Предлагаме ти продължение на предишната ни статия, посветена на лечението с билки, плодове и зеленчуци. Всяка храна с натурален произход крие в себе си неподозирани качества. Ако ги познаваш по-добре, може да ги използваш за здравето на твоето дете, а и на цялото семейство.
Грозде
Вкусен и сладък плод, който обичат дори капризните деца. Освен полезните витамини, безценните зрънца предлагат и калий, калций, манган и магнезий. Глюкозата, която съдържа гроздето доставя качествена енергия на мъниците, които не се задържат лесно на едно място. Чаша сок от грозде предлага около 200 калории. От древни времена се прилага винотерапия, лечение с помощта на грозде и гроздови продукти. Гроздето е чудесен десерт или закуска, с негова помощ мъниците прекарват по-леко вирусните и бактериални инфекции. Гроздето действа прочистващо, организмът се освобождава по-лесно от токсините и така имунитетът се подсилва. Пулпата на гроздето усилва перисталтиката и прочиства стомаха. Особено полезно е след прием на антибиотици, които увреждат чревната флора и водят до дисбактериоза. Лекарите признават гроздето като добър помощник при нужда от общо укрепване при анемия, бронхиална астма и туберкулоза. В този сезон трудно можеш да намериш грозде, но се продават стафиди, които също имат тези качества и могат да заместят свежия плод. Може да ги предлагаш на детето като бонбонки, имат подобна форма и са достатъчно сладки. Може да ги комбинираш и с други сушени плодове. Гроздето не се препоръчва при наличие на диабет, язва, остър и хроничен ентероколит.
Диня и пъпеш
Динята е представител на семейство тиквени, смята се, че произходът й е от Африка. Още в Древен Египет е била част от менюто и дори е изобразявана по папируси. В Европа това лакомство попада доста по-късно. Пъпешът също отдавна е на трапезата на масовия потребител. Колкото и да не ти се вярва, динята предлага не само вода, но и фолиева киселина и желязо. Солите на желязото, които се съдържат в пъпеша са ценни за организма и полезни за деца с ниско тегло. Динята има пикочогонно действие и е полезна за тези, които страдат от проблеми с бъбреците и пикочния мехур. Поради съдържанието на желязо в динята, тя се препоръчва и за кърмещи и бременни, които страдат от желязодефицитна анемия.
Тиква
За родина на тиквата се смята Америка. Употребява се активно по всякакъв начин, използва се както меката част, така и семките и дори корите. Освен, че е вкусна, тиквата е и много полезна като лекарство. Съдържа каротен, фолиева киселина, калий, калций, желязо, цинк и фосфор. Служи чудесно при запек и подобрява перисталтиката. Според много специалисти, тиквата е чудесно средство за профилактика при наличието на остър и хроничен нефрит. Варената тиква с мед и орехи е чудесен десерт или закуска за всяко дете. Важното е да добавиш подслаждането в края на печенето, за да се запазят полезните свойства на меда и орехите. Сокът от тиква е полезен при специфичното сутрешно гадене при бременните, освен това той предлага успокояващ ефект и подобрява съня. При изгаряне може да сложиш върху засегнатото място парче тиква или компрес, напоен със сок от нея. Семената на тиквата са известно средство против глисти. В аптеките има много лекарства против тези паразити, но те имат странични действия, а когато става въпрос за деца или бременни е по-добре да се придържаш към безвредните методи. Семките трябва да са просто изсушени, а не печени. Обелваш ги и ги мелиш на съвсем ситно съдържанието. За да ти е по-вкусно, добави към стритото мед или студено какао. Нека детето да изяде дозата, след три часа да приеме слабително средство, а половин час след това може и клизма, за да е ефективно прочистването. За деца до четири години дозата семки е около 80 грама, до седем години – 100 грама, до десет – 150 грама, а до петнадесет – 250 грама.
От тиквените семки се прави и мляко. Семките отново трябва да са само изсушени и обелени. 50 грама се смилат и се разтварят в 80 мл вода. Добавяш малко мед или захар и напитката е готова. Тя е полезна за тези, които страдат от цистит и проблеми с жлъчката.
Зеле
Този зеленчук е бил на трапезата още преди Новата ера. Съдържа много витамин С, витамини от групата В, Р и К и витамин U, който според лекарите е основен защитник срещу язвата. Освен всичко, зелето е богато на минерални вещества – калций, калий, фосфор, съдържа и бактерицидното вещество лицозим.
Изключително полезен е зелевият сок при язва на стомаха и дванадесетопръстника. Възрастният може да пие по максимум чаша на ден, а за деца дозата е по-малка. Сокът действа добре и при гастрит, препоръчва се и за гаргара при ангина, но тогава трябва да се разреди с вода в съотношение 1:1. Ако е смесен с мед или захар, свежо изстисканият сок от зеле се справя с кашлицата. Зимата предполага и запаси от кисело зеле. Това е чудесна храна, която предлага много витамин С.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.