглежда издължен, размазан, наподобяващ снимка, заснета в движение.

Астигматизъм - състояние или заболяване?Важно е да знаеш, че астигматизъм не е заболяване на окото, а просто проблем в начина, по който то фокусира светлината. Преди да достигне ретината, светлината трябва да се пречупи правилно от лещата и роговицата, за да може човек да види ясно образа. Когато обаче формата на роговицата не го позволява, образът се проектира замъглено, тъй като светлинните лъчи са пречупени по-силно в една плоскост, отколкото в друга (на две взаимно перпендикулярни равнини) по главната оптична ос на окото.

Симптоми за астигматизъм

Сигнали за астигматизъм са замъгленото или нарушено зрение на близко и на далечно разстояние, чувствителността към светлина, главоболието, изразеното изкривяване на погледа, постоянно затваряне на очите. Освен това се наблюдава зачервяване след дълго взиране в компютъра и след четене, възпаление на ръбовете на клепачите и образуване на ечемик, необходимост предметите да са на по-голямо разстояние от нормалното.

Видове астигматизъм

В зависимост от това коя част на окото е деформирана – лещата или роговицата, се наблюдават 2 типа астигматизъм.

- Роговичен астигматизъм - вместо перфектна сферична форма (като топче пинг – понг), роговицата при хора с астигматизъм е с продълговата форма (като топка за ръгби). В такъв случай светлинните лъчи се фокусират върху две точки в ретината, а не само в една. Според проучванията, този дефект е характерен за преждевременно родени бебета, за такива с ниско родилно тегло, и за онези, които имат поне един родител с астигматизъм.

Астигматизъм - състояние или заболяване?- Астигматизъм на очната леща – тук проблемът съществува при лещата на окото. Вместо да е с перфектна сферична форма, тя има различни вариации в извивката си и образът достига неправилно до ретината. Обикновено в тези случаи роговицата е с идеална форма, но изкривяването на фокуса възниква заради формата на лещата. Този вид астигматизъм е характерен за диабетиците, тъй като високата кръвна захар може да предизвика промени във формата на очните лещи.

Видове астигматизъм се различават и според разположението на основните меридиани на роговицата на окото и нуждата им от корекция. Така те биват:

- Миопичен астигматизъм (прост и сложен) – единият или двата основни меридиани на окото са късогледи. Ако са двата, степента на изкривяване е с различен градус. 

- Хиперметропичен астигматизъм (прост и сложен) - единият или двата основни меридиани на окото са далекогледи. Ако са двата, степента на изкривяване е с различен градус.

- Смесен астигматизъм - вертикалният и хоризонталният меридиани на роговицата са различни – единият с късогледство, другият с далекогледство.

Лечение на астигматизъм

Астигматизъм - състояние или заболяване?Подобно на далекогледството и късогледството, астигматизмът обикновено се коригира чрез очила, контактни лещи или лазерна хирургия. Ако пък е прекалено слабо изразен, вероятно няма да бъде предписано никакво лечение.

Астигматичните лещи биват 3 типа – твърди, газопропускливи и меки. Като цяло, коригиращите лещи пречупват светлината така, че да компенсират грешките и да проектират правилен образ върху ретината. Освен това намаляват образуването на нови капиляри в окото, които рано или късно увреждат качеството на зрението.

Очилата са стандартен метод за корекция на зрението, а освен това са и модерен аксесоар. Те са по-подходящият вариант за децата, но за да имат ефект трябва да се носят според лекарската препоръка.

Лазерната хирургия е съвременен и противоречив метод за лечение, и със сигурност много скъп. Той не е препоръчителен за пациенти под 21 г. (до тази възраст структурата на окото все още търпи промени), за бременни и кърмачки, за диабетици, за хора с други сериозни очни заболявания, заболявания на имунната система или приемащи определени медикаменти.